Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » W Kędzierzynie-Koźlu o benzenie, trujących weekendach…
2016-09-29, 17:21 Autor: Marek Świercz

W Kędzierzynie-Koźlu o benzenie, trujących weekendach i słabości przepisów chroniących nasze zdrowie [ FILMY ]

W Kędzierzynie-Koźlu o benzenie, trujących weekendach i słabości przepisów chroniących nasze zdrowie
W Kędzierzynie-Koźlu o benzenie, trujących weekendach i słabości przepisów chroniących nasze zdrowie
W Kędzierzynie-Koźlu o benzenie, trujących weekendach i słabości przepisów chroniących nasze zdrowie
W Kędzierzynie-Koźlu o benzenie, trujących weekendach i słabości przepisów chroniących nasze zdrowie
W czwartek Loża Radiowa wybrała się do Kędzierzyna-Koźla, by śledzić przebieg sesji Rady Miejskiej, która miała debatować na temat emisji benzenu w mieście. Przypomnijmy: choć od kilku lat średnioroczna norma 5 mikrogramów na metr sześcienny nie jest przekraczana, to regularnie zdarzają się tak zwane piki, czyli krótkotrwałe wysokie przekroczenia tej podstawowej normy. Zaniepokojeni mieszkańcy założyli Komitet Ochrony Powietrza i domagają się od samorządowców natychmiastowych działań. Ostro interweniuje w tej sprawie senator PiS Grzegorz Peczkis.
Naszym pierwszym gościem był wiceprezydent Artur Maruszczak, który zapewniał, że ludzie są bezpieczni, ale na wszelki wypadek miasto zleci badania przesiewowe, by stwierdzić, jak benzen wpływa na ich stan zdrowia. Zapowiedział także, że miasto ustawi sieć stacji pomiarowych, co ma pomóc w namierzeniu truciciela.

Potem o swoich działaniach na rzecz ograniczenia emisji benzenu opowiadał senator Grzegorz Peczkis.

Ciekawą tezę postawił wojewódzki inspektor ochrony środowiska Krzysztof Gaworski, który przyjechał na sesję, by przedstawić radnym informację na temat stanu środowiska naturalnego w mieście. Gaworski stwierdził, że od ilości stacji emisja benzenu się nie zmniejszy i lepsze byłyby patrole straży miejskiej wyposażone w aparaty fotograficzne z datownikami, by dokumentować podejrzane sytuacje. Zdaniem inspektora, jest to możliwe, bo choć benzen kojarzy się nam z gazem, to występuje pierwotnie jako ciecz, której pojawienie się - na przykład w rowach czy kanalizacji deszczowej - można namierzyć. Jego zdaniem, któraś z firm chemicznych szuka oszczędności kosztem zdrowia mieszkańców.

W Loży gościliśmy też mieszkańców: Mieczysława Ferdzyna, który ściągnął do Kędzierzyna-Koźla TVP, a także działaczy Komitetu Ochrony Powietrza, którzy chcieli pozostać anonimowi, bo - jak twierdzili - liczą się nie oni sami, ale problem, który chcą nagłośnić. Zgodnie stwierdzili, że oczekują od władz samorządowych i politycznych wspólnego i zgodnego działania na rzecz jak najszybszej poprawy sytuacji.

Zobacz także

2021-12-13, godz. 17:22 Jan Tomalik o tym, jak w rozgłośni wyglądały pierwsze godziny wprowadzenia stanu wojennego - Miałem nocny dyżur w radiu, nagle usłyszałem, że przestaliśmy nadawać, zniknął program. W radiu nie może być ciszy, na takie wypadki mieliśmy przygotowane… » więcej 2021-12-13, godz. 13:35 Violetta Porowska o 40 rocznicy stanu wojennego, fundusze kompensacyjnym wizycie ministra zdrowia w Opolu Gościem parlamentarnej odsłony Loży Radiowej była dziś Violetta Porowska, poseł PiS. Rozmawialiśmy o 40 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego i wystawie… » więcej 2021-12-13, godz. 09:22 Bogusław Bardon: Stan wojenny jest traumą, bo Polak do Polaka strzelał. Trzeba powiedzieć wszystkim jak było i jak… - Zabrali mnie z mojego mieszkania, skutego wywieźli na dołek, gdzie spotkałem kolegów wspominał aresztowanie 13 grudnia 1981 roku Bogusław Bardon jeden… » więcej 2021-12-10, godz. 18:22 Młodzieżowa Loża Radiowa o tym dlaczego młodzi odchodzą od Kościoła Niedawno Katolicka Agencja Informacyjna opublikowała głośny "Kościół w Polsce", z którego wynikało, że przez ostatnie ćwierć wieku spadek deklaracji… » więcej 2021-12-10, godz. 13:48 Dr inż. Adam Czubak o projekcie Cyber Eva, który zapewni bezpieczeństwo cybernetyczne Opolscy naukowcy z Politechniki Opolskiej i Uniwersytetu Opolskiego pracują nad stworzeniem aplikacji "Cyber Eva". Ma ona pomoc w zapewnieniu bezpieczeństwa… » więcej 2021-12-10, godz. 09:07 Dr Jarosław Mijas, konsultant ds. pediatrii: bardzo wiele dzieci choruje na covid-19 na Opolszczyźnie, także niemowlęta… - Niestety bardzo dużo dzieci w województwie opolskim choruje na covid-19 i z własnych doświadczeń wiem, że o wielu przypadkach nie wiemy - dr Jarosław… » więcej 2021-12-09, godz. 12:15 Debata "Pracodawcy, związkowcy i eksperci" o naruszeniach praw pracowniczych i pomyśle większych sankcji dla pracod… Gośćmi radowej debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz… » więcej 2021-12-09, godz. 12:14 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z posłem PiS Tomaszem Latosem o głosowanym w sejmie funduszu… Gościem Magdaleny Ogórek był w tym tygodniu Tomasz Latos, poseł PiS i zarazem przewodniczący sejmowej komisji zdrowia. Poseł na gorąco komentował posiedzenie… » więcej 2021-12-09, godz. 09:29 Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa o powodach odrzucenia uwag posła Janusza Kowalskiego do Funduszy Europejskich… - To jest wpisywanie się w politykę PiS-u, która od kilku lat napuszcza obywateli na różne grupy. Dyskryminuje, zwalcza. Pięć samorządów województw… » więcej 2021-12-08, godz. 13:10 Dr Marek Mazurkiewicz o swoich badaniach dotyczących udziału mniejszości narodowych i etnicznych w życiu politycznym… - Komitety mniejszości narodowych i etnicznych są zwolnione z konieczności osiągnięcia 5% progu wyborczego w skali kraju, ale muszą go przekroczyć w okręgu… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »