Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » [TEMAT DNIA] Kłusownictwo w naszym regionie
2016-08-30, 11:20 Autor: Aneta Skomorowska

[TEMAT DNIA] Kłusownictwo w naszym regionie

Sieci kłusownika [fot. Mariusz Materlik]
Sieci kłusownika [fot. Mariusz Materlik]
Tematem dnia w Loży Radiowej było kłusownictwo. W sobotę na jednym z jezior w Turawie znaleziono 100 metrów sieci rybackich.
Takich spraw dotyczących kłusownictwa w naszym regionie jest około 1300 rocznie.
- To sporo - uważa Mariusz Jarkiewicz, zastępca komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Rybackiej w Opolu.
Z Mariuszem Jarkiewiczem rozmawia Agnieszka Stefaniak
Co grozi za kłusownictwo sprawdzał Kacper Śnigórski?
Z Wojciechem Plewką rozmawia Monika Pawłowska
- Kłusują zwykle mieszkańcy okolicznych wsi, choć nie zawsze. Zdarzały się przypadki, że "na gościnne występy" przyjeżdżały ekipy i zakładały sieci - wyjaśnia. Mariusz Jarkiewicz dodaje, że kiedy strażnicy ściągają nielegalne sieci, okazuje się, że te ryby często są zepsute a trafiają do sprzedaży - zaznacza.
W Państwowej Straży Rybackiej w Opolu w terenie pracuje 7 osób. Patrolują 16 tys. ha wód.

Połów ryb w złych okresach czy zabijanie przy użyciu nieodpowiednich narzędzi jest - zgodnie z prawem - kłusownictwem. Mecenas Łukasz Wójcik wyjaśnia, że kłusownictwo może być przestępstwem lub wykroczeniem. Za przestępstwo grodzi do 5 lat pozbawienia wolności za kłusownictwo lądowe, za kłusownictwo związane z rybami do 2 lat.
- Prowadzano badania osób, które dopuszczały się tego typu przestępstw i stwierdzono, że główną motywacją było: brak wyobraźni, lekceważenie prawa, chęć osiągnięcia zysków lub zdobycie trofeum - mów mecenas Wójcik.

Na terenie województwa opolskiego przez ostatni rok zginęło 15 jeleni, 3 daniele, 95 saren, 17 dzików czy 250 zajęcy. Statystyki te obejmują także część zwierzyny, która zginęła w kolizjach drogowych.

- W okręgu opolskim Związku Łowieckiego zebrano prawie 500 sztuk wnyków: lin zatrzaskowych, potrzasków - mówi przewodniczący Opolskiego Okręgu Polskiego Związku Łowieckiego Wojciech Plewka. - To jest straszna śmierć dla zwierzyny, męczarnia, zwierze walczy o życie czasami pięć dni - dodaje. - Takie wnyki są bardzo niebezpieczne dla małych dzieci. Potrzask, który nazywam niedźwiedzim, może nawet doprowadzić do amputacji nogi - uczula Plewka.

Zobacz także

2021-12-28, godz. 08:44 Szymon Ogłaza o brakujących pieniądzach we wkładach własnych do inwestycji drogowych i kolejowych - Zrobiliśmy więcej niż mieliśmy zaplanowane - powiedział w Porannej Loży Radiowej Szymon oGlaza, członek zarządu województwa, z którym rozmawialiśmy… » więcej 2021-12-27, godz. 13:25 Katarzyna Czochara o wecie prezydenta do ustawy medialnej, obwodnicach i nowej "S" z Prądów do Blachowni, tarczy antyinflacyjnej… - Na pewno będziemy się nad tą ustawą pochylać. To ważna ustawa, ona reguluje zapisy prawa unijnego. Myślę, że dalsze prace spowodują, że jednak ta… » więcej 2021-12-27, godz. 08:46 Sławomir Kłosowski o tym, że sytuacja epidemiologiczna w Opolu jest najgorsza w Polsce, ale też o tym, że "widać… - Zadziwiająca jest sytuacja Opola w prognozach matematyków. Widać mocno utrzymujący się wariant Delta. Opole nabija nam wysoką średnią krajową i wysoką… » więcej 2021-12-23, godz. 14:49 Dr Ewa Kosowska-Korniak o zasadach dobrej rozmowy przy wigilijnym stole O tym jak rozmawiać przy wigilijnym stole, jakie tematy poruszać, a czego lepiej unikać i o tym jak ważne jest słuchanie - gościem Południowej Loży Radiowej… » więcej 2021-12-24, godz. 08:53 Ks. Waldemar Klinger w wigilijny poranek o tym, że Jezus ma sporą konkurencję i próbach laicyzacji Świąt - Pan Jezus ma ostrą konkurencję - powiedział w Porannej Loży Radiowej ks. Waldemar Klinger, proboszcz opolskiej katedry z którym rozmawialiśmy w wigilijny… » więcej 2021-12-23, godz. 17:45 Popołudniowa Loża Radiowa "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" o ekonomicznych prognozach na 2022 rok Gośćmi Loży byli dr Jerzy Szteliga (OPZZ), Grzegorz Kuliś (BCC), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo Handlowa) i dr… » więcej 2021-12-23, godz. 14:08 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z ks. prof. dr hab. Witoldem Kaweckim Dzień przed Wigilią w Południowej Loży nie mogło zabraknąć wątku religijnego. Skąd próby laicyzacji Świąt Bożego Narodzenia i czy są skuteczne? O… » więcej 2021-12-23, godz. 08:56 Wojciech Komarzyński o grudniowych naborach w ARiMR i podsumowaniu działalności w 2021 - Dzięki wsparciu, Koła Gospodyń Wiejskich doskonale się rozwijają i kultywują tradycje śląska opolskiego - mówił w Porannejosy Radiowej Wojciech Komarzynski… » więcej 2021-12-22, godz. 18:28 Dr Ewelina Klimczak z CMJW o tym jak spędzano Boże Narodzenie w obozach jenieckich » więcej 2021-12-22, godz. 13:46 Martyna Nakonieczny z klubu PiS komentuje budżet województwa na 2022 rok » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »