Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Błażej Choroś i Piotr Malinowski o problemach…
2017-10-25, 21:14 Autor: Ewa Skrabacz

Błażej Choroś i Piotr Malinowski o problemach z frekwencją i o braku informacji o kandydatach w wyborach do rad dzielnic

Błażej Choroś i Piotr Malinowski o problemach z frekwencją i o braku informacji o kandydatach w wyborach do rad dzielnic
Wybory do rad dzielnic w Opolu nie okazały się frekwencyjnym sukcesem. Wciąż mało wiemy o samych radach i ich kompetencjach. Nie mieliśmy też możliwości, by uzyskać konkretną wiedzę na temat kandydatów. O problemach związanych z tymi wyborami, a także o receptach na lepszą przyszłość mówili w Loży Radiowej dr Błażej Choroś, politolog z Uniwersytetu Opolskiego oraz Piotr Malinowski, członek nowej Rady Dzielnicy Kolonii Gosławickiej.
- Największa niewiadoma dotyczyła startujących kandydatów. Tak było w większości dzielnic. Mieszkańcy nie mieli poczucia, że tych kandydatów znają. Po pierwsze: w radach jest bardzo dużo miejsc do obsadzenia - po 15 w każdej z nich. Po drugie: praktycznie nie było możliwości zasięgnięcia informacji o tych osobach – komentował Choroś.

- Specyfika wyborów do rad dzielnic prawdopodobnie wymusiła na większości kandydatów indywidualne podejście do wyborców, chodzenie od domu do domu, bardziej „akwizycję” własnej kandydatury. Część kandydatów robiła drobne plakaty domowym sumptem, ale większość chodziła po najbliższej okolicy i dzieliła się ze swoimi sąsiadami pomysłami na dzielnicę. Kolonia Gosławicka jest bardzo rozłożysta, więc ciężko było ogarnąć cały ten teren – mówił Malinowski.

Według dra Chorosia wskazane problemy powinny być rozwiązywane przede wszystkim przez organizatora wyborów, czyli miasto:

- Oczekiwałbym, by organizator wyborów dostarczył jakąś platformę, na której każdy kandydat na równych zasadach mógłby poinformować o sobie, o swoich planach. To stworzyłoby warunki równej rywalizacji, a wyborcom dałoby dostęp do informacji – wyjaśniał politolog.

Nasz gość sugerował również wykorzystywanie w bieżącej działalności rad dzielnic różnych narzędzi do przeprowadzania konsultacji. Obok tradycyjnych dyżurów, powinna być zatem możliwość wyrażenia przez mieszkańców opinii przez Internet. W ten sposób, obok tradycyjnych dyżurów, byłaby też w sferze wirtualnej możliwość konsultowania spraw ważnych dla mieszkańców.

Komentując przykład Malinki, czyli dzielnicy, w której wybory do rady nie odbyły się ze względu na brak kandydatów, radny Kolonii Gosławickiej stwierdził:

- Jest pewien problem z tworzeniem społeczności w miejscach, które są noclegowniami miasta. Jeśli chodzi o Kolonię Gosławicką, to jest to dzielnica przyłączona do Opola po II wojnie światowej i jeszcze jest tam widoczna silna więź typowo wiejska. To zupełnie inaczej, niż na wielkim blokowiskach, które powoduje anonimowość i utrudnia budowanie wspólnoty – mówił Malinowski.

Zobacz także

2021-12-13, godz. 17:22 Jan Tomalik o tym, jak w rozgłośni wyglądały pierwsze godziny wprowadzenia stanu wojennego - Miałem nocny dyżur w radiu, nagle usłyszałem, że przestaliśmy nadawać, zniknął program. W radiu nie może być ciszy, na takie wypadki mieliśmy przygotowane… » więcej 2021-12-13, godz. 13:35 Violetta Porowska o 40 rocznicy stanu wojennego, fundusze kompensacyjnym wizycie ministra zdrowia w Opolu Gościem parlamentarnej odsłony Loży Radiowej była dziś Violetta Porowska, poseł PiS. Rozmawialiśmy o 40 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego i wystawie… » więcej 2021-12-13, godz. 09:22 Bogusław Bardon: Stan wojenny jest traumą, bo Polak do Polaka strzelał. Trzeba powiedzieć wszystkim jak było i jak… - Zabrali mnie z mojego mieszkania, skutego wywieźli na dołek, gdzie spotkałem kolegów wspominał aresztowanie 13 grudnia 1981 roku Bogusław Bardon jeden… » więcej 2021-12-10, godz. 18:22 Młodzieżowa Loża Radiowa o tym dlaczego młodzi odchodzą od Kościoła Niedawno Katolicka Agencja Informacyjna opublikowała głośny "Kościół w Polsce", z którego wynikało, że przez ostatnie ćwierć wieku spadek deklaracji… » więcej 2021-12-10, godz. 13:48 Dr inż. Adam Czubak o projekcie Cyber Eva, który zapewni bezpieczeństwo cybernetyczne Opolscy naukowcy z Politechniki Opolskiej i Uniwersytetu Opolskiego pracują nad stworzeniem aplikacji "Cyber Eva". Ma ona pomoc w zapewnieniu bezpieczeństwa… » więcej 2021-12-10, godz. 09:07 Dr Jarosław Mijas, konsultant ds. pediatrii: bardzo wiele dzieci choruje na covid-19 na Opolszczyźnie, także niemowlęta… - Niestety bardzo dużo dzieci w województwie opolskim choruje na covid-19 i z własnych doświadczeń wiem, że o wielu przypadkach nie wiemy - dr Jarosław… » więcej 2021-12-09, godz. 12:15 Debata "Pracodawcy, związkowcy i eksperci" o naruszeniach praw pracowniczych i pomyśle większych sankcji dla pracod… Gośćmi radowej debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz… » więcej 2021-12-09, godz. 12:14 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z posłem PiS Tomaszem Latosem o głosowanym w sejmie funduszu… Gościem Magdaleny Ogórek był w tym tygodniu Tomasz Latos, poseł PiS i zarazem przewodniczący sejmowej komisji zdrowia. Poseł na gorąco komentował posiedzenie… » więcej 2021-12-09, godz. 09:29 Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa o powodach odrzucenia uwag posła Janusza Kowalskiego do Funduszy Europejskich… - To jest wpisywanie się w politykę PiS-u, która od kilku lat napuszcza obywateli na różne grupy. Dyskryminuje, zwalcza. Pięć samorządów województw… » więcej 2021-12-08, godz. 13:10 Dr Marek Mazurkiewicz o swoich badaniach dotyczących udziału mniejszości narodowych i etnicznych w życiu politycznym… - Komitety mniejszości narodowych i etnicznych są zwolnione z konieczności osiągnięcia 5% progu wyborczego w skali kraju, ale muszą go przekroczyć w okręgu… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »