Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Ojciec Wojciech Ziółek o upalnym Syberyjskim Rzymie…
2017-07-20, 14:23 Autor: Marek Świercz

Ojciec Wojciech Ziółek o upalnym Syberyjskim Rzymie, parafii większej od Polski i zmartwychwstaniu kościółka w Biełastoku

O. Wojciech Ziółek m.in. o życiu Polaków na Syberii
- Syberyjski klimat nie jest taki, jak wszyscy myślą. W zimie może być i 40 stopni poniżej zera, ale gdy wyjeżdżałem z Tomska pod koniec czerwca, mieliśmy 32 stopnie powyżej zera - opowiadał w Loży Radiowej ojciec Wojciech Ziółek, jezuita, który dba w Tomsku o żyjących na Syberii katolików. - Ale i tak najważniejszy jest zawsze żar serca - dodał nasz gość.
Ojciec Ziółek musi wracać do Polski co trzy miesiące, by przedłużyć sobie prawo pobytu w Rosji, bo uzyskanie pozwolenia na czasowy pobyt (na okres trzech lat) nie jest proste, wymaga zdania egzaminu ze znajomości języka, rosyjskiej historii i rosyjskiego prawa.

- Rosjanie bardzo się cenią - żartował nasz gość. - A pytania, zwłaszcza dla Polaka, potrafią być podchwytliwe. Weźmy pytanie o to, kiedy zaczęła się druga wojna światowa.

Nasz gość przypomniał, że przez kilka lat był związany z Opolem - w latach 1994 - 2000 prowadził jezuicki ośrodek Xaverianum. To czas powodzi tysiąclecia, jezuici wspomagali wtedy nie tylko powodzian, ale także tych wspierających powodzian, w tym - dziennikarzy Radia Opole.

- Radio Opole było wtedy prawdziwą ostoją, dlatego w grudniu 1997 otrzymało statuetkę Żar Serca - podkreślił.

Potem ojciec Wojciech został prowincjałem południowej prowincji polskich jezuitów, a następnie, na własne życzenie, trafił do Tomska, by zająć się społecznością syberyjskich katolików. Do tego miasta, które bywa nazywane Syberyjskim Rzymem, trafiało wielu polskich zesłańców, dlatego przed rewolucją jedna trzecia mieszkańców była katolikami. Jezuici opiekują się tam jedną z dwóch (!) katolickich szkół w Rosji i katolicką parafią o powierzchni nieco większej niż powierzchnia Polski.

Dziś najważniejszym zadaniem jest dla nich odbudowa kościółka w Biełastoku, miasteczku założonym przez dobrowolnych przesiedleńców, którzy pod koniec XIX wieku wyjechali na Syberię, bo car obiecał im ziemię. Liczący ponad sto lat drewniany kościółek w tej miejscowości, położonej 220 km od Tomska, spłonął w środę po Wielkiej Nocy.

- Chcemy odbudować go w wersji murowanej, z zapleczem dla kapłana i świetlicą dla dzieci, potrzebujemy 150 tysięcy euro - dodał nasz gość.

Jeśli ktoś chce tę inicjatywę wesprzeć, szczegóły znajdzie tu:
https://belostok-catholic.ru/pl

Zobacz także

2021-11-29, godz. 18:10 Bartłomiej Kałużny, koordynator ds. promocji Szlachetnej Paczki na Opolszczyźnie o skali biedy i potrzebie pomagan… - Raport biedy publikowany jest co roku. Poniżej granicy skrajnego ubóstwa żyje ponad 2 mln Polaków, a w 2020 r. przybyło ich 400 tys., w tym 100 tys. stanowią… » więcej 2021-11-29, godz. 11:30 Senator PiS Jerzy Czerwiński o senackich poprawkach w sprawie ochrony granic, sytuacji geopolitycznej w kontekście kryzysu… - Te poprawki mają na celu wybić tej ustawie zęby - powiedział w Południowej Loży Radiowej Jerzy Czerwiński, senator PiS o poprawkach przegłosowanych w… » więcej 2021-11-29, godz. 09:15 Monika Bartel o wstępnych wynikach spisu rolnego w województwie opolskim - Wyniki powszechnego spisu rolnego 2020 wskazują na dalsze przemiany rolnictwa, jego specjalizację, koncentrację i regionalizację produkcji rolnej - powiedziała… » więcej 2021-11-26, godz. 17:41 Młodzieżowa Loża Radiowa o rozwiązaniach, które mogłyby pomóc w walce z pandemią koronawirusa Gośćmi Młodzieżowej Loży byli dziś Kaja Jarema (PL 2050), Dawid Rygol (stowarzyszenie Od Nowa) i Igor Hetlof - Rydzyński (Młodzi Demokraci, PO). » więcej 2021-11-26, godz. 13:15 Rafał Bartek o zmianach na niemieckiej scenie politycznej i pracy doktorskiej o determinantach poparcia dla Mniejszości… - Nas oczywiście najbardziej interesują kwestie dotyczące mniejszości - mówił w Południowej Loży Rafał Bartek, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego… » więcej 2021-11-26, godz. 09:34 Dr Diana Rokita-Poskart, ekonomistka z Politechniki Opolskiej o tarczy antyinflacyjnej - Na pewno rozwiązania służące obniżce podatków pośrednich takich jak VAT czy akcyza mogą pomóc w obniżeniu inflacji - powiedziała dr Diana Rokita-Poskart… » więcej 2021-11-25, godz. 13:08 Debata "Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa" o pomysłach rządu na walkę z szarą strefą i paszportach covidowych… Gośćmi debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz Adamczyk (Solidarność), dr Jerzy Szeliga… » więcej 2021-11-25, godz. 09:14 Łukasz Sowada, przewodniczący Rady Miasta Opola o stanowisku dot. sytuacji na granicy, podwyżkach cen biletów MZK i… - Wydaje mi się ,że to szerzej zorganizowana akcja przez przedstawicieli PiS w terenie, podobne oświadczenia także do innych samorządów w pływały i będą… » więcej 2021-11-24, godz. 17:15 Katarzyna Kownacka o swojej pracy doktoranckiej dotyczącej mniejszości niemieckiej a konkretnie zmian poparcia w wyborach… Gościem Popołudniowej Loży Radiowej była dziś Katarzyna Kownacka, która z wyróżnieniem obroniła pracę doktorancką pt. "Determinanty zmian poparcia dla… » więcej 2021-11-24, godz. 13:45 Dorota Koncewicz o trwającej wiele lat batalii o obwodnicę Niemodlina, zakończeniu inwestycji, radości mieszkańców… - Jestem przeszczęśliwa, że ta inwestycja na którą moi mieszkańcy czekali tyle lat, podobnie jak i ja, wreszcie doczekała się szczęśliwego finału. Wreszcie… » więcej
678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »