Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Mirosław Lenart o digitalizacji ksiąg metrykalnych…
2018-01-10, 20:17 Autor: Ewa Skrabacz

Mirosław Lenart o digitalizacji ksiąg metrykalnych i o tym, że archiwa bez kontaktu z ludźmi przestają mieć sens

Mirosław Lenart o digitalizacji ksiąg metrykalnych i o tym, że archiwa bez kontaktu z ludźmi przestają mieć sens
- Jak każde archiwum w Polsce digitalizujemy zbiory, czyli skanujemy poszczególne karty z zasobu. W zeszłym roku było tych skanów 322 tys. Wszystkie skany z polskich archiwów wędrują do Warszawy i są dostępne internetowo na ogólnopolskiej stronie. Skany z opolskiego archiwum też można znaleźć na stronie szukajwarchiwach.pl – tłumaczył prof. Mirosław Lenart, dyrektor Archiwum Państwowego w Opolu.
- W zeszłym roku poszły do skanowania głównie księgi metrykalne z powiatu głubczyckiego z lat 1874-1904 r. Ktoś kto poszukuje swoich korzeni, na własną rękę przeprowadza badania genealogiczne nie jest już dziś zobligowany, by przyjść do archiwum, ale może spokojnie skorzystać z tych materiałów on-line – dodał profesor.

- Digitalizacja zbiorów to część naszej pracy. Archiwum jest zobowiązane dbać o materiały zgromadzone, odkwaszać papier czy dokonywać różnymi metodami zabezpieczenia zbiorów. Jest to o tyle istotne, że ostatecznie źródłem pozostaje kartka papieru, jeśli się zachowała w archiwach – mówił Lenart.

Pracownicy archiwum skutecznie dbają też o upowszechnianie wiedzy o zasobach opolskiej placówki i podejmują liczne inicjatywy ułatwiające opolanom dostęp do archiwalnych zbiorów.

- W zeszłym roku zorganizowaliśmy w Opolu grę uliczną, w którą bardzo zaangażowali się nasi pracownicy i która miała dobry odbiór. Wydaje mi się, że było to wynikiem głębokiego rozumienia potrzeb dzieci i młodzieży oraz wiedzy o ich procesie kształcenia. Nasz zespół jest bardzo młody i pracownicy mają małe dzieci, stąd świetna orientacja w ich potrzebach. Prowadzimy również tematyczne lekcje dla najmłodszych. Dla dzieci jest to interesujące, a dla nas jest troską o przyszłych użytkowników. Jeśli archiwa stracą kontakt z ludźmi, to przestaną mieć sens. Samo gromadzenie materiałów nie wystarczy – mówił dyrektor opolskiego archiwum.

- Nasi pracownicy są przede wszystkim absolwentami historii, ale mamy też i filologów, gdyż musimy mieć germanistów biegłych w odczytywaniu tekstów pisanych gotykiem. Połączenie kompetencji historycznych i filologicznych daje takie efekty, jak ostatnia książka na temat protokołów sądów rozjemczych czy świetnie sprzedająca się publikacja „Agresja językowa w polszczyźnie śląskiej (1845-1938)" – informował Lenart.

Według profesora, 1350 zgromadzonych, udokumentowanych haseł pokazuje, jak bogaty był język obrażania się wzajemnego, a także w poważnym stopniu narusza naszą wizję wsi idyllicznej. „Świat wsi był brutalny, w wielu wypadkach ordynarny” – stwierdził Lenart.

Zobacz także

2021-11-24, godz. 09:28 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o tym, co nas czeka w regionie w najbliższych tygodniach pandemii - Niestety sytuacja bardzo mocno się pogorszyła - powiedział w Radiu Opole Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski mówiąc o czwartej fali pandemii. Województwo… » więcej 2021-11-23, godz. 12:31 Prof. Jarosław Zygarlicki z Politechniki Opolskiej o swoich badaniach i wynalazkach Prof. Jarosław Zygarlicki jest autorem 66 wynalazków, ponad 40 z nich zostało już opatentowanych. W Popołudniowej Loży Radiowej opowiedział o części z… » więcej 2021-11-23, godz. 13:34 "Co tam Panie w polityce?" - zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc Na polityczne komentarze, i nie tylko, zapraszają Piotr Gociek (Polskie Radio, Do Rzeczy, TVP Kultura) i Piotr Moc (Radio Opole). Marszałek Sejmu Elżbieta… » więcej 2021-11-23, godz. 09:24 Anna Zalewska, eurodeputowana PiS o posiedzeniu PE w Strasburgu, działaniach w sprawie obrony wschodniej granicy UE oraz… - Obostrzenia wróciły, raptem tydzień nacieszyliśmy się normalnością - powiedziała w Porannej Loży Radiowej eurodeputowana okręgu opolsko-dolnośląskiego… » więcej 2021-11-22, godz. 17:02 Prof. Sebastian Brol o zdalnym laboratorium i badaniach opon samochodowych - Spoglądając na oponę samochodową można pomyśleć, że to mało fascynujący widok. Natomiast kiedy zaczniemy myśleć o technologi w jakiej zostało to… » więcej 2021-11-22, godz. 13:26 Marcelina Zawisza o tym, że powinno się wprowadzić restrykcje dla niezaszczepionych i o sytuacji na polsko-białoruskiej… Trzeba to powiedzieć wprost: rząd nie robi nic, żeby zakażeń i zgonów było jak najmniej - stwierdziła w Południowej Loży Radiowej Marcelina Zawisza… » więcej 2021-11-22, godz. 10:36 Wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa o sytuacji międzynarodowej, polskiej obronności i bezpieczeństwie kraju - Kryzys na granicy nie jest zażegnany dlatego, że cała operacja nie sprowadza się do obrony fizycznej granicy. Patrzymy na to, jako element szerszej układanki… » więcej 2021-11-19, godz. 17:29 Młodzieżowa Loża Radiowa o nowelizacji ustawy o ochronie granic i wypowiedziach osób publicznych obrażających służby… Młodzi politycy w Popołudniowej Loży Radiowej skomentowali ostatnie głosowanie w Sejmie, dotyczące ochrony granic, ale też, wypowiedzi aktorów i celebrytów… » więcej 2021-11-19, godz. 13:21 Joanna Bancerowska o III Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej EUFONIE i dotacjach dla instytucji kultury - To jest festiwal, który przybliża Polakom bogactwo kulturowe ale przede wszystkim muzyczne Europy Środkowo-Wschodniej - mówiła w Południowej Loży Joanna… » więcej 2021-11-19, godz. 09:11 Violetta Porowska, poseł PiS o ochronie granicy, Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym i pandemii - To bardzo ważna ustawa w kontekście tego co się wydarza na granicy, że polskie służby mundurowe, również policja i straż pożarna z wielkim oddaniem… » więcej
7891011
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »