Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Joanna Maksymowicz o nowych wyzwaniach związanych…
2018-04-04, 14:27 Autor: Ewa Skrabacz

Joanna Maksymowicz o nowych wyzwaniach związanych z funkcją komisarza wyborczego

Joanna Maksymowicz o nowych wyzwaniach związanych z funkcją komisarza wyborczego
- Komisarz to najwyższy organ wyborczy funkcjonujący na terenie danego województwa. Po zmianie przepisów w województwie opolskim mamy trzech komisarzy wyborczych, wcześniej było ich dwóch. Zakres naszych obowiązków został poszerzony. Powołujemy komisje wyborcze, będziemy zarządzać druk kart do głosowania, rozpatrujemy skargi dotyczące podziału gmin na okręgi wyborcze – wyjaśniała Joanna Maksymowicz, powołana 3 kwietnia przez Państwową Komisję Wyborczą na jednego z komisarzy wyborczych w województwie opolskim (Opole II).
Joanna Maksymowicz jest radcą prawnym i do tej pory była zastępcą dyrektora opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego. Czy możliwe jest łączenie pracy w delegaturze i stanowiska komisarza wyborczego?

- Oczekujemy na wytyczne Państwowej Komisji Wyborczej, które w tym tygodniu powinny zostać przesłane. To przypadek, którego ustawodawca nie przewidział. Formalnego zakazu nie ma. Ostateczna interpretacja należy do PKW – wyjaśniała Maksymowicz.

- Po nowelizacji Kodeksu Wyborczego, gdy wiadomo było, że komisarze będą wybierani na nowo, czyli przez PKW spośród kandydatów wskazanych przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, w rozmowie z dyrektorem Rafałem Tkaczem pojawił się pomysł bym kandydowała. Trzeba było złożyć aplikację, zdać egzamin z prawa wyborczego. Ministerstwo przedstawiło listę kandydatów i spośród nich zostało wybranych 100 komisarzy – mówiła Maksymowicz.

- Do tej pory środowisko komisarzy było w stu procentach sędziowskie, teraz też większość komisarzy jest sędziami i nie ukrywam, że mam pewne obawy, ale i nadzieję, że sędziowie przyjmą mnie łaskawie. Ufam, że nawiąże się między nami nić porozumienia i wzajemnie będziemy się uzupełniać – stwierdziła nowo powołana komisarz.

- W województwie opolskim jest teraz trzech komisarzy, czyli o jednego więcej niż wcześniej. Zmniejszy się więc zasięg terytorialny naszych działań. To usprawni nasze prace, gdyż będzie mniej gmin do nadzorowania, kontakt z komisarzem powinien być łatwiejszy – mówiła Maksymowicz.

Komisarzami wyborczymi na terenie województwa opolskiego zostali także sędzia Cezary Obermajer (Opole I) i sędzia Liliana Krukowska (Opole III).

- W poniedziałek jest zaplanowane pierwsze spotkanie robocze, poznamy się oficjalnie. Nie mówię o współpracy, bo każdy komisarz ma swój teren i jest niezależny w swoich decyzjach, ale do tej pory było tak, że komisarze ze sobą rozmawiali i mam zamiar podtrzymywać tę tradycję – stwierdziła Maksymowicz.

Wybór komisarzy wyborczych za nami, ale wciąż jest problem z kandydatami na urzędników wyborczych. Do 16 kwietnia przedłużono termin przyjmowania zgłoszeń.

- W województwie ma być 136 urzędników, a dziś jest 48 zgłoszeń. Wciąż czekamy na kolejne. Myślę, że największy problem jest z niektórymi obwarowaniami: nie można zamieszkiwać na terenie gminy, w której chce się być urzędnikiem wyborczym, nie można też pracować na terenie tej gminy. Trzeba być również pracownikiem jednostki samorządowej bądź administracji rządowej, albo też jednostek podległych – wyjaśniała Maksymowicz.

Zobacz także

2021-12-22, godz. 13:43 Zbigniew Kubalańca o budżecie województwa na 2022 rok i nowym programie wspierającym rodziny, w tym leczenia niep… » więcej 2021-12-22, godz. 09:11 Szpital MSWiA w Głuchołazach w rejestrze najlepszych placówek na świecie! Dyrektora Mariusz Grochowski opowiada o sukcesie… - Mam dobry zespół, ludzi naprawdę zaangażowanych, mogę powiedzieć, że wybitnych w swoich specjalnościach. To ludzie dla których praca w szpitalu stała… » więcej 2021-12-21, godz. 17:18 Bartosz Maziarz o projekcie dla młodzieży "Bezpieczeństwo przede wszystkim" i bezpieczeństwie nas wszystkich w sieci… - W edukacji na szczeblu średnim brakuje wielu kwestii związanych z bezpieczeństwem pomimo, że jest taki przedmiot jak edukacja dla bezpieczeństwa. Dlatego… » więcej 2021-12-21, godz. 14:11 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W piątek Sejm opowiedział się przeciwko uchwale Senatu, który we wrześniu odrzucił nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji. Teraz ustawa trafi do prezydenta… » więcej 2021-12-21, godz. 09:16 Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej: 700 tys podań szczepionki przeciwko covid dokonali farmaceuci… - 700 tys. szczepień wykonali farmaceuci w aptekach. Zanim zaczęły się szczepienia w aptekach farmaceuci w masowych punkach szczepień dokonali 300 tys. iniekcji… » więcej 2021-12-20, godz. 17:55 Dr Marek Kawa o tym czy Stany Zjednoczone "przejmują się" napiętą sytuacją w Europie i zagrożeniami ze strony Ro… » więcej 2021-12-20, godz. 14:12 Paweł Kukiz o lex TVN, pojedynczym głosie przechodnim czyli SJV, Mejzie i prowadzeniu antyniemieckiej polityki Gościem Radia Opole był dziś Paweł Kukiz, szef koła Kukiz'15 i Demokracji Bezpośredniej. Pytaliśmy m.in. o protesty ws. lex TVN. Taka manifestacja mała… » więcej 2021-12-20, godz. 08:50 Rafał Bartek, lider TSKN o zmniejszeniu finansowania nauki języka mniejszości: to poprawka antymniejszościowa i an… - Trudno mi to jeszcze komentować, bo to wydarzenie bez precedensu - powiedział w Porannej Loży Radiowej Rafał Bartek lider Mniejszości Niemieckiej na Opolszczyźnie. Rozmawialiśmy… » więcej 2021-12-16, godz. 09:42 Młodzieżowa Loża Radiowa o prawie oświatowym i sporze wokół zmiany nazwy ronda Dmowskiego na rondo Praw Kobiet w… Gośćmi Popołudniowej Loży byli Jan Zimoch (stow. Od Nowa) i Hubert Gabalewicz (Młodzi Demokraci). » więcej 2021-12-16, godz. 12:14 Radni Opola: Tomasz Kaliszan, Piotr Mielec, Michał Nowak o budżecie Opola na 2022 rok i podwyżkach dla prezydenta i… Gośćmi Południowej Loży Radiowej byli radni Opola, którzy wczoraj niejednogłośnie przegłosowali budżet miasta z Opola na 2022 rok, a także zdecydowali… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »