Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Jan Szefer i Andrzej Brzezina o Odrze, gdzie turystyka…
2018-07-19, 14:30 Autor: Agnieszka Stefaniak

Jan Szefer i Andrzej Brzezina o Odrze, gdzie turystyka płynnie przeplata się z gospodarką

Jan Szefer i Andrzej Brzezina o Odrze, gdzie turystyka płynnie przeplata się z gospodarką
Nadchodzący weekend w Krapkowicach i Gogolinie upłynie pod znakiem wielkiej imprezy na Odrze. To Dni Przemysłu i Żeglugi, które za cel stawiają sobie promowanie opolskiej rzeki zarówno wśród turystów, mieszkańców, młodzieży ale i przedsiębiorców. Wydarzenie pilotażowe promujące kulturę przemysłową Opolszczyzny, realizowane jest w ramach projektu InduCult2.0.
Ostatnie deszczowe dni co prawda wzbudzają obawy organizatorów, czy wszystko uda się zrealizować zgodnie z planem, ale prognozy są optymistyczne, a i sytuacja na Odrze jest stabilna.

- Stan wody w Miedonii wynosi 330 m wody, gdy w normalnych warunkach ten stan wynosi ponad metr. Także jest sporo ponad stan, ale jest nadal bezpiecznie - przekonuje Jan Szefer, komandor portu jachtowego w Krapkowicach.

- Dni Przemysłu i Żeglugi zapowiadają się pomyślnie, pogoda ma nam sprzyjać. Sam mam zamiar wziąć udział w zawodach, w zawodach smoczych łodzi, które zaplanowaliśmy na sobotę. Dni Przemysłu i Żeglugi organizowane są po to, aby wypromować zawody przemysłowe. Zdecydowanie lepiej być wykwalifikowanym spawaczem niż bezrobotnym politologiem. Zwłaszcza, że przemysł żeglugi ma potencjał w naszym regionie - przekonuje Andrzej Brzezina, z-ca burmistrza Krapkowic.

Odra po latach zaniedbań budzi się ze snu. Rzeka jest coraz popularniejszym szlakiem transportu, co komandor portu w Krapkowicach obserwuje z zadowoleniem i spokojem.

- Ruch na Odrze zwiększa się, to z kolei napędza naszą gospodarkę. Coraz więcej tirów przenoszone jest na drogę rzeczną. Turystyka na Odrze jest wręcz wspomagana przez przemysł. Turyści mogą czuć się bezpieczniej wiedząc, że towarzyszą im barki czy statki. Musimy też pamiętać, że droga morska to nadal droga, na której obowiązują przepisy ruchu i ich również trzeba przestrzegać - dodaje Jan Szefer.

Wiceburmistrz Krapkowic wskazuje z kolei na rosnące zainteresowanie potencjalnych inwestorów właśnie terenami, skąd jest dobry dostęp do wody.

- Coraz więcej firm z zagranicy dopytuje się o możliwość transportu rzecznego do Krapkowic i dalej. Firmy niemieckie wręcz domagają się tego, aby właśnie w ten sposób były transportowane ich produkty. W Krapkowicach jest jeden port z którego korzysta jedna firma. Jest też jeden port w Rogowie, który chcemy zmodernizować, tak aby obsługiwał kilka firm - wylicza samorządowiec.

- W Kędzierzynie-Koźlu firma Azoty już przeniosła swój transport na rzeki, inne firmy też się przestawiają na ten transport - uzupełnia Jan Szefer.

Podczas dni "Żywej Kultury Przemysłu" zaplanowano wiele atrakcji. To ma być czas prezentacji potencjału rzeki ale i przemysłu tych terenów.

- W ramach naszej akcji będzie na przykład możliwość zobaczyć firmę, która specjalizuje się w robieniu butów glanów. Chcemy pokazać, ze przemysł nie jest czymś nudnym - mówi Brzezina.

Najwięcej oczywiście będzie działo się na samej rzece.

- Będą organizowane rejsy po Odrze razem z przewodnikiem. Będą również goście z zagranicy. Będziemy również pokazywać stare, zabytkowe maszyny na których pracowano nad Odrą. Będzie też kino plenerowe - mówi komandor Szefer.

- Na rejs szlakiem industrialnym trzeba się wcześniej zapisać, to nic nie kosztuje, a na pewno warto. Przypominamy 21-22 lipca to Dni Przemysłu Żeglugi - dodaje wiceburmistrz Krapkowic.

Zobacz także

2021-12-13, godz. 17:22 Jan Tomalik o tym, jak w rozgłośni wyglądały pierwsze godziny wprowadzenia stanu wojennego - Miałem nocny dyżur w radiu, nagle usłyszałem, że przestaliśmy nadawać, zniknął program. W radiu nie może być ciszy, na takie wypadki mieliśmy przygotowane… » więcej 2021-12-13, godz. 13:35 Violetta Porowska o 40 rocznicy stanu wojennego, fundusze kompensacyjnym wizycie ministra zdrowia w Opolu Gościem parlamentarnej odsłony Loży Radiowej była dziś Violetta Porowska, poseł PiS. Rozmawialiśmy o 40 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego i wystawie… » więcej 2021-12-13, godz. 09:22 Bogusław Bardon: Stan wojenny jest traumą, bo Polak do Polaka strzelał. Trzeba powiedzieć wszystkim jak było i jak… - Zabrali mnie z mojego mieszkania, skutego wywieźli na dołek, gdzie spotkałem kolegów wspominał aresztowanie 13 grudnia 1981 roku Bogusław Bardon jeden… » więcej 2021-12-10, godz. 18:22 Młodzieżowa Loża Radiowa o tym dlaczego młodzi odchodzą od Kościoła Niedawno Katolicka Agencja Informacyjna opublikowała głośny "Kościół w Polsce", z którego wynikało, że przez ostatnie ćwierć wieku spadek deklaracji… » więcej 2021-12-10, godz. 13:48 Dr inż. Adam Czubak o projekcie Cyber Eva, który zapewni bezpieczeństwo cybernetyczne Opolscy naukowcy z Politechniki Opolskiej i Uniwersytetu Opolskiego pracują nad stworzeniem aplikacji "Cyber Eva". Ma ona pomoc w zapewnieniu bezpieczeństwa… » więcej 2021-12-10, godz. 09:07 Dr Jarosław Mijas, konsultant ds. pediatrii: bardzo wiele dzieci choruje na covid-19 na Opolszczyźnie, także niemowlęta… - Niestety bardzo dużo dzieci w województwie opolskim choruje na covid-19 i z własnych doświadczeń wiem, że o wielu przypadkach nie wiemy - dr Jarosław… » więcej 2021-12-09, godz. 12:15 Debata "Pracodawcy, związkowcy i eksperci" o naruszeniach praw pracowniczych i pomyśle większych sankcji dla pracod… Gośćmi radowej debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz… » więcej 2021-12-09, godz. 12:14 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z posłem PiS Tomaszem Latosem o głosowanym w sejmie funduszu… Gościem Magdaleny Ogórek był w tym tygodniu Tomasz Latos, poseł PiS i zarazem przewodniczący sejmowej komisji zdrowia. Poseł na gorąco komentował posiedzenie… » więcej 2021-12-09, godz. 09:29 Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa o powodach odrzucenia uwag posła Janusza Kowalskiego do Funduszy Europejskich… - To jest wpisywanie się w politykę PiS-u, która od kilku lat napuszcza obywateli na różne grupy. Dyskryminuje, zwalcza. Pięć samorządów województw… » więcej 2021-12-08, godz. 13:10 Dr Marek Mazurkiewicz o swoich badaniach dotyczących udziału mniejszości narodowych i etnicznych w życiu politycznym… - Komitety mniejszości narodowych i etnicznych są zwolnione z konieczności osiągnięcia 5% progu wyborczego w skali kraju, ale muszą go przekroczyć w okręgu… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »