Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Loża Radiowa na sesji opolskiej Rady Miasta: Ociepa…
2017-05-25, 14:17 Autor: Marek Świercz

Loża Radiowa na sesji opolskiej Rady Miasta: Ociepa, Kawałko i Wiśniewski o przeszłości i przyszłości Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej

Sesja Rady Miasta Opola (25.05.2017) [fot. Justyna Krzyżanowska]
Sesja Rady Miasta Opola (25.05.2017) [fot. Justyna Krzyżanowska]
Na pierwszej po zerwaniu przez prezydenta Arkadiusza Wiśniewskiego festiwalowej umowy z TVP opolscy radni.... nie rozmawiali na ten temat. Czemu? - Dla dobra sprawy - powiedział Radiu Opole jeden z radnych prawicy. Jakiej sprawy? Tu jednoznacznej odpowiedzi nie było, przewodniczący Rady Miasta Marcin Ociepa sugerował jedynie, że"rozmowy trwają". Nie potwierdził tego prezydent Wiśniewski, który zadeklarował, że zamierza "pójść w ślady Owsiaka", który "tylko zyskał na porzuceniu telewizji publicznej".
Rozmowa z Marcinem Ociepą
Rozmowa z Krzysztofem Kawałko
Rozmowa z Arkadiuszem Wiśniewskim
Radni opozycji zapowiedzieli, że złożą wniosek o sesję nadzwyczajna, ale Ociepa mówi, że jak dotąd taki wniosek nie wpłynął. On sam powątpiewa w sens takiej sesji, bo w ciągu tygodnia "dużo się może zmienić". Przewodniczący RM Opola mówił, choć bez szczegółów, że jakieś negocjacje z TVP się odbywają, choć nie chciał zdradzić, kto występuje w roli mediatora. Jego zdaniem, wciąż jest szansa na festiwal w Opolu, choć w późniejszym terminie.

- Jakie są warunki? Musi się odbyć w Opolu i na zasadach pełnej artystycznej wolności - twierdzi.

Niezrzeszonego radnego Krzysztofa Kawałkę, byłego wiceprezydenta Opola, pytaliśmy, jak wcześniej wyglądały przedfestiwalowe rozmowy z telewizją. Odpowiedział, że zawsze były niełatwe, ale spraw spornych, nawet tych drażliwych, nigdy nie upubliczniano.

- Najważniejsze jest to, żeby się na siebie nie obrażać - tłumaczy. - Rozmowy zaczynaliśmy we wrześniu, trwały do grudnia, czasem stycznia. W tym roku to wszystko rzeczywiście bardzo się opóźniło.

Kawałko dodaje, że te rozmowy dotyczyły także obsady artystycznej i zdarzało się, że miasto miało swoje obsadowe życzenia. Był przypadek, gdy nie zgodziło się na występ artysty, który na jednym z wcześniejszych festiwali obraził opolan.

Co ciekawe jednak, prezydent Arkadiusz Wiśniewski stwierdził, że o żadnych rozmowach z TVP nic nie wie, zauważył za to z przekąsem, że telewizja "woli rozmawiać o festiwalu kiczu w Kielcach".

- Czy jestem zadowolony z tego, co się wydarzyło po zerwaniu umowy? Bardzo! O naszym festiwalu jest głośno, zainteresowanie imprezą jest takie jak nigdy. I dobrze się stało, bo gdyby festiwal kiczu - bo taki byłby festiwal bez artystów, którzy zrezygnowali - nie odbędzie się w Opolu. Bo gdyby się odbył, w następnych latach żaden szanujący się artysta by do nas nie przyjechał - mówił w Loży Wiśniewski, dodając, że Opole stać jest na sfinansowanie jesienią imprezy, która będzie prawdziwym artystycznym wydarzeniem.

Na pytanie, czy miasto prowadzi jakieś wstępne rozmowy z którąś z komercyjnych telewizji odparł wymijająco, że takich rozmów nie prowadzi się publicznie.

Zobacz także

2021-12-31, godz. 13:15 Piotr Mielec podsumowuje kondycję branży turystycznej i działaność OROT-u » więcej 2021-12-31, godz. 08:50 Piotr Moc o nowej ramówce Radia Opole na 2022 rok: więcej pasm towarzyszących, więcej muzyki i akcja letnia wspólna… - Będzie dużo muzyki, bo słuchacze to lubią. Przekonaliśmy się o tym w ostatnim czasie kiedy zmieniliśmy playlistę, tej przestrzeni muzycznej jest więcej… » więcej 2021-12-30, godz. 12:53 "Pracodawcy, związkowcy, eksperci" radiowa debata o technologii 5G i brakujących rękach do pracy w Norwegii » więcej 2021-12-30, godz. 12:53 "Prosto z sejmu" w Loży radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z publicystą Piotrem Semką COVID-19, media, politycy, internetowy hejt - w dzisiejszym programie redaktor Magdalena Ogórek w rozmowie z publicystą Piotrem Semką ("Do Rzeczy") podsumowali… » więcej 2021-12-30, godz. 09:43 Sebastian Szczurek o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym i zmianach w 500 plus » więcej 2021-12-29, godz. 13:09 Martyna Kolemba o aplikacji edukacyjnej (O)polska Historia - Aplikacja pokazuje dzieje naszego regionu - mówiła w Popołudniowej Loży Radowej Martyna Kolemba Gaschka, rzecznik wojewody opolskiego. » więcej 2021-12-29, godz. 12:57 Piotr Bujak o dofinansowaniu budowy obwodnicy Głogówka ale i problemie związanym z wkładem własnym do inwestycji - Dla nas to historyczna szansa, ale trochę jesteśmy na zakręcie - mówił w samorządowej odsłonie Loży Radiowej Piotr Bujak, burmistrz Głogówka. O środki… » więcej 2021-12-29, godz. 08:57 Dariusz Madera podsumowuje rok pracy szpitala tymczasowego i szczepieniach na COVD-19 - Widzimy, że tych pacjentów po szczepieniach trafia do szpitala tymczasowego bardzo mało - mówił w Porannej Loży Radiowej dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala… » więcej 2021-12-28, godz. 16:11 "Spięcie" - magazyn międzynarodowy Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia. Wśród gości: Sebastian Kaleta, Władysław… » więcej 2021-12-28, godz. 14:11 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek, Piotr Moc i Piotr Gociek analizują najważniejsze wydarzenia w polskiej polityce. O czym dziś w program… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »