Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » [TEMAT DNIA] Kłusownictwo w naszym regionie
2016-08-30, 11:20 Autor: Aneta Skomorowska

[TEMAT DNIA] Kłusownictwo w naszym regionie

Sieci kłusownika [fot. Mariusz Materlik]
Sieci kłusownika [fot. Mariusz Materlik]
Tematem dnia w Loży Radiowej było kłusownictwo. W sobotę na jednym z jezior w Turawie znaleziono 100 metrów sieci rybackich.
Takich spraw dotyczących kłusownictwa w naszym regionie jest około 1300 rocznie.
- To sporo - uważa Mariusz Jarkiewicz, zastępca komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Rybackiej w Opolu.
Z Mariuszem Jarkiewiczem rozmawia Agnieszka Stefaniak
Co grozi za kłusownictwo sprawdzał Kacper Śnigórski?
Z Wojciechem Plewką rozmawia Monika Pawłowska
- Kłusują zwykle mieszkańcy okolicznych wsi, choć nie zawsze. Zdarzały się przypadki, że "na gościnne występy" przyjeżdżały ekipy i zakładały sieci - wyjaśnia. Mariusz Jarkiewicz dodaje, że kiedy strażnicy ściągają nielegalne sieci, okazuje się, że te ryby często są zepsute a trafiają do sprzedaży - zaznacza.
W Państwowej Straży Rybackiej w Opolu w terenie pracuje 7 osób. Patrolują 16 tys. ha wód.

Połów ryb w złych okresach czy zabijanie przy użyciu nieodpowiednich narzędzi jest - zgodnie z prawem - kłusownictwem. Mecenas Łukasz Wójcik wyjaśnia, że kłusownictwo może być przestępstwem lub wykroczeniem. Za przestępstwo grodzi do 5 lat pozbawienia wolności za kłusownictwo lądowe, za kłusownictwo związane z rybami do 2 lat.
- Prowadzano badania osób, które dopuszczały się tego typu przestępstw i stwierdzono, że główną motywacją było: brak wyobraźni, lekceważenie prawa, chęć osiągnięcia zysków lub zdobycie trofeum - mów mecenas Wójcik.

Na terenie województwa opolskiego przez ostatni rok zginęło 15 jeleni, 3 daniele, 95 saren, 17 dzików czy 250 zajęcy. Statystyki te obejmują także część zwierzyny, która zginęła w kolizjach drogowych.

- W okręgu opolskim Związku Łowieckiego zebrano prawie 500 sztuk wnyków: lin zatrzaskowych, potrzasków - mówi przewodniczący Opolskiego Okręgu Polskiego Związku Łowieckiego Wojciech Plewka. - To jest straszna śmierć dla zwierzyny, męczarnia, zwierze walczy o życie czasami pięć dni - dodaje. - Takie wnyki są bardzo niebezpieczne dla małych dzieci. Potrzask, który nazywam niedźwiedzim, może nawet doprowadzić do amputacji nogi - uczula Plewka.

Zobacz także

2021-12-31, godz. 13:15 Piotr Mielec podsumowuje kondycję branży turystycznej i działaność OROT-u » więcej 2021-12-31, godz. 08:50 Piotr Moc o nowej ramówce Radia Opole na 2022 rok: więcej pasm towarzyszących, więcej muzyki i akcja letnia wspólna… - Będzie dużo muzyki, bo słuchacze to lubią. Przekonaliśmy się o tym w ostatnim czasie kiedy zmieniliśmy playlistę, tej przestrzeni muzycznej jest więcej… » więcej 2021-12-30, godz. 12:53 "Pracodawcy, związkowcy, eksperci" radiowa debata o technologii 5G i brakujących rękach do pracy w Norwegii » więcej 2021-12-30, godz. 12:53 "Prosto z sejmu" w Loży radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z publicystą Piotrem Semką COVID-19, media, politycy, internetowy hejt - w dzisiejszym programie redaktor Magdalena Ogórek w rozmowie z publicystą Piotrem Semką ("Do Rzeczy") podsumowali… » więcej 2021-12-30, godz. 09:43 Sebastian Szczurek o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym i zmianach w 500 plus » więcej 2021-12-29, godz. 13:09 Martyna Kolemba o aplikacji edukacyjnej (O)polska Historia - Aplikacja pokazuje dzieje naszego regionu - mówiła w Popołudniowej Loży Radowej Martyna Kolemba Gaschka, rzecznik wojewody opolskiego. » więcej 2021-12-29, godz. 12:57 Piotr Bujak o dofinansowaniu budowy obwodnicy Głogówka ale i problemie związanym z wkładem własnym do inwestycji - Dla nas to historyczna szansa, ale trochę jesteśmy na zakręcie - mówił w samorządowej odsłonie Loży Radiowej Piotr Bujak, burmistrz Głogówka. O środki… » więcej 2021-12-29, godz. 08:57 Dariusz Madera podsumowuje rok pracy szpitala tymczasowego i szczepieniach na COVD-19 - Widzimy, że tych pacjentów po szczepieniach trafia do szpitala tymczasowego bardzo mało - mówił w Porannej Loży Radiowej dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala… » więcej 2021-12-28, godz. 16:11 "Spięcie" - magazyn międzynarodowy Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia. Wśród gości: Sebastian Kaleta, Władysław… » więcej 2021-12-28, godz. 14:11 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek, Piotr Moc i Piotr Gociek analizują najważniejsze wydarzenia w polskiej polityce. O czym dziś w program… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »