Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Loża Radiowa na sesji opolskiej Rady Miasta: Ociepa…
2017-05-25, 14:17 Autor: Marek Świercz

Loża Radiowa na sesji opolskiej Rady Miasta: Ociepa, Kawałko i Wiśniewski o przeszłości i przyszłości Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej

Sesja Rady Miasta Opola (25.05.2017) [fot. Justyna Krzyżanowska]
Sesja Rady Miasta Opola (25.05.2017) [fot. Justyna Krzyżanowska]
Na pierwszej po zerwaniu przez prezydenta Arkadiusza Wiśniewskiego festiwalowej umowy z TVP opolscy radni.... nie rozmawiali na ten temat. Czemu? - Dla dobra sprawy - powiedział Radiu Opole jeden z radnych prawicy. Jakiej sprawy? Tu jednoznacznej odpowiedzi nie było, przewodniczący Rady Miasta Marcin Ociepa sugerował jedynie, że"rozmowy trwają". Nie potwierdził tego prezydent Wiśniewski, który zadeklarował, że zamierza "pójść w ślady Owsiaka", który "tylko zyskał na porzuceniu telewizji publicznej".
Rozmowa z Marcinem Ociepą
Rozmowa z Krzysztofem Kawałko
Rozmowa z Arkadiuszem Wiśniewskim
Radni opozycji zapowiedzieli, że złożą wniosek o sesję nadzwyczajna, ale Ociepa mówi, że jak dotąd taki wniosek nie wpłynął. On sam powątpiewa w sens takiej sesji, bo w ciągu tygodnia "dużo się może zmienić". Przewodniczący RM Opola mówił, choć bez szczegółów, że jakieś negocjacje z TVP się odbywają, choć nie chciał zdradzić, kto występuje w roli mediatora. Jego zdaniem, wciąż jest szansa na festiwal w Opolu, choć w późniejszym terminie.

- Jakie są warunki? Musi się odbyć w Opolu i na zasadach pełnej artystycznej wolności - twierdzi.

Niezrzeszonego radnego Krzysztofa Kawałkę, byłego wiceprezydenta Opola, pytaliśmy, jak wcześniej wyglądały przedfestiwalowe rozmowy z telewizją. Odpowiedział, że zawsze były niełatwe, ale spraw spornych, nawet tych drażliwych, nigdy nie upubliczniano.

- Najważniejsze jest to, żeby się na siebie nie obrażać - tłumaczy. - Rozmowy zaczynaliśmy we wrześniu, trwały do grudnia, czasem stycznia. W tym roku to wszystko rzeczywiście bardzo się opóźniło.

Kawałko dodaje, że te rozmowy dotyczyły także obsady artystycznej i zdarzało się, że miasto miało swoje obsadowe życzenia. Był przypadek, gdy nie zgodziło się na występ artysty, który na jednym z wcześniejszych festiwali obraził opolan.

Co ciekawe jednak, prezydent Arkadiusz Wiśniewski stwierdził, że o żadnych rozmowach z TVP nic nie wie, zauważył za to z przekąsem, że telewizja "woli rozmawiać o festiwalu kiczu w Kielcach".

- Czy jestem zadowolony z tego, co się wydarzyło po zerwaniu umowy? Bardzo! O naszym festiwalu jest głośno, zainteresowanie imprezą jest takie jak nigdy. I dobrze się stało, bo gdyby festiwal kiczu - bo taki byłby festiwal bez artystów, którzy zrezygnowali - nie odbędzie się w Opolu. Bo gdyby się odbył, w następnych latach żaden szanujący się artysta by do nas nie przyjechał - mówił w Loży Wiśniewski, dodając, że Opole stać jest na sfinansowanie jesienią imprezy, która będzie prawdziwym artystycznym wydarzeniem.

Na pytanie, czy miasto prowadzi jakieś wstępne rozmowy z którąś z komercyjnych telewizji odparł wymijająco, że takich rozmów nie prowadzi się publicznie.

Zobacz także

2021-12-22, godz. 13:43 Zbigniew Kubalańca o budżecie województwa na 2022 rok i nowym programie wspierającym rodziny, w tym leczenia niep… » więcej 2021-12-22, godz. 09:11 Szpital MSWiA w Głuchołazach w rejestrze najlepszych placówek na świecie! Dyrektora Mariusz Grochowski opowiada o sukcesie… - Mam dobry zespół, ludzi naprawdę zaangażowanych, mogę powiedzieć, że wybitnych w swoich specjalnościach. To ludzie dla których praca w szpitalu stała… » więcej 2021-12-21, godz. 17:18 Bartosz Maziarz o projekcie dla młodzieży "Bezpieczeństwo przede wszystkim" i bezpieczeństwie nas wszystkich w sieci… - W edukacji na szczeblu średnim brakuje wielu kwestii związanych z bezpieczeństwem pomimo, że jest taki przedmiot jak edukacja dla bezpieczeństwa. Dlatego… » więcej 2021-12-21, godz. 14:11 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W piątek Sejm opowiedział się przeciwko uchwale Senatu, który we wrześniu odrzucił nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji. Teraz ustawa trafi do prezydenta… » więcej 2021-12-21, godz. 09:16 Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej: 700 tys podań szczepionki przeciwko covid dokonali farmaceuci… - 700 tys. szczepień wykonali farmaceuci w aptekach. Zanim zaczęły się szczepienia w aptekach farmaceuci w masowych punkach szczepień dokonali 300 tys. iniekcji… » więcej 2021-12-20, godz. 17:55 Dr Marek Kawa o tym czy Stany Zjednoczone "przejmują się" napiętą sytuacją w Europie i zagrożeniami ze strony Ro… » więcej 2021-12-20, godz. 14:12 Paweł Kukiz o lex TVN, pojedynczym głosie przechodnim czyli SJV, Mejzie i prowadzeniu antyniemieckiej polityki Gościem Radia Opole był dziś Paweł Kukiz, szef koła Kukiz'15 i Demokracji Bezpośredniej. Pytaliśmy m.in. o protesty ws. lex TVN. Taka manifestacja mała… » więcej 2021-12-20, godz. 08:50 Rafał Bartek, lider TSKN o zmniejszeniu finansowania nauki języka mniejszości: to poprawka antymniejszościowa i an… - Trudno mi to jeszcze komentować, bo to wydarzenie bez precedensu - powiedział w Porannej Loży Radiowej Rafał Bartek lider Mniejszości Niemieckiej na Opolszczyźnie. Rozmawialiśmy… » więcej 2021-12-16, godz. 09:42 Młodzieżowa Loża Radiowa o prawie oświatowym i sporze wokół zmiany nazwy ronda Dmowskiego na rondo Praw Kobiet w… Gośćmi Popołudniowej Loży byli Jan Zimoch (stow. Od Nowa) i Hubert Gabalewicz (Młodzi Demokraci). » więcej 2021-12-16, godz. 12:14 Radni Opola: Tomasz Kaliszan, Piotr Mielec, Michał Nowak o budżecie Opola na 2022 rok i podwyżkach dla prezydenta i… Gośćmi Południowej Loży Radiowej byli radni Opola, którzy wczoraj niejednogłośnie przegłosowali budżet miasta z Opola na 2022 rok, a także zdecydowali… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »