Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Wiesława Błudzin o zakażeniach szpitalnych i o p ...
2018-05-22, 15:09 Autor: Ewa Skrabacz

Wiesława Błudzin o zakażeniach szpitalnych i o profilaktyce, która zawsze jest tańsza niż leczenie

Wiesława Błudzin o zakażeniach szpitalnych i o profilaktyce, która zawsze jest tańsza niż leczenie
- Zakażenia w szpitalach były, są i będą. Oczywiście trzeba robić wszystko, by ich nie było i by zminimalizować skutki tych zakażeń. Nie da się ich uniknąć. Coraz dłużej żyjemy i układ odpornościowy jest coraz słabszy. Mamy też dużo procedur inwazyjnych – mówiła Wiesława Błudzin, wojewódzki konsultant w dziedzinie chorób zakaźnych, komentując najnowszy raport Najwyższej Izby Kontroli dotyczący zakażeń szpitalnych.
- Polskie szpitale nie do końca są przygotowane do przyjmowania osób z różnymi zakażeniami. Gdyby w szpitalach były tylko sale jedno- czy dwuosobowe z łazienkami, to z całą pewnością byłoby tych zakażeń mniej – mówiła Błudzin.

NiK w swoim raporcie zwracała również uwagę na brak specjalistów w zakresie mikrobiologii lekarskiej i epidemiologii. Województwo opolskie jest w grupie czterech regionów, w których nie ma ani jednego takiego specjalisty.

- Zarówno mikrobiologia, jak i epidemiologia nie jest atrakcyjna dla lekarzy. Po specjalizacji można pracować jedynie na oddziałach zakaźnych, albo tam gdzie są poradnie. Inne specjalizacje umożliwiają pracę w dowolnym miejscu. Coraz częściej też mamy do czynienia z różnymi niebezpiecznymi chorobami zakaźnymi, z bakteriami lekoopornymi, z gruźlicą czy z pacjentami zakażonymi HIV – komentowała Błudzin.

- Na Opolszczyźnie zdarzają się przypadki malarii, a także wirusowego zapalenia wątroby typu A, czyli żółtaczki pokarmowej. Ostatnio mieliśmy też przypadek Odry, u pacjentki zza wschodniej granicy. Wyszczepialność w Polsce jest na poziomie 95 proc., więc jesteśmy bezpieczni, natomiast jeśli ona się zmniejszy, to i u nas mogą pojawić się przypadki Odry – wyjaśniała Błudzin.

- Nie jestem zwolenniczką karania osób odmawiających szczepień. To nic nie daje. Trzeba uświadamiać i edukować – dodał nasz gość.

- Obecnie wyjeżdżamy za granicę właściwie przez cały rok. Warto pamiętać o uniwersalnych szczepieniach np. przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, przeciw durowi brzusznemu, błonicy czy tężcowi. Szczepienia najlepiej rozpocząć dwa miesiące przed planowanym wyjazdem. Są to szczepienia płatne, ale zawsze profilaktyka jest tańsza niż leczenie - przekonywała Wiesława Błudzin.

Zobacz także

2019-10-15, godz. 14:19 Henryk Kroll o wyborach, koniecznej zmianie pokoleniowej w Mniejszości Niemieckiej i niedopuszczalnej - jego zdaniem - ... - Nie rozumiem, dlaczego na czele listy kandydatów do Sejmu byli kandydaci, którzy po niemiecku nie mówią albo mówią słabo! Listę powinien otwierać lider Towa ... » więcej 2019-10-15, godz. 14:05 Marcelina Zawisza i Paweł Kampa o tym, że nowa lewica dopiero się rozpędza i za chwile ruszy po władzę - To są trzy kroki. Najpierw lewica była poza Sejmem, teraz już jest w Sejmie a w następnym etapie przejmie władzę - odgrażali się w Loży Radiowej politycy no ... » więcej 2019-10-14, godz. 14:47 Andrzej Buła o wynikach Koalicji Obywatelskiej w wyborach i tym, że „nadszedł czas na mądrość liderów” - Jestem zadowolony z wyników zarówno swojego ugrupowania jak i opozycji, która osiągnęła bardzo dobre rezultaty, zarówno w województwie jak i w całym kraju. ... » więcej 2019-10-14, godz. 14:40 Violetta Porowska o zwycięstwie PiS w wyborach parlamentarnych, wynikach w regionie i tym że zbliżająca się kadencja b ... - Jestem bardzo zadowolona z naszego wyniku. To absolutnie historyczny wynik dla PiS na Opolszczyźnie, wynik który smakuje nieprawdopodobnie dobrze, bo wiemy ... » więcej 2019-10-14, godz. 00:23 Wieczór Wyborczy Radia Opole. Część druga W drugiej części Wieczoru Wyborczego Radia Opole o sondażowych wynikach wyborów dyskutowali politycy: Katarzyna Czochara z PiS, Jerzy Przystajko z Lewicy Raze ... » więcej 2019-10-14, godz. 00:36 Wieczór wyborczy Radia Opole. Część pierwsza W pierwszej części Wieczoru Wyborczego Radia Opole sondażowe wyniki wyborów komentowali naukowcy z uniwersytetu opolskiego: politolodzy Adam Drosik, Błażej Ch ... » więcej 2019-10-11, godz. 13:05 Violetta Porowska o wyzwaniach na stanowisku wicewojewody, kampanii bezpośredniej i propozycjach dla Opolszczyzny - Formalnie rzecz ujmując to jestem ostatni dzień w pracy. Po wyborach cały rząd a także ja, jako przedstawiciel rządu w terenie podajemy się do dymisji i wra ... » więcej 2019-10-10, godz. 12:16 DEBATA: Marcin Ociepa z PiS i Barbara Kamińska z KO W ostatniej przedwyborczej debacie w Loży Radiowej spotkali się kandydaci z ostatnich miejsc opolskich list największych politycznych ugrupowań: Marcin Ociepa ... » więcej 2019-10-10, godz. 14:00 Patryk Jaki o tym, jak w Brukseli postrzegają wybory w Polsce oraz o tym, czemu prawica powinna je wygrać - Bruksela oczywiście obserwuje wybory w Polsce a Frans Timermans próbuje zrobić wszystko, żeby wpłynąć na wyniki tych wyborów, bo okazuje się, że Polska odno ... » więcej 2019-10-09, godz. 13:17 DEBATA: Antoni Duda z PiS i Ryszard Galla z Mniejszości Niemieckiej W przedostatniej przedwyborczej debacie Radia Opole spotkali się posłowie ubiegający się o reelekcję: Ryszard Galla, kandydujący z "jedynki" listy Mniejszości ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »