Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Stanisław Skakuj i Piotr Solga o tym, jak zmieniało…
2017-03-17, 14:27 Autor: Marek Świercz

Stanisław Skakuj i Piotr Solga o tym, jak zmieniało się przesłanie Opolskiej Nike

Piotr Solga i Stanisław Skakuj o znaczeniu pomnika Opolskiej Nike
- Świadomie zawęziliśmy przesłanie pomnika, by oddać hołd Polakom, działaczom I Dzielnicy Związku Polaków w Niemczech, którzy walczyli o to, by Śląsk Opolski był częścią Polski, byli też pierwszymi ofiarami II wojny światowej - tak Stanisław Skakuj, były przewodniczący opolskiej Rady Miasta, mówił o okolicznościach zmiany nazwy Opolskiej Nike z Pomnika Bojownikom o Wolność Śląska Opolskiego na Pomnik Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego. Piotr Solga, socjolog z Uniwersytetu Opolskiego, stwierdził, że dziś znaczenie Opolskiej Nike się zatarło. - Dziś przed tym pomnikiem spotykają się manifestacje wszystkich opcji, KOD, Czarny Protest czy ONR - tłumaczył.
Solga opowiedział o tym, jak pomnik, przedstawiający zwycięską Nike na polskim żubrze, został zbudowany w błyskawicznym tempie - i to w czynie społecznym - by zostać odsłonięty 9 maja 1970 roku.

- Data była nieprzypadkowa, pomnik miał wymowę antygermańską, od początku miał przypominać o polskości tych ziem - tłumaczył.

Dlaczego więc na początku lat 90. zmieniono jego nazwę? Jak wyjaśnia Skakuj, była to reakcja na powstające wszędzie na Opolszczyźnie niemieckie pomniki.

- Mówiliśmy, że to nie jest wojna na pomniki, ale trochę tak było - wspomina. - Mniejszość niemiecka była na etapie odbudowywania tożsamości, pomniki były ważnym elementem tej tożsamości. Uznaliśmy więc, że musimy mocniej zaakcentować polskie akcenty - mówi. - Nie wszystkim to się podobało, ostro krytykowało tę decyzję środowisko związane z "Beczką" pana Badury. Co więcej, od czasu zmiany nazwy pomnika na oficjalnych uroczystościach przestali się pojawiać politycy Mniejszości Niemieckiej, także parlamentarzyści.

Nasi goście rozmawiali także o tak zwanej wojnie pomnikowej z początku lat 90. Próbowano wtedy uzgodnić kształt niemieckich monumentów, ale znaczna część ustaleń z tamtych czasów do dziś nie została wprowadzona w życie. Solga zauważył, że temat budzi tak silne emocje, że trudno o racjonalną dyskusję. Skakuj stwierdził z kolei, że to efekt słabości władzy, która nie miała determinacji, by wyegzekwować polskie prawo.

Zobacz także

2021-11-18, godz. 11:54 Debata "Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa" o podatkowych aspektach Polskiego Ładu i pomyśle by pracodawca mógł… Gośćmi dzisiejszej programu byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz Kuliś (BCC) i dr Jerzy… » więcej 2021-11-18, godz. 13:44 Tomasz Kostuś, poseł PO w "Prosto z sejmu" w rozmowie z Magdaleną Ogórek o ustawie o ochronie ganic - Nie ma zgody na psucie prawa, łamanie zapisów konstytucji, chaos i dyletanctwo. Dlatego świadomie głosowaliśmy przeciwko przyjęciu ustawy o ochronie granicy… » więcej 2021-11-18, godz. 09:12 Marek Staszewski, dyrektor Opolskiego Centrum Onkologii o ograniczeniu odwiedzin, inwestycjach i sukcesach lekarzy na arenie… - Staramy się reagować na to co się dzieje, jeżeli chodzi o covid, ponieważ musimy zadbać o bezpieczeństwo naszych pracowników i naszych pacjentów, bo… » więcej 2021-11-16, godz. 12:53 Dr Rafał Wielki o zwalczaniu przestępstw korupcyjnych, badaniach naukowych - Tematyka tej rozprawy była ustalona z moim niestety nieżyjącym już promotorem prof. Jerzym Koniecznym. On dostrzegał potrzebę, żeby zając się szeroko… » więcej 2021-11-17, godz. 07:39 Piotr Bujak o obronie ZOL-u w Głogówku, 0,5 mln złotych z konkursu "Rosnąca odporność", inwestycjach i finansach… - Podstawą jest to, że ZOL w Głogówku, powinien w Głogówku pozostać. To moja reakcja na postawę powiatu prudnickiego – powiedział w samorządowej odsłonie… » więcej 2021-11-17, godz. 07:39 Dr Tomasz Pawłuszko, analityk bezpieczeństwa międzynarodowego z UO o tym, co kryje się za kryzysem na polsko-białoruskiej… - Rosja gra w to, co zawsze. Rosja dominuje w Europie Wschodniej, często wywołuje kryzysy, po to, żeby się o tym mówiło, żeby rozmawiać z Rosją, Putinem… » więcej 2021-11-16, godz. 11:53 "Spięcie" - Magazyn Międzynarodowy Piotr Cywińskiego i Michała Rachonia Gośćmi Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia byli Robert Bąkiewicz, Przemysław Żurawski vel Grajewski oraz Grażyna Ancyparowicz. Wspólnie dyskutowaliśmy… » więcej 2021-11-16, godz. 11:45 "Co tam Panie w polityce?" Prowadzą Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek w samo południe, najnowsze wydarzenia i najświeższe komentarze. Zapraszają Piotr Gociek (Polskie Radio… » więcej 2021-11-16, godz. 09:45 Kpt. Piotr Płuciennik o tym jak ważne jest wsparcie dla żołnierza i działaniach opolskich logistyków na granicy … - Za każde gesty wsparcia jesteśmy wdzięczni, z tego względu, że służba na granicy jest ciężka, szczególnie dla żołnierzy, którzy de facto stoją… » więcej 2021-11-15, godz. 17:22 Dr hab. Adam Drosik o pracach nad innowacyjnym podręcznikiem o zrównoważonym rozwoju - W podręczniku bardzo dużo można zmienić - powiedział prof UO Adam Drosik, dziekan wydziału Nauk o Polityce i Komunikacji Społecznej. Rozmawialiśmy o… » więcej
89101112
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »