Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » [TEMAT DNIA] Kłusownictwo w naszym regionie
2016-08-30, 11:20 Autor: Aneta Skomorowska

[TEMAT DNIA] Kłusownictwo w naszym regionie

Sieci kłusownika [fot. Mariusz Materlik]
Sieci kłusownika [fot. Mariusz Materlik]
Tematem dnia w Loży Radiowej było kłusownictwo. W sobotę na jednym z jezior w Turawie znaleziono 100 metrów sieci rybackich.
Takich spraw dotyczących kłusownictwa w naszym regionie jest około 1300 rocznie.
- To sporo - uważa Mariusz Jarkiewicz, zastępca komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Rybackiej w Opolu.
Z Mariuszem Jarkiewiczem rozmawia Agnieszka Stefaniak
Co grozi za kłusownictwo sprawdzał Kacper Śnigórski?
Z Wojciechem Plewką rozmawia Monika Pawłowska
- Kłusują zwykle mieszkańcy okolicznych wsi, choć nie zawsze. Zdarzały się przypadki, że "na gościnne występy" przyjeżdżały ekipy i zakładały sieci - wyjaśnia. Mariusz Jarkiewicz dodaje, że kiedy strażnicy ściągają nielegalne sieci, okazuje się, że te ryby często są zepsute a trafiają do sprzedaży - zaznacza.
W Państwowej Straży Rybackiej w Opolu w terenie pracuje 7 osób. Patrolują 16 tys. ha wód.

Połów ryb w złych okresach czy zabijanie przy użyciu nieodpowiednich narzędzi jest - zgodnie z prawem - kłusownictwem. Mecenas Łukasz Wójcik wyjaśnia, że kłusownictwo może być przestępstwem lub wykroczeniem. Za przestępstwo grodzi do 5 lat pozbawienia wolności za kłusownictwo lądowe, za kłusownictwo związane z rybami do 2 lat.
- Prowadzano badania osób, które dopuszczały się tego typu przestępstw i stwierdzono, że główną motywacją było: brak wyobraźni, lekceważenie prawa, chęć osiągnięcia zysków lub zdobycie trofeum - mów mecenas Wójcik.

Na terenie województwa opolskiego przez ostatni rok zginęło 15 jeleni, 3 daniele, 95 saren, 17 dzików czy 250 zajęcy. Statystyki te obejmują także część zwierzyny, która zginęła w kolizjach drogowych.

- W okręgu opolskim Związku Łowieckiego zebrano prawie 500 sztuk wnyków: lin zatrzaskowych, potrzasków - mówi przewodniczący Opolskiego Okręgu Polskiego Związku Łowieckiego Wojciech Plewka. - To jest straszna śmierć dla zwierzyny, męczarnia, zwierze walczy o życie czasami pięć dni - dodaje. - Takie wnyki są bardzo niebezpieczne dla małych dzieci. Potrzask, który nazywam niedźwiedzim, może nawet doprowadzić do amputacji nogi - uczula Plewka.

Zobacz także

2021-12-13, godz. 17:22 Jan Tomalik o tym, jak w rozgłośni wyglądały pierwsze godziny wprowadzenia stanu wojennego - Miałem nocny dyżur w radiu, nagle usłyszałem, że przestaliśmy nadawać, zniknął program. W radiu nie może być ciszy, na takie wypadki mieliśmy przygotowane… » więcej 2021-12-13, godz. 13:35 Violetta Porowska o 40 rocznicy stanu wojennego, fundusze kompensacyjnym wizycie ministra zdrowia w Opolu Gościem parlamentarnej odsłony Loży Radiowej była dziś Violetta Porowska, poseł PiS. Rozmawialiśmy o 40 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego i wystawie… » więcej 2021-12-13, godz. 09:22 Bogusław Bardon: Stan wojenny jest traumą, bo Polak do Polaka strzelał. Trzeba powiedzieć wszystkim jak było i jak… - Zabrali mnie z mojego mieszkania, skutego wywieźli na dołek, gdzie spotkałem kolegów wspominał aresztowanie 13 grudnia 1981 roku Bogusław Bardon jeden… » więcej 2021-12-10, godz. 18:22 Młodzieżowa Loża Radiowa o tym dlaczego młodzi odchodzą od Kościoła Niedawno Katolicka Agencja Informacyjna opublikowała głośny "Kościół w Polsce", z którego wynikało, że przez ostatnie ćwierć wieku spadek deklaracji… » więcej 2021-12-10, godz. 13:48 Dr inż. Adam Czubak o projekcie Cyber Eva, który zapewni bezpieczeństwo cybernetyczne Opolscy naukowcy z Politechniki Opolskiej i Uniwersytetu Opolskiego pracują nad stworzeniem aplikacji "Cyber Eva". Ma ona pomoc w zapewnieniu bezpieczeństwa… » więcej 2021-12-10, godz. 09:07 Dr Jarosław Mijas, konsultant ds. pediatrii: bardzo wiele dzieci choruje na covid-19 na Opolszczyźnie, także niemowlęta… - Niestety bardzo dużo dzieci w województwie opolskim choruje na covid-19 i z własnych doświadczeń wiem, że o wielu przypadkach nie wiemy - dr Jarosław… » więcej 2021-12-09, godz. 12:15 Debata "Pracodawcy, związkowcy i eksperci" o naruszeniach praw pracowniczych i pomyśle większych sankcji dla pracod… Gośćmi radowej debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz… » więcej 2021-12-09, godz. 12:14 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z posłem PiS Tomaszem Latosem o głosowanym w sejmie funduszu… Gościem Magdaleny Ogórek był w tym tygodniu Tomasz Latos, poseł PiS i zarazem przewodniczący sejmowej komisji zdrowia. Poseł na gorąco komentował posiedzenie… » więcej 2021-12-09, godz. 09:29 Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa o powodach odrzucenia uwag posła Janusza Kowalskiego do Funduszy Europejskich… - To jest wpisywanie się w politykę PiS-u, która od kilku lat napuszcza obywateli na różne grupy. Dyskryminuje, zwalcza. Pięć samorządów województw… » więcej 2021-12-08, godz. 13:10 Dr Marek Mazurkiewicz o swoich badaniach dotyczących udziału mniejszości narodowych i etnicznych w życiu politycznym… - Komitety mniejszości narodowych i etnicznych są zwolnione z konieczności osiągnięcia 5% progu wyborczego w skali kraju, ale muszą go przekroczyć w okręgu… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »