Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Henryka Bochniarz o tym, że dialog jest może męczący…
2017-06-22, 13:10 Autor: Marek Świercz

Henryka Bochniarz o tym, że dialog jest może męczący, ale niezbędny, a także o tym, że przedsiębiorcy potrzebują dziś stabilnego prawa i rąk do pracy

Henryka Bochniarz o tym jak ważny jest dialog
- Mamy świadomość, że dialog społeczny spowalnia proces legislacyjny, ale przepychanie ustaw kolanem, bez dialogu, kończy się nie tylko protestami, ale także złym prawem, bo czasem ustawę trzeba nowelizować zanim jeszcze opuści kancelarię prezydenta - mówiła w Loży Radiowej Henryka Bochniarz, prezydent Konfederacji Lewiatan a zarazem przewodnicząca Rady Dialogu Społecznego.
Nasz gość przyjechał do Opola, by wziąć udział w posiedzeniu Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego. Jak tłumaczy, objeżdża wszystkie takie rady w kraju, by poznać opinię ich członków na temat przepisów regulujących działalność rad.

- Te rady bardzo się różnią. Są takie, w których współpraca układa się bardzo dobrze, są takie, na które jak przyjdzie wojewoda, to nie przyjdzie marszałek. Są takie, które mają budżet w wysokości 175 tysięcy złotych, i takie, które mają do dyspozycji 5 tysięcy - mówiła prezydent Lewiatana.

Rada Dialogu Społecznego zastąpiła Komisję Trójstronną, która w powszechnej opinii nie funkcjonowała najlepiej. Czy Rada jest skuteczniejsza?

- Jest za wcześnie, by o tym mówić, bo Rada działa od półtora roku - mówi Bochniarz. - Ważną zmianą jest to, że mamy teraz rotacyjnego przewodniczącego. Przez pierwszy rok był Piotr Duda jako przedstawiciel związków zawodowych, teraz ja jako przedstawiciel pracodawców, dopiero w trzecim roku będzie przedstawiciel rządu. Pracami Komisji Trójstronnej zawsze kierował przedstawiciel rządu.

Naszego gościa zapytaliśmy o to, na co najbardziej skarżą się pracodawcy. Jak się okazuje, głównym problemem jest niestabilne prawo.

- Jeśli powiem, że w ciągu półtora roku do Rady trafiło 800 aktów prawnych, to pokazuje, jak duży jest problem. Przedsiębiorcy nie mają czasu śledzić przepisów, pewnie codziennie jakiś łamią, nie mając o tym pojęcia - mówi. - Drugi problem to brak ludzi do pracy. Polacy jakoś z emigracji nie wracają, po obniżeniu wieku emerytalnego według szacunków ZUS z rynku pracy zniknie 300 tysięcy osób. A zmiana prawa wizowego sprawi, że Ukraińcy, których dziś pracuje w Polsce milion, zaczną nas traktować jako kraj tranzytowy.

Zobacz także

2021-12-13, godz. 17:22 Jan Tomalik o tym, jak w rozgłośni wyglądały pierwsze godziny wprowadzenia stanu wojennego - Miałem nocny dyżur w radiu, nagle usłyszałem, że przestaliśmy nadawać, zniknął program. W radiu nie może być ciszy, na takie wypadki mieliśmy przygotowane… » więcej 2021-12-13, godz. 13:35 Violetta Porowska o 40 rocznicy stanu wojennego, fundusze kompensacyjnym wizycie ministra zdrowia w Opolu Gościem parlamentarnej odsłony Loży Radiowej była dziś Violetta Porowska, poseł PiS. Rozmawialiśmy o 40 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego i wystawie… » więcej 2021-12-13, godz. 09:22 Bogusław Bardon: Stan wojenny jest traumą, bo Polak do Polaka strzelał. Trzeba powiedzieć wszystkim jak było i jak… - Zabrali mnie z mojego mieszkania, skutego wywieźli na dołek, gdzie spotkałem kolegów wspominał aresztowanie 13 grudnia 1981 roku Bogusław Bardon jeden… » więcej 2021-12-10, godz. 18:22 Młodzieżowa Loża Radiowa o tym dlaczego młodzi odchodzą od Kościoła Niedawno Katolicka Agencja Informacyjna opublikowała głośny "Kościół w Polsce", z którego wynikało, że przez ostatnie ćwierć wieku spadek deklaracji… » więcej 2021-12-10, godz. 13:48 Dr inż. Adam Czubak o projekcie Cyber Eva, który zapewni bezpieczeństwo cybernetyczne Opolscy naukowcy z Politechniki Opolskiej i Uniwersytetu Opolskiego pracują nad stworzeniem aplikacji "Cyber Eva". Ma ona pomoc w zapewnieniu bezpieczeństwa… » więcej 2021-12-10, godz. 09:07 Dr Jarosław Mijas, konsultant ds. pediatrii: bardzo wiele dzieci choruje na covid-19 na Opolszczyźnie, także niemowlęta… - Niestety bardzo dużo dzieci w województwie opolskim choruje na covid-19 i z własnych doświadczeń wiem, że o wielu przypadkach nie wiemy - dr Jarosław… » więcej 2021-12-09, godz. 12:15 Debata "Pracodawcy, związkowcy i eksperci" o naruszeniach praw pracowniczych i pomyśle większych sankcji dla pracod… Gośćmi radowej debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz… » więcej 2021-12-09, godz. 12:14 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z posłem PiS Tomaszem Latosem o głosowanym w sejmie funduszu… Gościem Magdaleny Ogórek był w tym tygodniu Tomasz Latos, poseł PiS i zarazem przewodniczący sejmowej komisji zdrowia. Poseł na gorąco komentował posiedzenie… » więcej 2021-12-09, godz. 09:29 Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa o powodach odrzucenia uwag posła Janusza Kowalskiego do Funduszy Europejskich… - To jest wpisywanie się w politykę PiS-u, która od kilku lat napuszcza obywateli na różne grupy. Dyskryminuje, zwalcza. Pięć samorządów województw… » więcej 2021-12-08, godz. 13:10 Dr Marek Mazurkiewicz o swoich badaniach dotyczących udziału mniejszości narodowych i etnicznych w życiu politycznym… - Komitety mniejszości narodowych i etnicznych są zwolnione z konieczności osiągnięcia 5% progu wyborczego w skali kraju, ale muszą go przekroczyć w okręgu… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »