Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole. Popołudniówka Radia Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Grzegorz Kuliś o tym, że francuskie służby traktują…
2016-01-07, 17:47 Autor: Marek Świercz

Grzegorz Kuliś o tym, że francuskie służby traktują polskich pracowników delegowanych gorzej niż islamskich imigrantów

Grzegorz Kuliś [fot. Adam Szostok]
Grzegorz Kuliś [fot. Adam Szostok]
- Jeśli my kupujemy francuskie wino, bo uważamy, że jest lepsze, to dlaczego belgijski inwestor nie może zatrudnić polskich budowlańców, którzy są lepsi i tańsi? – pytał retorycznie w Loży Radiowej Grzegorz Kuliś z firmy, która zajmuje się delegowaniem polskich pracowników do Unii Europejskiej.
Z Grzegorzem Kulisiem rozmawiają Piotr Wójtowicz i Marek Świercz
Z tej formy zatrudnienia korzysta w Polsce, jak się okazuje, nawet ćwierć miliona pracowników. Opiekunki, budowlańcy, pracownicy branży IT. Zarabiają tyle, ile ich zachodni koledzy, bo mniej nie mogą, ale są konkurencyjni, bo świadczenia socjalne opłacane są według polskich, niższych stawek. Jeśli dodać do tego renomę polskich pracowników, zysk zachodnich zleceniodawców jest oczywisty.

- Niektórzy w Unii traktują nas jednak jako nieuczciwą konkurencję i mnożą trudności. Nasze firmy są wręcz nękane – mówi nasz gość. – Prym w tej ochronie własnych rynków i pracowników wiodą Belgowie i Francuzi, którzy wyprzedzają w swoich szykanach rozwiązania dyskutowane na forach unijnych. We Francji kontrole potrafią wyglądać tak, że nadlatuje helikopter a na plac budowy wkraczają umundurowani funkcjonariusze z psami. Nasi pracownicy są traktowani gorzej niż imigranci z Afryki Zachodniej!

Według Kulisia, poprzednia ekipa rządowa zdała sobie sprawę z wagi problemu już na finiszu rządów, dlatego też pokłada nadzieję w nowym rządzie.

- To jest zadanie dla naszych dyplomatów, europarlamentarzystów – przekonuje nasz gość. – Wspieranie tej formy zatrudnienia to kwestia fundamentalna dla tysięcy naszych pracowników. Oni wyjeżdżają, ale wracają, nie myślą o stałej emigracji. Jeśli przejmą ich zachodnie firmy i zostaną objęci tamtejszym systemem socjalnym, znacznie częściej zdecydują się na emigrację trwałą.

Zobacz także

2021-12-31, godz. 13:15 Piotr Mielec podsumowuje kondycję branży turystycznej i działaność OROT-u » więcej 2021-12-31, godz. 08:50 Piotr Moc o nowej ramówce Radia Opole na 2022 rok: więcej pasm towarzyszących, więcej muzyki i akcja letnia wspólna… - Będzie dużo muzyki, bo słuchacze to lubią. Przekonaliśmy się o tym w ostatnim czasie kiedy zmieniliśmy playlistę, tej przestrzeni muzycznej jest więcej… » więcej 2021-12-30, godz. 12:53 "Pracodawcy, związkowcy, eksperci" radiowa debata o technologii 5G i brakujących rękach do pracy w Norwegii » więcej 2021-12-30, godz. 12:53 "Prosto z sejmu" w Loży radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z publicystą Piotrem Semką COVID-19, media, politycy, internetowy hejt - w dzisiejszym programie redaktor Magdalena Ogórek w rozmowie z publicystą Piotrem Semką ("Do Rzeczy") podsumowali… » więcej 2021-12-30, godz. 09:43 Sebastian Szczurek o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym i zmianach w 500 plus » więcej 2021-12-29, godz. 13:09 Martyna Kolemba o aplikacji edukacyjnej (O)polska Historia - Aplikacja pokazuje dzieje naszego regionu - mówiła w Popołudniowej Loży Radowej Martyna Kolemba Gaschka, rzecznik wojewody opolskiego. » więcej 2021-12-29, godz. 12:57 Piotr Bujak o dofinansowaniu budowy obwodnicy Głogówka ale i problemie związanym z wkładem własnym do inwestycji - Dla nas to historyczna szansa, ale trochę jesteśmy na zakręcie - mówił w samorządowej odsłonie Loży Radiowej Piotr Bujak, burmistrz Głogówka. O środki… » więcej 2021-12-29, godz. 08:57 Dariusz Madera podsumowuje rok pracy szpitala tymczasowego i szczepieniach na COVD-19 - Widzimy, że tych pacjentów po szczepieniach trafia do szpitala tymczasowego bardzo mało - mówił w Porannej Loży Radiowej dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala… » więcej 2021-12-28, godz. 16:11 "Spięcie" - magazyn międzynarodowy Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia. Wśród gości: Sebastian Kaleta, Władysław… » więcej 2021-12-28, godz. 14:11 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek, Piotr Moc i Piotr Gociek analizują najważniejsze wydarzenia w polskiej polityce. O czym dziś w program… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »