Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Henryka Bochniarz o tym, że dialog jest może męczący…
2017-06-22, 13:10 Autor: Marek Świercz

Henryka Bochniarz o tym, że dialog jest może męczący, ale niezbędny, a także o tym, że przedsiębiorcy potrzebują dziś stabilnego prawa i rąk do pracy

Henryka Bochniarz o tym jak ważny jest dialog
- Mamy świadomość, że dialog społeczny spowalnia proces legislacyjny, ale przepychanie ustaw kolanem, bez dialogu, kończy się nie tylko protestami, ale także złym prawem, bo czasem ustawę trzeba nowelizować zanim jeszcze opuści kancelarię prezydenta - mówiła w Loży Radiowej Henryka Bochniarz, prezydent Konfederacji Lewiatan a zarazem przewodnicząca Rady Dialogu Społecznego.
Nasz gość przyjechał do Opola, by wziąć udział w posiedzeniu Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego. Jak tłumaczy, objeżdża wszystkie takie rady w kraju, by poznać opinię ich członków na temat przepisów regulujących działalność rad.

- Te rady bardzo się różnią. Są takie, w których współpraca układa się bardzo dobrze, są takie, na które jak przyjdzie wojewoda, to nie przyjdzie marszałek. Są takie, które mają budżet w wysokości 175 tysięcy złotych, i takie, które mają do dyspozycji 5 tysięcy - mówiła prezydent Lewiatana.

Rada Dialogu Społecznego zastąpiła Komisję Trójstronną, która w powszechnej opinii nie funkcjonowała najlepiej. Czy Rada jest skuteczniejsza?

- Jest za wcześnie, by o tym mówić, bo Rada działa od półtora roku - mówi Bochniarz. - Ważną zmianą jest to, że mamy teraz rotacyjnego przewodniczącego. Przez pierwszy rok był Piotr Duda jako przedstawiciel związków zawodowych, teraz ja jako przedstawiciel pracodawców, dopiero w trzecim roku będzie przedstawiciel rządu. Pracami Komisji Trójstronnej zawsze kierował przedstawiciel rządu.

Naszego gościa zapytaliśmy o to, na co najbardziej skarżą się pracodawcy. Jak się okazuje, głównym problemem jest niestabilne prawo.

- Jeśli powiem, że w ciągu półtora roku do Rady trafiło 800 aktów prawnych, to pokazuje, jak duży jest problem. Przedsiębiorcy nie mają czasu śledzić przepisów, pewnie codziennie jakiś łamią, nie mając o tym pojęcia - mówi. - Drugi problem to brak ludzi do pracy. Polacy jakoś z emigracji nie wracają, po obniżeniu wieku emerytalnego według szacunków ZUS z rynku pracy zniknie 300 tysięcy osób. A zmiana prawa wizowego sprawi, że Ukraińcy, których dziś pracuje w Polsce milion, zaczną nas traktować jako kraj tranzytowy.

Zobacz także

2021-12-08, godz. 14:29 Leonard Pietruszka, wójt Komprachcic o finansowych dylematach samorządów i sukcesach drużyny futsalowej Dreman Futsal… - Inwestycyjnie jesteśmy przygotowani bardzo dobrze, gorzej jest z dochodami bieżącymi - mówił w Południowej Loży Radiowej Leonard Pietruszka, wójt Komprachcic… » więcej 2021-12-08, godz. 09:42 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o tym, że 4 fala w regionie nie odpuszcza, o obostrzeniach i o szczepieniach - Mamy już dwa powiaty, w których krzywa zakażeń nie rośnie tak zdecydowanie jak do tej pory i kolejne dwa lub trzy, w których krzywa się wypłaszcza, a… » więcej 2021-12-07, godz. 17:41 Agata Lika z PL 2050 o planie na gospodarkę i potrzebnej rzetelnej kampanii o szczepieniach - Nasz plan na gospodarkę powstawał przy udziale ekspertów - mówiła w Popołudniowej Loży Agata Lika, przewodnicząca opolskich struktur Polski 2050 Szymona… » więcej 2021-12-07, godz. 14:59 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc Jak UE gumkuje "Boże Narodzenie", przed czym przestrzega Papież Franciszek: "Usiłowało to robić wiele dyktatur". Lewica domaga się od rządu zaostrzenia… » więcej 2021-12-07, godz. 09:33 Michał Kalinowski o pomyśle Lewicy czyli obowiązkowych szczepieniach na covid i pracy w szpitalu tymczasowym w Opolu - Chcemy to wprowadzić, bo jesteśmy odpowiedzialni. Widzimy co się dzieje. Dziennie umiera około 500 osób - powiedział w Porannej Loży Radiowej Michał… » więcej 2021-12-06, godz. 17:03 Dr Diana Rokita-Poskart o swoich badaniach dot. wpływu studentów na rozwój miast - Ostatnio badałam dlaczego studenci z Polski wyjeżdżają na Ukrainę na studia - powiedziała dr. Diana Rokita-Poskart Katedry Polityki Regionalnej i Rynku… » więcej 2021-12-06, godz. 11:11 Poseł MN Ryszard Galla o wprowadzeniu progu wyborczego dla mniejszości i umowie koalicyjnej nowego rządu w Niemczech - Nie wiem czy pan poseł Kowalski zdaje sobie sprawę w jaki sposób dokonuje zamieszania. Na najbliższą środę jestem umówiony z wiceministrem Rzymkowskim… » więcej 2021-12-06, godz. 09:04 Janusz Kowalski, poseł Solidarnej Polski o zmniejszeniu finansowania j. niemieckiego dla mniejszości i wprowadzenie progu… - Od roku 2019, kiedy w kampanii wyborczej obiecałem walkę na rzecz przywrócenia symetrii w relacjach polsko-niemieckich, dotrzymuję słowa. W piątek ogłosiłem… » więcej 2021-12-03, godz. 17:55 Młodzieżowa Loża Radiowa o konflikcie ws. Podwyżek cen biletów w Opolu i rozmowach Tuska z węgierską opozycją Gośćmi Loży byli dziś Tobiasz Gajda (Młodzi Demokraci, PO), Jan Zimoch (stow. Od Nowa) i Amadeusz Hofman (Lewica). » więcej 2021-12-03, godz. 11:33 Antoni Konopka o programie ochrony środowiska na lata 2021-2027 i zmianach w uchwale antysmogowej - W trakcie prac nad planem konsultowaliśmy się z samorządami ankietyzowane były samorządy i instytucje, zadawane były pytania o planowane przedsięwzięcia… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »