Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Prof. Marek Masnyk o tym, kim byli Rodłacy i dlaczego…
2018-01-02, 15:11 Autor: Barbara Więcek

Prof. Marek Masnyk o tym, kim byli Rodłacy i dlaczego winniśmy wspominać ich z wdzięcznością i szacunkiem

Prof. Marek Masnyk o historii ludzi Rodła
- Chciałbym wierzyć, że wątpliwości związane z nadaniem imienia Rodłaków jednemu z rond w Opolu wynikał z wątpliwości proceduralnych, a nie negatywnej opinii o Rodle, bo byłaby to ocena nietrafna - mówił dyplomatycznie w Loży Radiowej prof. Marek Masnyk, rektor Uniwersytetu Opolskiego i historyk, znawca dziejów Związku Polaków w Niemczech. Jak mówi, inicjatywa uhonorowania Rodłaków nazwaniem ich imieniem ważnego miejsca w przestrzeni publicznej to znakomity pomysł, bo wiedza o ludziach Rodła jest, w jego ocenie, wyraźnie za skromna i przypominanie o nich tylko z okazji okrągłych rocznic to za mało.
Nasz gość przypomniał, że w międzywojennych Niemczech, najpierw w Republice Weimarskiej a potem w III Rzeszy, żyło około 1 200 tysięcy osób przyznających się do polskich korzeni. Najwięcej, bo prawie połowa (około 530 tysięcy), mieszkało na Śląsku Opolskim.

- Ale tu w grę wchodziły nie tylko tereny przygraniczne, takie jak Górny Śląsk czy Powiśle, ale także ośrodki w Niemczech, przede wszystkim w Bochum i Berlinie. To przecież w Berlinie odbył się w 1938 roku I Kongres Polaków w Niemczech - przypomniał.

Nasz gość opowiadał o okolicznościach stworzenia znaku Rodła, który był reakcją na hitlerowską swastykę (i nawet był do niej ciut podobny). Faszyści coraz silniej zawłaszczali sferę publiczną, także poprzez swoje symbole, Polacy postanowili stworzyć własny jednoczący ich symbol - była to linia Wisły z zaznaczonym Krakowem. Prof. Masnyk opowiadał o działalności Rodłaków, wspieranych mocno (i nie zawsze legalnie) przez polskich konsulów w Bytomiu i Opolu (w polskiej publicystyce nazywano tę część Śląska "kresami niewyzwolonymi", czyli tymi, które wyzwolenie jeszcze czeka). Opowiadał także o akcji germanizacyjnej i nasilających się represjach (zwłaszcza po tym, gdy na terenach plebiscytowych przestała obowiązywać Konwencja Genewska mająca chronić Polaków w Niemczech i Niemców w Polsce), wreszcie o rozwiązaniu Związku Polaków w Niemczech w przeddzień wybuchu wojny i prześladowaniach Rodłaków.

Zobacz także

2021-12-03, godz. 09:22 Dr Tomasz Pawłuszko, analityk bezpieczeństwa o zaostrzeniu retoryki na linii NATO-Rosja - Mamy zaostrzoną retorykę, czy za tym pójdą jakieś czyny? Wydaje się, że Rosja potrzebowałaby o wiele więcej żołnierzy, niż 100 tys. żeby próbować… » więcej 2021-12-02, godz. 17:15 Debata "Pracodawcy-związkowcy. Wspólna sprawa" o tarczy antyinflacyjnej Na wtorkowym posiedzeniu rząd przyjął rozwiązania tzw. tarczy inflacyjnej. O proponowanych rozwiązaniach dyskutowaliśmy w Radiu Opole w debacie "Pracodawcy-związkowcy… » więcej 2021-12-02, godz. 08:49 Asp. Agnieszka Nierychła o zakupowych oszustach, fałszywych zbiórkach charytatywnych i pomocy bezdomnym - Przedświąteczna gorączka już jest odczuwalna, szczególnie w dobie koronawirusa coraz chętniej i częściej kupujemy w sieci. Tam się przeniosło to zakupowe… » więcej 2021-12-01, godz. 17:11 Pierwsza taka operacja w Polsce i druga na świecie! Prof. Jerzy Sacha o operacji zastawki serca z użyciem hologramu pokazującego… - Można powiedzieć, że wykonaliśmy zabieg w rozszerzonej rzeczywistości. Kierowaliśmy się obrazowaniem holograficznym - powiedział w Popołudniowej Loży… » więcej 2021-12-01, godz. 13:28 Martyna Nakonieczny, przewodnicząca klubu PiS w sejmiku o programie ochrony powietrza na lata 2021-2027 - Zapytałam wprost czy my mamy te kwoty czy to jest lista życzeń, to usłyszałam taką niepewną odpowiedź, więc pewne założenia są, natomiast to jest… » więcej 2021-12-01, godz. 13:27 Krzysztof Danków, prezes stowarzyszenia "Masz jaja, idź na badania" o akcji Movember i badaniach profilaktycznych męskich… - Do badań namawiają panów kobiety, za co trzeba im serdecznie podziękować - mówił w Południowej Loży Radiowej Krzysztof Danków, prezes stowarzyszenia… » więcej 2021-12-01, godz. 09:05 Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola o nieprzekazaniu działki urzędowi marszałkowskiemu pod budowę biurowca, a także… - Chciałem pomóc samorządowi województwa, jako miasto chcieliśmy wspomóc działania, które podejmują przekazując darowiznę wysokości 2,5 mln złotych… » więcej 2021-11-30, godz. 17:12 Spięcie magazyn publicystyczny Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia. Tym razem o tym, czy grożą nam konflikty zb… - W umowie koalicyjnej zapisano całkowite zrównanie praw par heteroseksualnych i jednopłciowych, będzie łatwiejszy dostęp do "trawki". Jeśli to ma uszczęśliwić… » więcej 2021-11-30, godz. 12:42 "Co tam Panie w polityce" - komentują Piotr Giociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, w każdy wtorek od godz. 12:15, Piotr Moc i Piotr Gociek analizują najważniejsze wydarzenia w polskiej polityce. O czym dziś… » więcej 2021-11-30, godz. 09:30 Zbigniew Kubalańca o podwyżkach diet radnych i marszałka, kopciuchach i konflikcie z prezydentem Opola - Diety radnych wzrosną znacząco zgodnie z nowym rozporządzeniem. Najwięcej wzrośnie wynagrodzenie przewodniczącego sejmiku, do 4290 złotych a teraz wynosi… » więcej
56789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »