Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Tomasz Krzemienowski o tym, że żadne przepisy nie…
2017-06-28, 19:14 Autor: Ewa Skrabacz

Tomasz Krzemienowski o tym, że żadne przepisy nie zastąpią myślącego pracodawcy i myślącego pracownika

Żadne przepisy nie zastąpią myślącego pracodawcy i myślącego pracownika
– Liczba wypadków przy pracy na Opolszczyźnie w pierwszej połowie roku jest podobna, jak w roku ubiegłym. Wciąż najczęściej zdarzają się one w branży budowlanej i w przetwórstwie, ale często też do wypadków dochodzi na mniejszych budowach, przy remontach elewacji czy więźby dachowej – powiedział Tomasz Krzemienowski, zastępca Okręgowego Inspektora Pracy w Opolu.
Krzemienowski zaznaczył, że inspektorzy pracy najczęściej interweniują udzielając pouczeń lub wydając decyzje administracyjne dotyczące poprawy warunków bezpieczeństwa pracy bądź wstrzymania prac w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia pracowników.

– Inspektor pracy nie zastąpi myślącego pracodawcy i myślącego pracownika. Czasem jest problem z pracodawcą, który nie wyposaży pracownika w odpowiedni sprzęt gwarantujący bezpieczeństwo pracy, a czasem problem dotyczy pracownika, który – choćby ze względu na wygodę – będzie unikał różnego rodzaju zabezpieczeń – podkreślił nasz gość.

Zastępcę Okręgowego Inspektora Pracy w Opolu zapytaliśmy o regulacje prawne dotyczące temperatury w miejscu pracy. Stwierdził, że znajdują one umiarkowane zastosowanie w okresie letnim, gdyż dotyczą przede wszystkim temperatury minimalnej w pomieszczeniach, a nie ma przepisów regulujących maksymalną dopuszczalną temperaturę.

– Zasypała nas liczba interwencji pracowników, którzy sygnalizowali, że w ich miejscu pracy temperatura przekracza 30°C. Blaszane konstrukcje budynków sprzyjają omdleniom. Co prawda pracodawca nie może być zmuszony do zapewnienia klimatyzacji, ale ma obowiązek zadbania o skuteczną wentylację oraz dostarczenie pracownikom napojów, przede wszystkim wody – zaznaczył.

Pytany o zagrożenia czyhające na młodych ludzi wkraczających na rynek pracy, wskazał przede wszystkim na brak umowy (zatrudnianie na czarno) oraz niskie stawki, poniżej ustawowo przewidzianych 13 zł (umowa-zlecenie).

– Nieprawidłowości nie mają jednak charakteru masowego ani drastycznego. Częściej wynikały z niezrozumienia przepisów. Inspektorzy odnotowali około siedmiu tego typu przypadków na przeprowadzonych kilkaset kontroli – powiedział.

Krzemienowski dodał, że w czasie wakacji inspektorzy pracy będą się pojawiać w miejscach szczególnie atrakcyjnych turystycznie, w celu kontrolowania czy pracujące tam osoby są zatrudnione legalnie.

Zobacz także

2021-12-08, godz. 14:29 Leonard Pietruszka, wójt Komprachcic o finansowych dylematach samorządów i sukcesach drużyny futsalowej Dreman Futsal… - Inwestycyjnie jesteśmy przygotowani bardzo dobrze, gorzej jest z dochodami bieżącymi - mówił w Południowej Loży Radiowej Leonard Pietruszka, wójt Komprachcic… » więcej 2021-12-08, godz. 09:42 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o tym, że 4 fala w regionie nie odpuszcza, o obostrzeniach i o szczepieniach - Mamy już dwa powiaty, w których krzywa zakażeń nie rośnie tak zdecydowanie jak do tej pory i kolejne dwa lub trzy, w których krzywa się wypłaszcza, a… » więcej 2021-12-07, godz. 17:41 Agata Lika z PL 2050 o planie na gospodarkę i potrzebnej rzetelnej kampanii o szczepieniach - Nasz plan na gospodarkę powstawał przy udziale ekspertów - mówiła w Popołudniowej Loży Agata Lika, przewodnicząca opolskich struktur Polski 2050 Szymona… » więcej 2021-12-07, godz. 14:59 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc Jak UE gumkuje "Boże Narodzenie", przed czym przestrzega Papież Franciszek: "Usiłowało to robić wiele dyktatur". Lewica domaga się od rządu zaostrzenia… » więcej 2021-12-07, godz. 09:33 Michał Kalinowski o pomyśle Lewicy czyli obowiązkowych szczepieniach na covid i pracy w szpitalu tymczasowym w Opolu - Chcemy to wprowadzić, bo jesteśmy odpowiedzialni. Widzimy co się dzieje. Dziennie umiera około 500 osób - powiedział w Porannej Loży Radiowej Michał… » więcej 2021-12-06, godz. 17:03 Dr Diana Rokita-Poskart o swoich badaniach dot. wpływu studentów na rozwój miast - Ostatnio badałam dlaczego studenci z Polski wyjeżdżają na Ukrainę na studia - powiedziała dr. Diana Rokita-Poskart Katedry Polityki Regionalnej i Rynku… » więcej 2021-12-06, godz. 11:11 Poseł MN Ryszard Galla o wprowadzeniu progu wyborczego dla mniejszości i umowie koalicyjnej nowego rządu w Niemczech - Nie wiem czy pan poseł Kowalski zdaje sobie sprawę w jaki sposób dokonuje zamieszania. Na najbliższą środę jestem umówiony z wiceministrem Rzymkowskim… » więcej 2021-12-06, godz. 09:04 Janusz Kowalski, poseł Solidarnej Polski o zmniejszeniu finansowania j. niemieckiego dla mniejszości i wprowadzenie progu… - Od roku 2019, kiedy w kampanii wyborczej obiecałem walkę na rzecz przywrócenia symetrii w relacjach polsko-niemieckich, dotrzymuję słowa. W piątek ogłosiłem… » więcej 2021-12-03, godz. 17:55 Młodzieżowa Loża Radiowa o konflikcie ws. Podwyżek cen biletów w Opolu i rozmowach Tuska z węgierską opozycją Gośćmi Loży byli dziś Tobiasz Gajda (Młodzi Demokraci, PO), Jan Zimoch (stow. Od Nowa) i Amadeusz Hofman (Lewica). » więcej 2021-12-03, godz. 11:33 Antoni Konopka o programie ochrony środowiska na lata 2021-2027 i zmianach w uchwale antysmogowej - W trakcie prac nad planem konsultowaliśmy się z samorządami ankietyzowane były samorządy i instytucje, zadawane były pytania o planowane przedsięwzięcia… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »