Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Wiesława Błudzin o zakażeniach szpitalnych i o…
2018-05-22, 15:09 Autor: Ewa Skrabacz

Wiesława Błudzin o zakażeniach szpitalnych i o profilaktyce, która zawsze jest tańsza niż leczenie

Wiesława Błudzin o zakażeniach szpitalnych i o profilaktyce, która zawsze jest tańsza niż leczenie
- Zakażenia w szpitalach były, są i będą. Oczywiście trzeba robić wszystko, by ich nie było i by zminimalizować skutki tych zakażeń. Nie da się ich uniknąć. Coraz dłużej żyjemy i układ odpornościowy jest coraz słabszy. Mamy też dużo procedur inwazyjnych – mówiła Wiesława Błudzin, wojewódzki konsultant w dziedzinie chorób zakaźnych, komentując najnowszy raport Najwyższej Izby Kontroli dotyczący zakażeń szpitalnych.
- Polskie szpitale nie do końca są przygotowane do przyjmowania osób z różnymi zakażeniami. Gdyby w szpitalach były tylko sale jedno- czy dwuosobowe z łazienkami, to z całą pewnością byłoby tych zakażeń mniej – mówiła Błudzin.

NiK w swoim raporcie zwracała również uwagę na brak specjalistów w zakresie mikrobiologii lekarskiej i epidemiologii. Województwo opolskie jest w grupie czterech regionów, w których nie ma ani jednego takiego specjalisty.

- Zarówno mikrobiologia, jak i epidemiologia nie jest atrakcyjna dla lekarzy. Po specjalizacji można pracować jedynie na oddziałach zakaźnych, albo tam gdzie są poradnie. Inne specjalizacje umożliwiają pracę w dowolnym miejscu. Coraz częściej też mamy do czynienia z różnymi niebezpiecznymi chorobami zakaźnymi, z bakteriami lekoopornymi, z gruźlicą czy z pacjentami zakażonymi HIV – komentowała Błudzin.

- Na Opolszczyźnie zdarzają się przypadki malarii, a także wirusowego zapalenia wątroby typu A, czyli żółtaczki pokarmowej. Ostatnio mieliśmy też przypadek Odry, u pacjentki zza wschodniej granicy. Wyszczepialność w Polsce jest na poziomie 95 proc., więc jesteśmy bezpieczni, natomiast jeśli ona się zmniejszy, to i u nas mogą pojawić się przypadki Odry – wyjaśniała Błudzin.

- Nie jestem zwolenniczką karania osób odmawiających szczepień. To nic nie daje. Trzeba uświadamiać i edukować – dodał nasz gość.

- Obecnie wyjeżdżamy za granicę właściwie przez cały rok. Warto pamiętać o uniwersalnych szczepieniach np. przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, przeciw durowi brzusznemu, błonicy czy tężcowi. Szczepienia najlepiej rozpocząć dwa miesiące przed planowanym wyjazdem. Są to szczepienia płatne, ale zawsze profilaktyka jest tańsza niż leczenie - przekonywała Wiesława Błudzin.

Zobacz także

2021-12-08, godz. 14:29 Leonard Pietruszka, wójt Komprachcic o finansowych dylematach samorządów i sukcesach drużyny futsalowej Dreman Futsal… - Inwestycyjnie jesteśmy przygotowani bardzo dobrze, gorzej jest z dochodami bieżącymi - mówił w Południowej Loży Radiowej Leonard Pietruszka, wójt Komprachcic… » więcej 2021-12-08, godz. 09:42 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o tym, że 4 fala w regionie nie odpuszcza, o obostrzeniach i o szczepieniach - Mamy już dwa powiaty, w których krzywa zakażeń nie rośnie tak zdecydowanie jak do tej pory i kolejne dwa lub trzy, w których krzywa się wypłaszcza, a… » więcej 2021-12-07, godz. 17:41 Agata Lika z PL 2050 o planie na gospodarkę i potrzebnej rzetelnej kampanii o szczepieniach - Nasz plan na gospodarkę powstawał przy udziale ekspertów - mówiła w Popołudniowej Loży Agata Lika, przewodnicząca opolskich struktur Polski 2050 Szymona… » więcej 2021-12-07, godz. 14:59 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc Jak UE gumkuje "Boże Narodzenie", przed czym przestrzega Papież Franciszek: "Usiłowało to robić wiele dyktatur". Lewica domaga się od rządu zaostrzenia… » więcej 2021-12-07, godz. 09:33 Michał Kalinowski o pomyśle Lewicy czyli obowiązkowych szczepieniach na covid i pracy w szpitalu tymczasowym w Opolu - Chcemy to wprowadzić, bo jesteśmy odpowiedzialni. Widzimy co się dzieje. Dziennie umiera około 500 osób - powiedział w Porannej Loży Radiowej Michał… » więcej 2021-12-06, godz. 17:03 Dr Diana Rokita-Poskart o swoich badaniach dot. wpływu studentów na rozwój miast - Ostatnio badałam dlaczego studenci z Polski wyjeżdżają na Ukrainę na studia - powiedziała dr. Diana Rokita-Poskart Katedry Polityki Regionalnej i Rynku… » więcej 2021-12-06, godz. 11:11 Poseł MN Ryszard Galla o wprowadzeniu progu wyborczego dla mniejszości i umowie koalicyjnej nowego rządu w Niemczech - Nie wiem czy pan poseł Kowalski zdaje sobie sprawę w jaki sposób dokonuje zamieszania. Na najbliższą środę jestem umówiony z wiceministrem Rzymkowskim… » więcej 2021-12-06, godz. 09:04 Janusz Kowalski, poseł Solidarnej Polski o zmniejszeniu finansowania j. niemieckiego dla mniejszości i wprowadzenie progu… - Od roku 2019, kiedy w kampanii wyborczej obiecałem walkę na rzecz przywrócenia symetrii w relacjach polsko-niemieckich, dotrzymuję słowa. W piątek ogłosiłem… » więcej 2021-12-03, godz. 17:55 Młodzieżowa Loża Radiowa o konflikcie ws. Podwyżek cen biletów w Opolu i rozmowach Tuska z węgierską opozycją Gośćmi Loży byli dziś Tobiasz Gajda (Młodzi Demokraci, PO), Jan Zimoch (stow. Od Nowa) i Amadeusz Hofman (Lewica). » więcej 2021-12-03, godz. 11:33 Antoni Konopka o programie ochrony środowiska na lata 2021-2027 i zmianach w uchwale antysmogowej - W trakcie prac nad planem konsultowaliśmy się z samorządami ankietyzowane były samorządy i instytucje, zadawane były pytania o planowane przedsięwzięcia… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »