Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » W Kędzierzynie-Koźlu o benzenie, trujących weekendach…
2016-09-29, 17:21 Autor: Marek Świercz

W Kędzierzynie-Koźlu o benzenie, trujących weekendach i słabości przepisów chroniących nasze zdrowie [ FILMY ]

W Kędzierzynie-Koźlu o benzenie, trujących weekendach i słabości przepisów chroniących nasze zdrowie
W Kędzierzynie-Koźlu o benzenie, trujących weekendach i słabości przepisów chroniących nasze zdrowie
W Kędzierzynie-Koźlu o benzenie, trujących weekendach i słabości przepisów chroniących nasze zdrowie
W Kędzierzynie-Koźlu o benzenie, trujących weekendach i słabości przepisów chroniących nasze zdrowie
W czwartek Loża Radiowa wybrała się do Kędzierzyna-Koźla, by śledzić przebieg sesji Rady Miejskiej, która miała debatować na temat emisji benzenu w mieście. Przypomnijmy: choć od kilku lat średnioroczna norma 5 mikrogramów na metr sześcienny nie jest przekraczana, to regularnie zdarzają się tak zwane piki, czyli krótkotrwałe wysokie przekroczenia tej podstawowej normy. Zaniepokojeni mieszkańcy założyli Komitet Ochrony Powietrza i domagają się od samorządowców natychmiastowych działań. Ostro interweniuje w tej sprawie senator PiS Grzegorz Peczkis.
Naszym pierwszym gościem był wiceprezydent Artur Maruszczak, który zapewniał, że ludzie są bezpieczni, ale na wszelki wypadek miasto zleci badania przesiewowe, by stwierdzić, jak benzen wpływa na ich stan zdrowia. Zapowiedział także, że miasto ustawi sieć stacji pomiarowych, co ma pomóc w namierzeniu truciciela.

Potem o swoich działaniach na rzecz ograniczenia emisji benzenu opowiadał senator Grzegorz Peczkis.

Ciekawą tezę postawił wojewódzki inspektor ochrony środowiska Krzysztof Gaworski, który przyjechał na sesję, by przedstawić radnym informację na temat stanu środowiska naturalnego w mieście. Gaworski stwierdził, że od ilości stacji emisja benzenu się nie zmniejszy i lepsze byłyby patrole straży miejskiej wyposażone w aparaty fotograficzne z datownikami, by dokumentować podejrzane sytuacje. Zdaniem inspektora, jest to możliwe, bo choć benzen kojarzy się nam z gazem, to występuje pierwotnie jako ciecz, której pojawienie się - na przykład w rowach czy kanalizacji deszczowej - można namierzyć. Jego zdaniem, któraś z firm chemicznych szuka oszczędności kosztem zdrowia mieszkańców.

W Loży gościliśmy też mieszkańców: Mieczysława Ferdzyna, który ściągnął do Kędzierzyna-Koźla TVP, a także działaczy Komitetu Ochrony Powietrza, którzy chcieli pozostać anonimowi, bo - jak twierdzili - liczą się nie oni sami, ale problem, który chcą nagłośnić. Zgodnie stwierdzili, że oczekują od władz samorządowych i politycznych wspólnego i zgodnego działania na rzecz jak najszybszej poprawy sytuacji.

Zobacz także

2021-12-08, godz. 14:29 Leonard Pietruszka, wójt Komprachcic o finansowych dylematach samorządów i sukcesach drużyny futsalowej Dreman Futsal… - Inwestycyjnie jesteśmy przygotowani bardzo dobrze, gorzej jest z dochodami bieżącymi - mówił w Południowej Loży Radiowej Leonard Pietruszka, wójt Komprachcic… » więcej 2021-12-08, godz. 09:42 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o tym, że 4 fala w regionie nie odpuszcza, o obostrzeniach i o szczepieniach - Mamy już dwa powiaty, w których krzywa zakażeń nie rośnie tak zdecydowanie jak do tej pory i kolejne dwa lub trzy, w których krzywa się wypłaszcza, a… » więcej 2021-12-07, godz. 17:41 Agata Lika z PL 2050 o planie na gospodarkę i potrzebnej rzetelnej kampanii o szczepieniach - Nasz plan na gospodarkę powstawał przy udziale ekspertów - mówiła w Popołudniowej Loży Agata Lika, przewodnicząca opolskich struktur Polski 2050 Szymona… » więcej 2021-12-07, godz. 14:59 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc Jak UE gumkuje "Boże Narodzenie", przed czym przestrzega Papież Franciszek: "Usiłowało to robić wiele dyktatur". Lewica domaga się od rządu zaostrzenia… » więcej 2021-12-07, godz. 09:33 Michał Kalinowski o pomyśle Lewicy czyli obowiązkowych szczepieniach na covid i pracy w szpitalu tymczasowym w Opolu - Chcemy to wprowadzić, bo jesteśmy odpowiedzialni. Widzimy co się dzieje. Dziennie umiera około 500 osób - powiedział w Porannej Loży Radiowej Michał… » więcej 2021-12-06, godz. 17:03 Dr Diana Rokita-Poskart o swoich badaniach dot. wpływu studentów na rozwój miast - Ostatnio badałam dlaczego studenci z Polski wyjeżdżają na Ukrainę na studia - powiedziała dr. Diana Rokita-Poskart Katedry Polityki Regionalnej i Rynku… » więcej 2021-12-06, godz. 11:11 Poseł MN Ryszard Galla o wprowadzeniu progu wyborczego dla mniejszości i umowie koalicyjnej nowego rządu w Niemczech - Nie wiem czy pan poseł Kowalski zdaje sobie sprawę w jaki sposób dokonuje zamieszania. Na najbliższą środę jestem umówiony z wiceministrem Rzymkowskim… » więcej 2021-12-06, godz. 09:04 Janusz Kowalski, poseł Solidarnej Polski o zmniejszeniu finansowania j. niemieckiego dla mniejszości i wprowadzenie progu… - Od roku 2019, kiedy w kampanii wyborczej obiecałem walkę na rzecz przywrócenia symetrii w relacjach polsko-niemieckich, dotrzymuję słowa. W piątek ogłosiłem… » więcej 2021-12-03, godz. 17:55 Młodzieżowa Loża Radiowa o konflikcie ws. Podwyżek cen biletów w Opolu i rozmowach Tuska z węgierską opozycją Gośćmi Loży byli dziś Tobiasz Gajda (Młodzi Demokraci, PO), Jan Zimoch (stow. Od Nowa) i Amadeusz Hofman (Lewica). » więcej 2021-12-03, godz. 11:33 Antoni Konopka o programie ochrony środowiska na lata 2021-2027 i zmianach w uchwale antysmogowej - W trakcie prac nad planem konsultowaliśmy się z samorządami ankietyzowane były samorządy i instytucje, zadawane były pytania o planowane przedsięwzięcia… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »