Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Grzegorz Adamczyk o (nie)porozumieniach sierpniowych…
2017-08-31, 14:08 Autor: Marek Świercz

Grzegorz Adamczyk o (nie)porozumieniach sierpniowych, Lechu Wałęsie i zapracowanych działaczach Solidarności

Grzegorz Adamczyk o (nie)porozumieniach sierpniowych, Lechu Wałęsie i zapracowanych działaczach Solidarności
- To są pobożne życzenia naszego byłego przewodniczącego - tak w Loży Radiowej Grzegorz Adamczyk, wiceprzewodniczący NSZZ Solidarności Śląska Opolskiego, skomentował wypowiedź Lecha Wałęsy o tym, że uzbiera milion podpisów pod wnioskiem o odebranie Solidarności nazwy i znaczka. - Lech Wałęsa mówi czasem rzeczy bardzo dziwaczne, które nie wystawiają mu najlepszego świadectwa - dodał nasz gość.
Adamczyk dodaje, że w jego ocenie ludzie Solidarności, nawet jeśli mają dziś różne poglądy polityczne, nadal potrafią ze sobą rozmawiać, czego dowodem może być wspólne złożenie w czwartek rano wiązanek kwiatów na Skwerze Solidarności. Nasz gość tłumaczy także, że opolscy liderzy nie byli na wczorajszych (30 sierpnia) obchodach rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych organizowanych przez władze samorządowe województwa nie ze złej woli, ale dlatego, że byli na spotkaniu Komisji Krajowej w Lubinie.

- Te posiedzenia są planowane już na początku roku - mówi Adamczyk.

Naszego gościa pytaliśmy, jak wygląda dziś działalność związku. Jak mówi, związek ma co robić, bo w kilku instytucjach w regionie sytuacja pracownicza jest napięta. Przypomnijmy: protestują między innymi pracownicy Sanepidu i opolskiego MOPR-u. Adamczyk mówi także, nie wymieniając jednak nazwy instytucji, że ostatnio dzięki udanej interwencji związku udało się doprowadzić do odwołania jej mocno skonfliktowanej z pracownikami dyrektorki.

- Czy ludzie zapisują się do związków zawodowych? Cały czas, co więcej w różnych zakładach pracy zakładane są nowe komisje, dziś na prezydium zarejestrowaliśmy kolejną. Mamy też zapytania z trzech innych firm - mówi nasz gość.

Pytaliśmy, czy nadal zdarzają się sytuacje, w których pracodawcy - tak było na przykład w sieciach handlowych - zwalniają inicjatorów powołania związku zawodowego. Adamczyk mówi, że takie sytuacje się zdarzały i trafiały do sądów, ale sytuacja się poprawiły i w Opolu związki zawodowe działają w trzech sieciach.

Zobacz także

2021-12-13, godz. 17:22 Jan Tomalik o tym, jak w rozgłośni wyglądały pierwsze godziny wprowadzenia stanu wojennego - Miałem nocny dyżur w radiu, nagle usłyszałem, że przestaliśmy nadawać, zniknął program. W radiu nie może być ciszy, na takie wypadki mieliśmy przygotowane… » więcej 2021-12-13, godz. 13:35 Violetta Porowska o 40 rocznicy stanu wojennego, fundusze kompensacyjnym wizycie ministra zdrowia w Opolu Gościem parlamentarnej odsłony Loży Radiowej była dziś Violetta Porowska, poseł PiS. Rozmawialiśmy o 40 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego i wystawie… » więcej 2021-12-13, godz. 09:22 Bogusław Bardon: Stan wojenny jest traumą, bo Polak do Polaka strzelał. Trzeba powiedzieć wszystkim jak było i jak… - Zabrali mnie z mojego mieszkania, skutego wywieźli na dołek, gdzie spotkałem kolegów wspominał aresztowanie 13 grudnia 1981 roku Bogusław Bardon jeden… » więcej 2021-12-10, godz. 18:22 Młodzieżowa Loża Radiowa o tym dlaczego młodzi odchodzą od Kościoła Niedawno Katolicka Agencja Informacyjna opublikowała głośny "Kościół w Polsce", z którego wynikało, że przez ostatnie ćwierć wieku spadek deklaracji… » więcej 2021-12-10, godz. 13:48 Dr inż. Adam Czubak o projekcie Cyber Eva, który zapewni bezpieczeństwo cybernetyczne Opolscy naukowcy z Politechniki Opolskiej i Uniwersytetu Opolskiego pracują nad stworzeniem aplikacji "Cyber Eva". Ma ona pomoc w zapewnieniu bezpieczeństwa… » więcej 2021-12-10, godz. 09:07 Dr Jarosław Mijas, konsultant ds. pediatrii: bardzo wiele dzieci choruje na covid-19 na Opolszczyźnie, także niemowlęta… - Niestety bardzo dużo dzieci w województwie opolskim choruje na covid-19 i z własnych doświadczeń wiem, że o wielu przypadkach nie wiemy - dr Jarosław… » więcej 2021-12-09, godz. 12:15 Debata "Pracodawcy, związkowcy i eksperci" o naruszeniach praw pracowniczych i pomyśle większych sankcji dla pracod… Gośćmi radowej debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz… » więcej 2021-12-09, godz. 12:14 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z posłem PiS Tomaszem Latosem o głosowanym w sejmie funduszu… Gościem Magdaleny Ogórek był w tym tygodniu Tomasz Latos, poseł PiS i zarazem przewodniczący sejmowej komisji zdrowia. Poseł na gorąco komentował posiedzenie… » więcej 2021-12-09, godz. 09:29 Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa o powodach odrzucenia uwag posła Janusza Kowalskiego do Funduszy Europejskich… - To jest wpisywanie się w politykę PiS-u, która od kilku lat napuszcza obywateli na różne grupy. Dyskryminuje, zwalcza. Pięć samorządów województw… » więcej 2021-12-08, godz. 13:10 Dr Marek Mazurkiewicz o swoich badaniach dotyczących udziału mniejszości narodowych i etnicznych w życiu politycznym… - Komitety mniejszości narodowych i etnicznych są zwolnione z konieczności osiągnięcia 5% progu wyborczego w skali kraju, ale muszą go przekroczyć w okręgu… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »