Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Anna Moskwa o uczelni w Kędzierzynie-Koźlu, o żeglownej…
2017-07-13, 20:16 Autor: Ewa Skrabacz

Anna Moskwa o uczelni w Kędzierzynie-Koźlu, o żeglownej Odrze i o spławianiu prawie bez ograniczeń

Anna Moskwa o szkole w Kędzierzynie-Koźlu, o żeglownej Odrze i o spławianiu bez ograniczeń
- Naszym wielkim marzeniem jest to, by już w październiku 2018 r. mógł być uruchomiony pierwszy rocznik kształcenia inżynierskiego (w Kędzierzynie-Koźlu, w zamiejscowym wydziale szczecińskiej Akademii Morskiej) i równolegle pierwsze kursy w ramach Centrum Kształcenia Ustawicznego – deklarowała Anna Moskwa, podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.
- Naszą intencją jest, by jak najwięcej młodych ludzi zostało tutaj, a żeby zostali tutaj, muszą mieć żeglowne rzeki i możliwość pływania. Cieszymy się, że uczelnia podjęła taką inicjatywę i przygotowuje kadry, bo w momencie, gdy będziemy mieć już żeglowną Odrę, to młodzi skończą szkołę i jako pierwszy rocznik będą mogli pływać po Odrze – mówiła Minister.

Przywołując podpisaną przez Polskę konwencję AGN, mówiła o podjętym przez nas zobowiązaniu osiągnięcia co najmniej IV klasy żeglowności rzek, przede wszystkim Odry i Wisły.

- Dla nas na chwilę obecną priorytetem jest Odra i od Odry zaczynamy. Wkrótce ogłosimy studium wykonalności, które pomoże nam odpowiedzieć na pytania: jak robić to dobrze, ekologicznie, z jakimi partnerami, jaki to będzie koszt, jak to zrobić jak najszybciej. Potem kolejne studium na Wiśle – dopowiadała min. Moskwa, wyjaśniając, co oznacza planowany poziom żeglowności:

- IV klasa żeglowności to wysoka klasa, która umożliwia swobodny przepływ pasażerski i swobodny przepływ wszelkiego rodzaju ładunków. Oznacza także łagodne przepłynięcie z rzeki na morze, by nie trzeba było dokonywać dodatkowych prac np. przeładunku, czyli kompatybilność transportu rzecznego z transportem morskim. To jest klasa bezpieczna ekologicznie i powodziowo, czyli pod każdym względem optymalna. To klasa nazywana autostradą, czyli rzeka jest autostradą wodną. Do tego dążymy co do szybkości, jakości i bezpieczeństwa – tłumaczyła Minister.

Po osiągnięciu IV klasy żeglowności, Odrą będą mogły być spławiane wszelkiego rodzaju towary, które w tej chwili są transportowane samochodami bądź koleją. Jedyne ograniczenia są związane z transportem towarów szybko psujących się – ze względu na wolniejsze tempo transportu rzecznego.

Minister zapewniała, że realizacja projektu uwzględnia wnioski ekologów i ichtiologów, którzy potwierdzają, że żeglowne rzeki i dobre śluzy sprawiają, że rzeki stają się przyjazne rybom.

Zobacz także

2021-11-29, godz. 18:10 Bartłomiej Kałużny, koordynator ds. promocji Szlachetnej Paczki na Opolszczyźnie o skali biedy i potrzebie pomagan… - Raport biedy publikowany jest co roku. Poniżej granicy skrajnego ubóstwa żyje ponad 2 mln Polaków, a w 2020 r. przybyło ich 400 tys., w tym 100 tys. stanowią… » więcej 2021-11-29, godz. 11:30 Senator PiS Jerzy Czerwiński o senackich poprawkach w sprawie ochrony granic, sytuacji geopolitycznej w kontekście kryzysu… - Te poprawki mają na celu wybić tej ustawie zęby - powiedział w Południowej Loży Radiowej Jerzy Czerwiński, senator PiS o poprawkach przegłosowanych w… » więcej 2021-11-29, godz. 09:15 Monika Bartel o wstępnych wynikach spisu rolnego w województwie opolskim - Wyniki powszechnego spisu rolnego 2020 wskazują na dalsze przemiany rolnictwa, jego specjalizację, koncentrację i regionalizację produkcji rolnej - powiedziała… » więcej 2021-11-26, godz. 17:41 Młodzieżowa Loża Radiowa o rozwiązaniach, które mogłyby pomóc w walce z pandemią koronawirusa Gośćmi Młodzieżowej Loży byli dziś Kaja Jarema (PL 2050), Dawid Rygol (stowarzyszenie Od Nowa) i Igor Hetlof - Rydzyński (Młodzi Demokraci, PO). » więcej 2021-11-26, godz. 13:15 Rafał Bartek o zmianach na niemieckiej scenie politycznej i pracy doktorskiej o determinantach poparcia dla Mniejszości… - Nas oczywiście najbardziej interesują kwestie dotyczące mniejszości - mówił w Południowej Loży Rafał Bartek, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego… » więcej 2021-11-26, godz. 09:34 Dr Diana Rokita-Poskart, ekonomistka z Politechniki Opolskiej o tarczy antyinflacyjnej - Na pewno rozwiązania służące obniżce podatków pośrednich takich jak VAT czy akcyza mogą pomóc w obniżeniu inflacji - powiedziała dr Diana Rokita-Poskart… » więcej 2021-11-25, godz. 13:08 Debata "Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa" o pomysłach rządu na walkę z szarą strefą i paszportach covidowych… Gośćmi debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz Adamczyk (Solidarność), dr Jerzy Szeliga… » więcej 2021-11-25, godz. 09:14 Łukasz Sowada, przewodniczący Rady Miasta Opola o stanowisku dot. sytuacji na granicy, podwyżkach cen biletów MZK i… - Wydaje mi się ,że to szerzej zorganizowana akcja przez przedstawicieli PiS w terenie, podobne oświadczenia także do innych samorządów w pływały i będą… » więcej 2021-11-24, godz. 17:15 Katarzyna Kownacka o swojej pracy doktoranckiej dotyczącej mniejszości niemieckiej a konkretnie zmian poparcia w wyborach… Gościem Popołudniowej Loży Radiowej była dziś Katarzyna Kownacka, która z wyróżnieniem obroniła pracę doktorancką pt. "Determinanty zmian poparcia dla… » więcej 2021-11-24, godz. 13:45 Dorota Koncewicz o trwającej wiele lat batalii o obwodnicę Niemodlina, zakończeniu inwestycji, radości mieszkańców… - Jestem przeszczęśliwa, że ta inwestycja na którą moi mieszkańcy czekali tyle lat, podobnie jak i ja, wreszcie doczekała się szczęśliwego finału. Wreszcie… » więcej
678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »