Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole. Popołudniówka Radia Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Grzegorz Kuliś o tym, że francuskie służby traktują…
2016-01-07, 17:47 Autor: Marek Świercz

Grzegorz Kuliś o tym, że francuskie służby traktują polskich pracowników delegowanych gorzej niż islamskich imigrantów

Grzegorz Kuliś [fot. Adam Szostok]
Grzegorz Kuliś [fot. Adam Szostok]
- Jeśli my kupujemy francuskie wino, bo uważamy, że jest lepsze, to dlaczego belgijski inwestor nie może zatrudnić polskich budowlańców, którzy są lepsi i tańsi? – pytał retorycznie w Loży Radiowej Grzegorz Kuliś z firmy, która zajmuje się delegowaniem polskich pracowników do Unii Europejskiej.
Z Grzegorzem Kulisiem rozmawiają Piotr Wójtowicz i Marek Świercz
Z tej formy zatrudnienia korzysta w Polsce, jak się okazuje, nawet ćwierć miliona pracowników. Opiekunki, budowlańcy, pracownicy branży IT. Zarabiają tyle, ile ich zachodni koledzy, bo mniej nie mogą, ale są konkurencyjni, bo świadczenia socjalne opłacane są według polskich, niższych stawek. Jeśli dodać do tego renomę polskich pracowników, zysk zachodnich zleceniodawców jest oczywisty.

- Niektórzy w Unii traktują nas jednak jako nieuczciwą konkurencję i mnożą trudności. Nasze firmy są wręcz nękane – mówi nasz gość. – Prym w tej ochronie własnych rynków i pracowników wiodą Belgowie i Francuzi, którzy wyprzedzają w swoich szykanach rozwiązania dyskutowane na forach unijnych. We Francji kontrole potrafią wyglądać tak, że nadlatuje helikopter a na plac budowy wkraczają umundurowani funkcjonariusze z psami. Nasi pracownicy są traktowani gorzej niż imigranci z Afryki Zachodniej!

Według Kulisia, poprzednia ekipa rządowa zdała sobie sprawę z wagi problemu już na finiszu rządów, dlatego też pokłada nadzieję w nowym rządzie.

- To jest zadanie dla naszych dyplomatów, europarlamentarzystów – przekonuje nasz gość. – Wspieranie tej formy zatrudnienia to kwestia fundamentalna dla tysięcy naszych pracowników. Oni wyjeżdżają, ale wracają, nie myślą o stałej emigracji. Jeśli przejmą ich zachodnie firmy i zostaną objęci tamtejszym systemem socjalnym, znacznie częściej zdecydują się na emigrację trwałą.

Zobacz także

2021-12-16, godz. 12:14 Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola o budżecie na 2022 r. podwyżkach i ruchu "Tak dla Polski" - Każdy może mieć oczekiwania, że można zrobić jedno czy drugie, ale radni Platformy Obywatelskiej chcieli zabrać pieniądze z remontów chodników i ulic… » więcej 2021-12-16, godz. 12:11 "Pracodawcy, związkowcy, wspólna sprawa". Debata o niepewnym losie emerytur stażowych i badaniu przedsiębiorców nt… Gośćmi Loży byli dziś Grzegorz Kuliś (BCC), dr Witold Potwora, Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo - Handlowa), Grzegorz Adamczyk (Solidarność)… » więcej 2021-12-16, godz. 12:11 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z Wojciechem Jakóbikiem o kryzysie energetycznym Gościem Magdaleny Ogórek w programie "Prosto z sejmu" był dziś Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny portalu biznes.alert.pl. Rozmowa dotyczyła kryzysu energetycznego… » więcej 2021-12-16, godz. 08:44 Jarosław Kończyło, dyrektor szpitala w Kędzierzynie-Koźlu o szczepieniach dzieci w wieku 5-11 lat i dziecięcym oddziale… - Zainteresowanie szczepieniem dzieci jest olbrzymie i prawdopodobnie to koreluje z informacjami, że na oddziale dziecięcym pacjentów jest sporo - powiedział… » więcej 2021-12-15, godz. 14:18 Tobiasz Gajda o bezzałogowych statkach powietrznych czyli frontach i dylematach prawnych związanych z nowymi technol… » więcej 2021-12-15, godz. 14:11 Przemysław Zych o tym dlaczego Opole potrzebuje dużego stadionu i dlaczego drożeją bilety w obiektach MOSiR-u - Mamy z prezesem Odry Opole podobne zdanie, że będzie to stadion, który w 100 procentach zabezpieczy potrzeby klubu - mówił w Południowej Loży Radiowej… » więcej 2021-12-15, godz. 09:26 Dr Danuta Witkowska, która bada koronawirusa o faktach i mitach z nim związanych, a także o faktach dotyczących sz… Wieczorem odbędzie się wykład "Wirus czy szczepionka" poprowadzony będzie on-line i będzie otwarty dla wszystkich chętnych. - Chcemy tą inicjatywą walczyć… » więcej 2021-12-14, godz. 17:01 Spięcie. Piotr Cywiński i Michał Rachoń i ich goście: Cezary Gmyz, Jan Libicki, Jacek Saryusz Wolski - Nie sądzę, że dojdzie do zbliżenia stanowisk Polski i Niemiec. Rzeczą, która musiałaby się wydarzyć to powstrzymanie dokończenia NS2 spowodowany atakiem… » więcej 2021-12-14, godz. 09:57 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek, Piotr Moc i Piotr Gociek analizowali najważniejsze wydarzenia w polskiej polityce. » więcej 2021-12-14, godz. 08:59 Sebastian Smoliński z wydziału ochrony środowiska o stanie powietrza w Opolu i ochronie dzikich zwierząt w mieście - Warunki pogodowe mają bardzo duży wpływ na stopień zanieczyszczenia powietrza. Wczorajsza (13.12) prognoza przewidywała przekroczenia dopuszczalnych norm… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »