Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Janusz Oszytko o płonących synagogach, czyli Kryształowej…
2016-10-12, 17:34 Autor: Marek Świercz

Janusz Oszytko o płonących synagogach, czyli Kryształowej Nocy na obszarze rejencji opolskiej

Janusz Oszytko o płonących synagogach, czyli Kryształowej Nocy na obszarze rejencji opolskiej
- W czasie Nocy Kryształowej na obszarze rejencji opolskiej spalono około 20 synagog - mówił w Loży Radiowej Janusz Oszytko z opolskiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej, który pisze doktorat o eksterminacji opolskich Żydów w czasach III Rzeszy. - Synagoga w Kluczborku całkiem się nie spaliła, mury zostały potem wysadzone przez saperów z Nysy - dodał nasz gość.
Oszytko przyszedł do programu przed wykładem na temat wydarzeń Nocy Kryształowej, który wygłosić miał w Instytucie Śląskim w ramach projektu "Przystanek historia". Przebieg zdarzeń w Opolu jest dobrze znany, opisał go przed laty w swojej pracy magisterskiej opolski historyk Maciej Borkowski. Hitlerowcy obudzili przed 4:00 rano rabina, przepędzili go przez całe miasto pod nową synagogę położoną między Młynówką a Stawkiem Zamkowym, po czym kazali mu rozlać w środku benzynę i podpalili świątynię. Strażacy nie interweniowali.

- Żydzi spotykali się z różnymi szykanami od początku lat 30., Noc Kryształowa miała ich ostatecznie zastraszyć - mówi nasz gość. - W najgorszej sytuacji byli Żydzi uważający się za Polaków.

Według ustaleń Oszytki, w rejencji opolskiej mieszkało około 6 tysięcy Żydów. Podczas spisu powszechnego w 1933 roku brano pod uwagę wyznanie, podczas spisu z 1939 roku - rasę. To dlatego liczba Żydów nie spadła, choć w międzyczasie wielu z nich wyjechało z hitlerowskich Niemiec. Tych, którzy pozostali, czekała zagłada.

- Do Terezina wywieziono kilkuset Żydów z rejencji opolskiej, przeżyło około 60 - mówi nasz gość. - Ci, którzy trafili do Oświęcimia, nie mieli szans. Po wojnie wróciło tu raptem kilku.

Majątek odebrany Żydom władze III Rzeszy poddały aryzacji, czyli - sprzedały Niemcom.

Zobacz także

2021-12-28, godz. 08:44 Szymon Ogłaza o brakujących pieniądzach we wkładach własnych do inwestycji drogowych i kolejowych - Zrobiliśmy więcej niż mieliśmy zaplanowane - powiedział w Porannej Loży Radiowej Szymon oGlaza, członek zarządu województwa, z którym rozmawialiśmy… » więcej 2021-12-27, godz. 13:25 Katarzyna Czochara o wecie prezydenta do ustawy medialnej, obwodnicach i nowej "S" z Prądów do Blachowni, tarczy antyinflacyjnej… - Na pewno będziemy się nad tą ustawą pochylać. To ważna ustawa, ona reguluje zapisy prawa unijnego. Myślę, że dalsze prace spowodują, że jednak ta… » więcej 2021-12-27, godz. 08:46 Sławomir Kłosowski o tym, że sytuacja epidemiologiczna w Opolu jest najgorsza w Polsce, ale też o tym, że "widać… - Zadziwiająca jest sytuacja Opola w prognozach matematyków. Widać mocno utrzymujący się wariant Delta. Opole nabija nam wysoką średnią krajową i wysoką… » więcej 2021-12-23, godz. 14:49 Dr Ewa Kosowska-Korniak o zasadach dobrej rozmowy przy wigilijnym stole O tym jak rozmawiać przy wigilijnym stole, jakie tematy poruszać, a czego lepiej unikać i o tym jak ważne jest słuchanie - gościem Południowej Loży Radiowej… » więcej 2021-12-24, godz. 08:53 Ks. Waldemar Klinger w wigilijny poranek o tym, że Jezus ma sporą konkurencję i próbach laicyzacji Świąt - Pan Jezus ma ostrą konkurencję - powiedział w Porannej Loży Radiowej ks. Waldemar Klinger, proboszcz opolskiej katedry z którym rozmawialiśmy w wigilijny… » więcej 2021-12-23, godz. 17:45 Popołudniowa Loża Radiowa "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" o ekonomicznych prognozach na 2022 rok Gośćmi Loży byli dr Jerzy Szteliga (OPZZ), Grzegorz Kuliś (BCC), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo Handlowa) i dr… » więcej 2021-12-23, godz. 14:08 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z ks. prof. dr hab. Witoldem Kaweckim Dzień przed Wigilią w Południowej Loży nie mogło zabraknąć wątku religijnego. Skąd próby laicyzacji Świąt Bożego Narodzenia i czy są skuteczne? O… » więcej 2021-12-23, godz. 08:56 Wojciech Komarzyński o grudniowych naborach w ARiMR i podsumowaniu działalności w 2021 - Dzięki wsparciu, Koła Gospodyń Wiejskich doskonale się rozwijają i kultywują tradycje śląska opolskiego - mówił w Porannejosy Radiowej Wojciech Komarzynski… » więcej 2021-12-22, godz. 18:28 Dr Ewelina Klimczak z CMJW o tym jak spędzano Boże Narodzenie w obozach jenieckich » więcej 2021-12-22, godz. 13:46 Martyna Nakonieczny z klubu PiS komentuje budżet województwa na 2022 rok » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »