Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Debata o przyszłości Aleksandrówki: jedni widzą…
2017-03-03, 07:43 Autor: Marek Świercz

Debata o przyszłości Aleksandrówki: jedni widzą szanse, inni wyłącznie przeszkody

Czy dawna Aleksandrówka w Jarnołtówku wznowi działalność?
- Wiem, w czym jest problem: tam, gdzie my widzimy szklankę do połowy pełną, pan marszałek widzi do połowy pustą - stwierdziła w Loży Radiowej wicewojewoda opolska Violetta Porowska. - Ja po prostu twardo stąpam po ziemi - bronił się wicemarszałek Roman Kolek.
Przyszłość ośrodka rehabilitacji dla dzieci Aleksandrówka w Jarnołtówka była tematem pierwszej w tym roku debaty w Loży Radiowej. Przypomnijmy: spółka, która była właścicielem ośrodka w Jarnołtówku i Suchym Borze, miała zostać sprzedana. koalicja SLD - MN sprzedała już pierwszy pakiet udziałów prywatnemu inwestorowi, jednak po wyborach wygranych przez PO te udziały zostały odkupione. Ponieważ ośrodki miały zmienić właściciela, samorząd województwa przez lata w nie inwestował i kiedy NFZ ogłosił konkurs na usługi rehabilitacyjne, ośrodki te dostały niskie kontrakty, bo nie spełniały standardów. W przypadku Aleksandrówki kontrakt był tak niski, że latem 2015 zapadła decyzja o zamknięciu ośrodka, który w międzyczasie stał się własnością Stobrawskiego Centrum Medycznego, spółki należącej do samorządu województwa.

W czasie debaty wicemarszałek Kolek przekonywał, że samorząd województwa zastanawia się, czy można wykorzystać pieniądze z Regionalnego Programu Operacyjnego na modernizację ośrodka (jak stwierdził Lesław Tomczak, dyrektor Regionalnego Zespołu Placówek Wsparcia Edukacji, w grę wchodzi kwota około 5 mln zł) i czy można uzyskać kontrakt pozwalający na prowadzenie tam działalności medycznej uzupełnionej o działalność edukacyjną (na przykład w ramach działalności Dyrekcji Parków Krajobrazowych).

Posłanka PiS Katarzyna Czochara i wicewojewoda Violetta Porowska dopytywały się, dlaczego samorząd województwa myśli tylko o RPO, skoro na poziomie rządu na inwestycje w służbie zdrowia jest ponad 5 miliardów złotych. Czochara przypomniała też deklaracje wiceministra zdrowia Krzysztofa Łandy, że trwają prace nad koszykiem świadczeń gwarantowanych i jest szansa na to, by znalazła się tam nowocześnie rozumiana rehabilitacja dzieci i młodzieży, co otworzy drogę do uzyskania odpowiedniego kontraktu. Tym bardziej, że jest szansa na to, by z usług ośrodka korzystały dzieciaki nie tylko z całej Polski, ale także z Czech. Wicewojewoda Porowska otwarcie zarzuciła samorządowi województwa brak chęci rozwiązania problemu Jarnołtówka, przypominając, że koalicja PO - PSL - MN nie miała takich oporów, gdy podejmowała decyzję o budowie za ponad 20 mln zł nowej siedziby Centrum Terapii Nerwic w Mosznej. Jacek Górski, ostatni dyrektor szkoły przy Aleksandrówce, stwierdził, że cały czas dzwonią do niego rodzice dzieci, które korzystały z ośrodka, pytając, kiedy wznowi działalność. Beata Cyganiuk, wicedyrektor do spraw medycznych opolskiego oddziału NFZ, stwierdziła, że opieka nad dziećmi i młodzieżą jest dla Funduszu priorytetem a Opolszczyzna nie ma ośrodka tego rodzaju z prawdziwego zdarzenia, co jest szansą dla Aleksandrówki.

Kolek ripostował, że skorzystał z programu IOWISZ, który pozwala sprawdzić, czy konkretne plany inwestycyjny mają szanse na rządowe wsparcie i wyszło mu, że w przypadku Aleksandrówki nie ma takiej możliwości. Dodał, że według obowiązujących przepisów ośrodek nie ma szans na kontrakt pozwalający na normalną działalność. Porowska spytała, czemu z uporem trzyma się rozporządzeń, które za chwilą stracą moc, i czemu nie chce skorzystać z szans, jakie dają przygotowywane przez resort zdrowia rozwiązania.

Zobacz także

2021-12-16, godz. 12:14 Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola o budżecie na 2022 r. podwyżkach i ruchu "Tak dla Polski" - Każdy może mieć oczekiwania, że można zrobić jedno czy drugie, ale radni Platformy Obywatelskiej chcieli zabrać pieniądze z remontów chodników i ulic… » więcej 2021-12-16, godz. 12:11 "Pracodawcy, związkowcy, wspólna sprawa". Debata o niepewnym losie emerytur stażowych i badaniu przedsiębiorców nt… Gośćmi Loży byli dziś Grzegorz Kuliś (BCC), dr Witold Potwora, Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo - Handlowa), Grzegorz Adamczyk (Solidarność)… » więcej 2021-12-16, godz. 12:11 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z Wojciechem Jakóbikiem o kryzysie energetycznym Gościem Magdaleny Ogórek w programie "Prosto z sejmu" był dziś Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny portalu biznes.alert.pl. Rozmowa dotyczyła kryzysu energetycznego… » więcej 2021-12-16, godz. 08:44 Jarosław Kończyło, dyrektor szpitala w Kędzierzynie-Koźlu o szczepieniach dzieci w wieku 5-11 lat i dziecięcym oddziale… - Zainteresowanie szczepieniem dzieci jest olbrzymie i prawdopodobnie to koreluje z informacjami, że na oddziale dziecięcym pacjentów jest sporo - powiedział… » więcej 2021-12-15, godz. 14:18 Tobiasz Gajda o bezzałogowych statkach powietrznych czyli frontach i dylematach prawnych związanych z nowymi technol… » więcej 2021-12-15, godz. 14:11 Przemysław Zych o tym dlaczego Opole potrzebuje dużego stadionu i dlaczego drożeją bilety w obiektach MOSiR-u - Mamy z prezesem Odry Opole podobne zdanie, że będzie to stadion, który w 100 procentach zabezpieczy potrzeby klubu - mówił w Południowej Loży Radiowej… » więcej 2021-12-15, godz. 09:26 Dr Danuta Witkowska, która bada koronawirusa o faktach i mitach z nim związanych, a także o faktach dotyczących sz… Wieczorem odbędzie się wykład "Wirus czy szczepionka" poprowadzony będzie on-line i będzie otwarty dla wszystkich chętnych. - Chcemy tą inicjatywą walczyć… » więcej 2021-12-14, godz. 17:01 Spięcie. Piotr Cywiński i Michał Rachoń i ich goście: Cezary Gmyz, Jan Libicki, Jacek Saryusz Wolski - Nie sądzę, że dojdzie do zbliżenia stanowisk Polski i Niemiec. Rzeczą, która musiałaby się wydarzyć to powstrzymanie dokończenia NS2 spowodowany atakiem… » więcej 2021-12-14, godz. 09:57 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek, Piotr Moc i Piotr Gociek analizowali najważniejsze wydarzenia w polskiej polityce. » więcej 2021-12-14, godz. 08:59 Sebastian Smoliński z wydziału ochrony środowiska o stanie powietrza w Opolu i ochronie dzikich zwierząt w mieście - Warunki pogodowe mają bardzo duży wpływ na stopień zanieczyszczenia powietrza. Wczorajsza (13.12) prognoza przewidywała przekroczenia dopuszczalnych norm… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »