Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Ks. Waldemar Musioł o powodach do mikroradości…
2018-01-08, 14:32 Autor: Ewa Skrabacz

Ks. Waldemar Musioł o powodach do mikroradości, czyli o wnioskach z najnowszych statystyk Kościoła Katolickiego

Ks. Waldemar Musioł o powodach do mikroradości, czyli o wnioskach z najnowszych statystyk Kościoła Katolickiego
- Mamy powody do mikroradości, że jednak procent ludzi, którzy odchodzą od Kościoła na terenie naszej diecezji jest niewielki. Dominicantes, czyli liczba osób uczęszczających na niedzielną Eucharystię utrzymuje się na terenie Diecezji Opolskiej na stałym poziomie – tak o najnowszym raporcie Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego mówił ks. Waldemar Musioł, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej w Opolu.
- Gdybym był statystykiem, socjologiem to byłbym skłonny do większego optymizmu, widziałbym szklankę do połowy pełną. Ale ponieważ jestem duszpasterzem, to muszę ją widzieć w połowie pustą. Chodzi o kategorie ewangeliczne: gdy jest 100 owiec pod opieką, a 54 z nich się zagubiło, pasterz nie może się cieszyć, musi reflektować, pytać dlaczego i szukać dróg, by te owce sprowadzić z powrotem do owczarni – mówił ks. Musioł.

Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego prowadzi badania od lat 80., kiedy wskaźnik dominicantes był na poziomie powyżej 50 proc. W ciągu 40 lat nastąpił spadek o niemal 20 proc. Naszego gościa zapytaliśmy o przyczyny odnotowywanych zmian.

- Obserwując naszą rzeczywistość i wnioskując logicznie, można wskazać m.in. na szeroko pojętą laicyzację życia. Wskaźnikami tej laicyzacji jest wzrost jakości życia, koncentracja na wartościach materialnych czy migracje, które wiążą się ze zmianą miejsca zamieszkania, a często i z oddaleniem od wartości, tradycji wyniesionych z domu rodzinnego. Na terenie naszej diecezji mocno na obniżenie wskaźnika dominicantes wpłynął wzrost emigracji zarobkowej – mówił dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej.

W kategorii communicantes, dotyczącej liczby osób przystępujących do Komunii Świętej, Diecezja Opolska znajduje się na drugiej pozycji.

- To nas bardzo cieszy. Wzrastający wskaźnik communicantes sugeruje, że w ludziach wierzących jest potrzeba głębszego przeżywania Eucharystii. Możemy więc optymistycznie stwierdzić, że wskaźnik ten pokazuje, iż wiara tych, którzy przychodzą do kościoła jest głębsza, czyli oparta na osobistej więzi z Panem Bogiem. To trend powszechny w Kościele w Polsce. Pokazuje on, że obok wierności tradycji, która do pewnego czasu wystarczała, aby praktykować, dochodzi też głębsze przeżywanie wiary, jako spotkania z Panem Bogiem – mówił ks. Musioł.

Naszego gościa zapytaliśmy także o trwające właśnie odwiedziny duszpasterskie, czyli tzw. kolędę. Ks. Waldemar Musioł zapewniał, że z tej okazji opolanie chętnie otwierają nie tylko drzwi, ale i serca.

Zobacz także

2021-11-29, godz. 18:10 Bartłomiej Kałużny, koordynator ds. promocji Szlachetnej Paczki na Opolszczyźnie o skali biedy i potrzebie pomagan… - Raport biedy publikowany jest co roku. Poniżej granicy skrajnego ubóstwa żyje ponad 2 mln Polaków, a w 2020 r. przybyło ich 400 tys., w tym 100 tys. stanowią… » więcej 2021-11-29, godz. 11:30 Senator PiS Jerzy Czerwiński o senackich poprawkach w sprawie ochrony granic, sytuacji geopolitycznej w kontekście kryzysu… - Te poprawki mają na celu wybić tej ustawie zęby - powiedział w Południowej Loży Radiowej Jerzy Czerwiński, senator PiS o poprawkach przegłosowanych w… » więcej 2021-11-29, godz. 09:15 Monika Bartel o wstępnych wynikach spisu rolnego w województwie opolskim - Wyniki powszechnego spisu rolnego 2020 wskazują na dalsze przemiany rolnictwa, jego specjalizację, koncentrację i regionalizację produkcji rolnej - powiedziała… » więcej 2021-11-26, godz. 17:41 Młodzieżowa Loża Radiowa o rozwiązaniach, które mogłyby pomóc w walce z pandemią koronawirusa Gośćmi Młodzieżowej Loży byli dziś Kaja Jarema (PL 2050), Dawid Rygol (stowarzyszenie Od Nowa) i Igor Hetlof - Rydzyński (Młodzi Demokraci, PO). » więcej 2021-11-26, godz. 13:15 Rafał Bartek o zmianach na niemieckiej scenie politycznej i pracy doktorskiej o determinantach poparcia dla Mniejszości… - Nas oczywiście najbardziej interesują kwestie dotyczące mniejszości - mówił w Południowej Loży Rafał Bartek, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego… » więcej 2021-11-26, godz. 09:34 Dr Diana Rokita-Poskart, ekonomistka z Politechniki Opolskiej o tarczy antyinflacyjnej - Na pewno rozwiązania służące obniżce podatków pośrednich takich jak VAT czy akcyza mogą pomóc w obniżeniu inflacji - powiedziała dr Diana Rokita-Poskart… » więcej 2021-11-25, godz. 13:08 Debata "Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa" o pomysłach rządu na walkę z szarą strefą i paszportach covidowych… Gośćmi debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz Adamczyk (Solidarność), dr Jerzy Szeliga… » więcej 2021-11-25, godz. 09:14 Łukasz Sowada, przewodniczący Rady Miasta Opola o stanowisku dot. sytuacji na granicy, podwyżkach cen biletów MZK i… - Wydaje mi się ,że to szerzej zorganizowana akcja przez przedstawicieli PiS w terenie, podobne oświadczenia także do innych samorządów w pływały i będą… » więcej 2021-11-24, godz. 17:15 Katarzyna Kownacka o swojej pracy doktoranckiej dotyczącej mniejszości niemieckiej a konkretnie zmian poparcia w wyborach… Gościem Popołudniowej Loży Radiowej była dziś Katarzyna Kownacka, która z wyróżnieniem obroniła pracę doktorancką pt. "Determinanty zmian poparcia dla… » więcej 2021-11-24, godz. 13:45 Dorota Koncewicz o trwającej wiele lat batalii o obwodnicę Niemodlina, zakończeniu inwestycji, radości mieszkańców… - Jestem przeszczęśliwa, że ta inwestycja na którą moi mieszkańcy czekali tyle lat, podobnie jak i ja, wreszcie doczekała się szczęśliwego finału. Wreszcie… » więcej
678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »