Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Loża Radiowa w Głubczycach o połączeniach kolejowych…
2016-08-19, 17:54 Autor: Aneta Skomorowska

Loża Radiowa w Głubczycach o połączeniach kolejowych, cittaslow, poradzieckich pomnikach i tych pomnikach, których jeszcze w mieście nie ma [FILMY, ZDJĘCIA]

Loża Radiowa z Anitą Juchno, Barbarą Piechaczek i Leszkiem Bacem
Loża Radiowa z Adamem Krupą i Józefem Lenartowiczem
Piątkowa Loża Radiowa gościła w Głubczycach. Na rynku odwiedzili nas lokalni samorządowcy: Adam Krupa, burmistrz Głubczyc, Józef Lenartowicz, radny miejski, wicestarosta Anita Juchno, radny powiatu Leszek Bac i Barbara Piechaczek, dyrektor Powiatowego Muzeum Ziemi Głubczyckiej.
Posłuchaj piątkowej Loży Radiowej
W Głubczycach są pomniki pamiętające PRL i upamiętniające bohaterów tamtych czasów. Ich usunięcia chce radny PiS, Józef Lenartowicz.
Burmistrz stwierdził, że co do pomnika, który jest w parku można się spierać. Czeka na wykładnię z ministerstwa spraw zagranicznych. Co do pomnika przy szpitalu podtrzymuje swoje zdanie i zapowiada, że jego resztki będą usunięte.

Rozmawialiśmy także o braku połączeń kolejowych z Głubczycami. Utrudnia to dojazd do sąsiednich miejscowości. - Jeżeli władze stworzyłyby szansę dla mieszkańców, aby wydostali się na Śląsk, to łatwiej byłoby im dojechać do pracy - bo tam jest praca - powiedział radny Lenartowicz.

- Jesteśmy jedyną gminą, która zadeklarowała chęć przejęcia linii kolejowej. Chcemy jednak, aby najpierw kolej ją wyremontowała tę trasę do Racławic - odpowiedział burmistrz Krupa.

Problemem jest także to, że dworzec kolejowy został sprzedany. Jednak władze miasta i przedstawiciele PKP zaznaczają, że dworzec nie jest konieczny do tego, żeby w Głubczycach zatrzymywał się pociąg. Wystarczy wybudować ich zdaniem przystanek.
Radny powiatu Leszek Bac uważa, że władze lokalne powinny zrobić wszystko aby odzyskać dworzec. - Cena za jaką został on sprzedany, to 118 tys 462 zł - zaznaczył radny.

Z wicestarostą Anitą Juchno rozmawialiśmy między innymi o drodze prowadzącej do Opavy. - Jest to jedna z naszych strategicznych dróg. Złożyliśmy wniosek o dofinansowanie jej remontu z programów transgranicznych, jednak nie otrzymaliśmy dotacji. Będziemy wnioskować o pieniądze na jej remont w ramach tak zwanych schetynówek. Potrzeba 6 mln zł - wyjaśniła.

Wicestarosta nie zgadza się ze stwierdzeniem, że powiat Głubczycki jest częścią tak zwanego półksiężyca biedy. - Ostatnio trwała rekrutacja. Firma potrzebowała 15 pracowników. Z 65 zaproszonych przez PUP do tej rekrutacji bezrobotnych, pracę zdecydowało się podjąć 10 - zaznaczyła.

- Nie mamy strefy ekonomicznej, w której byłyby tworzone miejsca pracy. Młodzież stąd wyjeżdża - zaznaczył radny Leszek Bac. - Wielu ludzi utraciło już prawa do zasiłków - dodał. - Jesteśmy miastem, które będzie borykało się z coraz większymi problemami. Będziemy miastem starych ludzi - powiedział.

- Jesteśmy w takiej sytuacji jak w XIX wieku. Wtedy na śląsku rozbudowywały się kopalnie węgla kamiennego a podupadały małe miasta tkackie, jak Głubczyce - zwróciła uwagę Barbara Piechaczek, dyrektor powiatowego muzeum ziemi Głubczyckiej. - Potrzebujemy zarówno dużego inwestora jak i mniejszych przedsiębiorców - mówiła.

W programie poruszyliśmy także problem upamiętnienia ofiar zbrodni katyńskiej i tragedii smoleńskiej. Radny Bac oraz część mieszkańców miasta chce upamiętnić te wydarzenia. Mimo zebranych podpisów nie udało im się uzyskać zgody od władz miasta na ustawienie tablicy pamiątkowej w centrum miasta. - Władze argumentują swoją odmowę tym, że w tym miejscu był kiedyś klasztor Joannitów - powiedział Leszek Bac z Prawa i Sprawiedliwości.

Głubczyce chcą także być miastem Cittaslow. To niewielkie miejscowości, które stawiają na jakość i wygodę życia w zabieganym świecie.

Zobacz także

2021-12-16, godz. 12:14 Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola o budżecie na 2022 r. podwyżkach i ruchu "Tak dla Polski" - Każdy może mieć oczekiwania, że można zrobić jedno czy drugie, ale radni Platformy Obywatelskiej chcieli zabrać pieniądze z remontów chodników i ulic… » więcej 2021-12-16, godz. 12:11 "Pracodawcy, związkowcy, wspólna sprawa". Debata o niepewnym losie emerytur stażowych i badaniu przedsiębiorców nt… Gośćmi Loży byli dziś Grzegorz Kuliś (BCC), dr Witold Potwora, Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo - Handlowa), Grzegorz Adamczyk (Solidarność)… » więcej 2021-12-16, godz. 12:11 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z Wojciechem Jakóbikiem o kryzysie energetycznym Gościem Magdaleny Ogórek w programie "Prosto z sejmu" był dziś Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny portalu biznes.alert.pl. Rozmowa dotyczyła kryzysu energetycznego… » więcej 2021-12-16, godz. 08:44 Jarosław Kończyło, dyrektor szpitala w Kędzierzynie-Koźlu o szczepieniach dzieci w wieku 5-11 lat i dziecięcym oddziale… - Zainteresowanie szczepieniem dzieci jest olbrzymie i prawdopodobnie to koreluje z informacjami, że na oddziale dziecięcym pacjentów jest sporo - powiedział… » więcej 2021-12-15, godz. 14:18 Tobiasz Gajda o bezzałogowych statkach powietrznych czyli frontach i dylematach prawnych związanych z nowymi technol… » więcej 2021-12-15, godz. 14:11 Przemysław Zych o tym dlaczego Opole potrzebuje dużego stadionu i dlaczego drożeją bilety w obiektach MOSiR-u - Mamy z prezesem Odry Opole podobne zdanie, że będzie to stadion, który w 100 procentach zabezpieczy potrzeby klubu - mówił w Południowej Loży Radiowej… » więcej 2021-12-15, godz. 09:26 Dr Danuta Witkowska, która bada koronawirusa o faktach i mitach z nim związanych, a także o faktach dotyczących sz… Wieczorem odbędzie się wykład "Wirus czy szczepionka" poprowadzony będzie on-line i będzie otwarty dla wszystkich chętnych. - Chcemy tą inicjatywą walczyć… » więcej 2021-12-14, godz. 17:01 Spięcie. Piotr Cywiński i Michał Rachoń i ich goście: Cezary Gmyz, Jan Libicki, Jacek Saryusz Wolski - Nie sądzę, że dojdzie do zbliżenia stanowisk Polski i Niemiec. Rzeczą, która musiałaby się wydarzyć to powstrzymanie dokończenia NS2 spowodowany atakiem… » więcej 2021-12-14, godz. 09:57 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek, Piotr Moc i Piotr Gociek analizowali najważniejsze wydarzenia w polskiej polityce. » więcej 2021-12-14, godz. 08:59 Sebastian Smoliński z wydziału ochrony środowiska o stanie powietrza w Opolu i ochronie dzikich zwierząt w mieście - Warunki pogodowe mają bardzo duży wpływ na stopień zanieczyszczenia powietrza. Wczorajsza (13.12) prognoza przewidywała przekroczenia dopuszczalnych norm… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »