Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Grzegorz Kuliś o tym, że francuskie służby traktują…
2016-01-07, 17:47 Autor: Marek Świercz

Grzegorz Kuliś o tym, że francuskie służby traktują polskich pracowników delegowanych gorzej niż islamskich imigrantów

Grzegorz Kuliś [fot. Adam Szostok]
Grzegorz Kuliś [fot. Adam Szostok]
- Jeśli my kupujemy francuskie wino, bo uważamy, że jest lepsze, to dlaczego belgijski inwestor nie może zatrudnić polskich budowlańców, którzy są lepsi i tańsi? – pytał retorycznie w Loży Radiowej Grzegorz Kuliś z firmy, która zajmuje się delegowaniem polskich pracowników do Unii Europejskiej.
Z Grzegorzem Kulisiem rozmawiają Piotr Wójtowicz i Marek Świercz
Z tej formy zatrudnienia korzysta w Polsce, jak się okazuje, nawet ćwierć miliona pracowników. Opiekunki, budowlańcy, pracownicy branży IT. Zarabiają tyle, ile ich zachodni koledzy, bo mniej nie mogą, ale są konkurencyjni, bo świadczenia socjalne opłacane są według polskich, niższych stawek. Jeśli dodać do tego renomę polskich pracowników, zysk zachodnich zleceniodawców jest oczywisty.

- Niektórzy w Unii traktują nas jednak jako nieuczciwą konkurencję i mnożą trudności. Nasze firmy są wręcz nękane – mówi nasz gość. – Prym w tej ochronie własnych rynków i pracowników wiodą Belgowie i Francuzi, którzy wyprzedzają w swoich szykanach rozwiązania dyskutowane na forach unijnych. We Francji kontrole potrafią wyglądać tak, że nadlatuje helikopter a na plac budowy wkraczają umundurowani funkcjonariusze z psami. Nasi pracownicy są traktowani gorzej niż imigranci z Afryki Zachodniej!

Według Kulisia, poprzednia ekipa rządowa zdała sobie sprawę z wagi problemu już na finiszu rządów, dlatego też pokłada nadzieję w nowym rządzie.

- To jest zadanie dla naszych dyplomatów, europarlamentarzystów – przekonuje nasz gość. – Wspieranie tej formy zatrudnienia to kwestia fundamentalna dla tysięcy naszych pracowników. Oni wyjeżdżają, ale wracają, nie myślą o stałej emigracji. Jeśli przejmą ich zachodnie firmy i zostaną objęci tamtejszym systemem socjalnym, znacznie częściej zdecydują się na emigrację trwałą.

Zobacz także

2021-12-13, godz. 17:22 Jan Tomalik o tym, jak w rozgłośni wyglądały pierwsze godziny wprowadzenia stanu wojennego - Miałem nocny dyżur w radiu, nagle usłyszałem, że przestaliśmy nadawać, zniknął program. W radiu nie może być ciszy, na takie wypadki mieliśmy przygotowane… » więcej 2021-12-13, godz. 13:35 Violetta Porowska o 40 rocznicy stanu wojennego, fundusze kompensacyjnym wizycie ministra zdrowia w Opolu Gościem parlamentarnej odsłony Loży Radiowej była dziś Violetta Porowska, poseł PiS. Rozmawialiśmy o 40 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego i wystawie… » więcej 2021-12-13, godz. 09:22 Bogusław Bardon: Stan wojenny jest traumą, bo Polak do Polaka strzelał. Trzeba powiedzieć wszystkim jak było i jak… - Zabrali mnie z mojego mieszkania, skutego wywieźli na dołek, gdzie spotkałem kolegów wspominał aresztowanie 13 grudnia 1981 roku Bogusław Bardon jeden… » więcej 2021-12-10, godz. 18:22 Młodzieżowa Loża Radiowa o tym dlaczego młodzi odchodzą od Kościoła Niedawno Katolicka Agencja Informacyjna opublikowała głośny "Kościół w Polsce", z którego wynikało, że przez ostatnie ćwierć wieku spadek deklaracji… » więcej 2021-12-10, godz. 13:48 Dr inż. Adam Czubak o projekcie Cyber Eva, który zapewni bezpieczeństwo cybernetyczne Opolscy naukowcy z Politechniki Opolskiej i Uniwersytetu Opolskiego pracują nad stworzeniem aplikacji "Cyber Eva". Ma ona pomoc w zapewnieniu bezpieczeństwa… » więcej 2021-12-10, godz. 09:07 Dr Jarosław Mijas, konsultant ds. pediatrii: bardzo wiele dzieci choruje na covid-19 na Opolszczyźnie, także niemowlęta… - Niestety bardzo dużo dzieci w województwie opolskim choruje na covid-19 i z własnych doświadczeń wiem, że o wielu przypadkach nie wiemy - dr Jarosław… » więcej 2021-12-09, godz. 12:15 Debata "Pracodawcy, związkowcy i eksperci" o naruszeniach praw pracowniczych i pomyśle większych sankcji dla pracod… Gośćmi radowej debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz… » więcej 2021-12-09, godz. 12:14 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z posłem PiS Tomaszem Latosem o głosowanym w sejmie funduszu… Gościem Magdaleny Ogórek był w tym tygodniu Tomasz Latos, poseł PiS i zarazem przewodniczący sejmowej komisji zdrowia. Poseł na gorąco komentował posiedzenie… » więcej 2021-12-09, godz. 09:29 Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa o powodach odrzucenia uwag posła Janusza Kowalskiego do Funduszy Europejskich… - To jest wpisywanie się w politykę PiS-u, która od kilku lat napuszcza obywateli na różne grupy. Dyskryminuje, zwalcza. Pięć samorządów województw… » więcej 2021-12-08, godz. 13:10 Dr Marek Mazurkiewicz o swoich badaniach dotyczących udziału mniejszości narodowych i etnicznych w życiu politycznym… - Komitety mniejszości narodowych i etnicznych są zwolnione z konieczności osiągnięcia 5% progu wyborczego w skali kraju, ale muszą go przekroczyć w okręgu… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »