Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Prof. Stanisław S. Nicieja o tym, że anegdota jest…
2017-11-02, 14:47 Autor: Marek Świercz

Prof. Stanisław S. Nicieja o tym, że anegdota jest pieprzem każdej historii, co potwierdza opowieść o tym, jak pierwszy raz trafił na Łyczaków

Prof. Stanisław S. Nicieja o ocaleniu Kresów od zapomnienia
- Pisząc, trzymam się zasady: słoń i mrówka. Historia nie jest dziełem królów, wodzów, polityków, historię tworzą zwykli ludzie. Charyzmatyczny nauczyciel czy proboszcz bywa ważniejszy od nijakiego polityka czy arcybiskupa - tak o swojej literackiej strategii opowiadał w Loży Radiowej prof. Stanisław S. Nicieja, autor monumentalnej Kresowej Atlantydy, której dziesiąty tom trafił właśnie do rąk wiernych czytelników.
Tych czytelników naprawdę nie brakuje: w ciągu roku autor tej wielkiej opowieści o "historii i mitologii kresowych miast" odbywa nawet 120 spotkań, nie tylko w kraju, ale na całym świecie.

- Gdy byłem w Perth w Australii, wybrałem się na miejscowy cmentarz, bo ja jestem przecież człowiek cmentarny, i tam zobaczyłem groby 600 Wołyniaków. Jak oni tam trafili, 18 tysięcy kilometrów od rodzinnej ziemi? - opowiadał nasz gość. - Był tam między innymi grób Karola Ossolińskiego. Proboszcz polskiej parafii skierował mnie do jego potomka, już nawet nie mówiącego po polsku, który opowiedział mi o tym ostatnim polskim prokuratorze miasta Lwów.

Te spotkania z czytelnikami to także okazja do spotkań z rozsianymi po świecie Kresowianami, którzy dzielą się z autorem swoimi wspomnieniami, pamiątkami czy zdjęciami. Bo Nicieja, jak sam podkreśla, nie jest zainteresowanymi archiwalnymi dokumentami, ale żywymi wspomnieniami ludzi o ludziach. Są one źródłem smakowitych anegdot, które uważa za - jak to mówi - "pieprz, który pomaga w spożyciu". Jedna z takich anegdot tłumaczy, jak młody opolski historyk, urodzony w Strzegomiu na Dolnym Śląsku, trafił pierwszy raz na Kresy, z którymi jego rodziny nic nie wiązało.

- Mój uczelniany kolega Heniek Koniarski zaproponował, że zabierze mnie na wczasy do Bułgarii. Wtedy do Bułgarii jeździło się przez Lwów. Odwiedziliśmy tam rodzinę Heńka, wsiadłem do lwowskiego tramwaju, w pewnym momencie od upału i ciężkich sowieckich perfum zrobiło mi się słabo i gdy tylko zobaczyłem przez okno jakąś zieleń, wysiadłem. A ta zieleń to był Łyczaków - wspomina Nicieja.

Co było dalej, wszyscy czytelnicy jego książek doskonale wiedzą.

Zobacz także

2021-12-08, godz. 14:29 Leonard Pietruszka, wójt Komprachcic o finansowych dylematach samorządów i sukcesach drużyny futsalowej Dreman Futsal… - Inwestycyjnie jesteśmy przygotowani bardzo dobrze, gorzej jest z dochodami bieżącymi - mówił w Południowej Loży Radiowej Leonard Pietruszka, wójt Komprachcic… » więcej 2021-12-08, godz. 09:42 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o tym, że 4 fala w regionie nie odpuszcza, o obostrzeniach i o szczepieniach - Mamy już dwa powiaty, w których krzywa zakażeń nie rośnie tak zdecydowanie jak do tej pory i kolejne dwa lub trzy, w których krzywa się wypłaszcza, a… » więcej 2021-12-07, godz. 17:41 Agata Lika z PL 2050 o planie na gospodarkę i potrzebnej rzetelnej kampanii o szczepieniach - Nasz plan na gospodarkę powstawał przy udziale ekspertów - mówiła w Popołudniowej Loży Agata Lika, przewodnicząca opolskich struktur Polski 2050 Szymona… » więcej 2021-12-07, godz. 14:59 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc Jak UE gumkuje "Boże Narodzenie", przed czym przestrzega Papież Franciszek: "Usiłowało to robić wiele dyktatur". Lewica domaga się od rządu zaostrzenia… » więcej 2021-12-07, godz. 09:33 Michał Kalinowski o pomyśle Lewicy czyli obowiązkowych szczepieniach na covid i pracy w szpitalu tymczasowym w Opolu - Chcemy to wprowadzić, bo jesteśmy odpowiedzialni. Widzimy co się dzieje. Dziennie umiera około 500 osób - powiedział w Porannej Loży Radiowej Michał… » więcej 2021-12-06, godz. 17:03 Dr Diana Rokita-Poskart o swoich badaniach dot. wpływu studentów na rozwój miast - Ostatnio badałam dlaczego studenci z Polski wyjeżdżają na Ukrainę na studia - powiedziała dr. Diana Rokita-Poskart Katedry Polityki Regionalnej i Rynku… » więcej 2021-12-06, godz. 11:11 Poseł MN Ryszard Galla o wprowadzeniu progu wyborczego dla mniejszości i umowie koalicyjnej nowego rządu w Niemczech - Nie wiem czy pan poseł Kowalski zdaje sobie sprawę w jaki sposób dokonuje zamieszania. Na najbliższą środę jestem umówiony z wiceministrem Rzymkowskim… » więcej 2021-12-06, godz. 09:04 Janusz Kowalski, poseł Solidarnej Polski o zmniejszeniu finansowania j. niemieckiego dla mniejszości i wprowadzenie progu… - Od roku 2019, kiedy w kampanii wyborczej obiecałem walkę na rzecz przywrócenia symetrii w relacjach polsko-niemieckich, dotrzymuję słowa. W piątek ogłosiłem… » więcej 2021-12-03, godz. 17:55 Młodzieżowa Loża Radiowa o konflikcie ws. Podwyżek cen biletów w Opolu i rozmowach Tuska z węgierską opozycją Gośćmi Loży byli dziś Tobiasz Gajda (Młodzi Demokraci, PO), Jan Zimoch (stow. Od Nowa) i Amadeusz Hofman (Lewica). » więcej 2021-12-03, godz. 11:33 Antoni Konopka o programie ochrony środowiska na lata 2021-2027 i zmianach w uchwale antysmogowej - W trakcie prac nad planem konsultowaliśmy się z samorządami ankietyzowane były samorządy i instytucje, zadawane były pytania o planowane przedsięwzięcia… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »