Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Jerzy Dobosz o Wodach Polskich i opłatach za ograniczanie…
2017-07-21, 14:51 Autor: Marek Świercz

Jerzy Dobosz o Wodach Polskich i opłatach za ograniczanie retencji, czyli o tym, że prawo wodne ma dla nas większe znaczenie niż reforma sądów

Dr Jerzy Dobosz o prawie wodnym
- Prawo wodne jest próbą opanowania finansowego chaosu w sferze gospodarowania wodami w Polsce - stwierdził w Loży Radiowej dr Jerzy Dobosz, specjalista od spraw hydrologii i były doradca wojewody opolskiego do spraw zabezpieczeń przeciwpowodziowych. - I choć jest tam trochę niedoróbek, które będą pewnie reperowane aktami wykonawczymi, to jest szansa na pozytywne efekty - mówi nasz gość.
Dobosz przypomina, że Polska musiała uchwalić prawo wodne pod naciskiem Unii Europejskiej. Za brak tych regulacji groziła nam utrata około 3,5 miliarda euro. Pierwsza, mocno niedoskonała wersja prawa wodnego, została "przepchnięta kolanem" przy finalizowaniu prac nad umową akcesyjną ze Wspólnotą. Nad następną pracowały trzy kolejne sejmy, ostatecznie ustawę prawo wodne posłowie przyjęli ją we wtorek.

- Do tej pory za kwestie związane z wodą odpowiadały dziesiątki różnych aktów prawnych, związanych z ochroną środowiska, prawem geologiczny czy drogownictwem - wylicza nasz gość. - Oznaczało to także, że za wodę odpowiadały dziesiątki różnych instytucji.

Teraz ma się to zmienić: na wzór Lasów Państwowych powstać mają Wody Polskie, które będą za pośrednictwem różnych regionalnych urzędów gospodarowania wodami zarządzać praktycznie wszystkimi działaniami okołowodnymi, od wydawania pozwoleń i operatów po inwestycje przeciwpowodziowe. I Wody Polskie będą miały na to środki, bo do kasy tej właśnie instytucji wpływać będą wszystkie opłaty przewidziane prawem wodnym. A będzie ich więcej, bo pojawią się na przykład opłaty za ograniczanie naturalnej retencji.

- Jeśli ktoś buduje wielohektarowe parkingi czy wielopasmowe drogi, to ma to istotny wpływ na retencję. Woda nie wsiąka w ziemię, tylko gdzieś spływa i czasem kogoś przy okazji zalewa. A nawet jeśli trafi do jakiegoś zbiornika, to też nie wsiąka w ziemię, tylko paruje, przez co ją tracimy - mówi ekspert. - I taki inwestor powinien być obciążony dodatkowymi kosztami, bo woda jest dla nas zbyt cenna, by ją tak marnować.

Zobacz także

2021-12-13, godz. 17:22 Jan Tomalik o tym, jak w rozgłośni wyglądały pierwsze godziny wprowadzenia stanu wojennego - Miałem nocny dyżur w radiu, nagle usłyszałem, że przestaliśmy nadawać, zniknął program. W radiu nie może być ciszy, na takie wypadki mieliśmy przygotowane… » więcej 2021-12-13, godz. 13:35 Violetta Porowska o 40 rocznicy stanu wojennego, fundusze kompensacyjnym wizycie ministra zdrowia w Opolu Gościem parlamentarnej odsłony Loży Radiowej była dziś Violetta Porowska, poseł PiS. Rozmawialiśmy o 40 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego i wystawie… » więcej 2021-12-13, godz. 09:22 Bogusław Bardon: Stan wojenny jest traumą, bo Polak do Polaka strzelał. Trzeba powiedzieć wszystkim jak było i jak… - Zabrali mnie z mojego mieszkania, skutego wywieźli na dołek, gdzie spotkałem kolegów wspominał aresztowanie 13 grudnia 1981 roku Bogusław Bardon jeden… » więcej 2021-12-10, godz. 18:22 Młodzieżowa Loża Radiowa o tym dlaczego młodzi odchodzą od Kościoła Niedawno Katolicka Agencja Informacyjna opublikowała głośny "Kościół w Polsce", z którego wynikało, że przez ostatnie ćwierć wieku spadek deklaracji… » więcej 2021-12-10, godz. 13:48 Dr inż. Adam Czubak o projekcie Cyber Eva, który zapewni bezpieczeństwo cybernetyczne Opolscy naukowcy z Politechniki Opolskiej i Uniwersytetu Opolskiego pracują nad stworzeniem aplikacji "Cyber Eva". Ma ona pomoc w zapewnieniu bezpieczeństwa… » więcej 2021-12-10, godz. 09:07 Dr Jarosław Mijas, konsultant ds. pediatrii: bardzo wiele dzieci choruje na covid-19 na Opolszczyźnie, także niemowlęta… - Niestety bardzo dużo dzieci w województwie opolskim choruje na covid-19 i z własnych doświadczeń wiem, że o wielu przypadkach nie wiemy - dr Jarosław… » więcej 2021-12-09, godz. 12:15 Debata "Pracodawcy, związkowcy i eksperci" o naruszeniach praw pracowniczych i pomyśle większych sankcji dla pracod… Gośćmi radowej debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz… » więcej 2021-12-09, godz. 12:14 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z posłem PiS Tomaszem Latosem o głosowanym w sejmie funduszu… Gościem Magdaleny Ogórek był w tym tygodniu Tomasz Latos, poseł PiS i zarazem przewodniczący sejmowej komisji zdrowia. Poseł na gorąco komentował posiedzenie… » więcej 2021-12-09, godz. 09:29 Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa o powodach odrzucenia uwag posła Janusza Kowalskiego do Funduszy Europejskich… - To jest wpisywanie się w politykę PiS-u, która od kilku lat napuszcza obywateli na różne grupy. Dyskryminuje, zwalcza. Pięć samorządów województw… » więcej 2021-12-08, godz. 13:10 Dr Marek Mazurkiewicz o swoich badaniach dotyczących udziału mniejszości narodowych i etnicznych w życiu politycznym… - Komitety mniejszości narodowych i etnicznych są zwolnione z konieczności osiągnięcia 5% progu wyborczego w skali kraju, ale muszą go przekroczyć w okręgu… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »