Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Piotr Wach o raporcie o stanie województwa za 2019…
2020-06-17, 08:22 Autor: Joanna Matlak

Piotr Wach o raporcie o stanie województwa za 2019 rok

Piotr Wach [fot. Justyna Krzyżanowska]
Piotr Wach [fot. Justyna Krzyżanowska]
Piotr Wach, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Opolskiego

- Raport dotyczy działalności zarządu województwa jak i w ogóle samorządu. Jest to nowa instytucja, która funkcjonuje dopiero od dwóch lat i jest analogiczna do tej, którą wprowadzono w powiatach i gminach. Co ciekawe, jest to swego rodzaju autorecenzja zarządu - mówił w porannej rozmowie „W cztery oczy” Piotr Wach, wiceprzewodniczący sejmiku województwa, pytany o „Raport stanu województwa za 2019 rok”, który został udostępniony opinii publicznej i można się z nim zapoznać na stronie www.opolskie.pl

Raport to 150 stron różnych danych. – Z punktu widzenia mieszkańców województwa także ciekawostek. Zachęcam do zapoznawania się, bo na sesji sejmiku 23 czerwca mieszkańcy będą mieli możliwość wzięcia udziału w debacie nad raportem – powiedział nasz gość.

Potrzebne jest jednak wcześniejsze zgłoszenie, bo w dyskusji może wziąć udział 15 mieszkańców (chyba, że sejmik zdecyduje inaczej). Aby móc wystąpić jeden mieszkaniec musi jednak zebrać 500 podpisów.

- Sejmik województwa opolskiego jest reprezentantem miliona mieszkańców całego naszego województwa i można sobie wyobrazić, że tych mieszkańców, którzy chcieliby wziąć udział byłoby naprawdę sporo. Więc aby skonsolidować ewentualne głosy i poglądy konieczny jest wprowadzony taki wymóg – dodał wiceprzewodniczący Wach.

W raporcie omawiane są cele strategiczne, np. konkurencyjność i stabilność rynku pracy, jest innowacyjna i konkurencyjna gospodarka. Osiągnięcie trendu wskazuje formuła „świateł drogowych”, i tak np. poziom czerwony oznacza nieosiągnięcie danego celu. Takich wskaźników odnotowano 16 i jest to np. kwestia liczby studentów na 1000 mieszkańców w aglomeracji opolskiej czy np. wskaźnik zatrudnienia osób z wykształceniem gimnazjalnym i podstawowym.

„Zielonych” wskaźników jest 78, a „żółtych” 8. – Na pewno jest nad czym pracować, ale zwracam uwagę, że tych pozytywnych wskaźników jest zdecydowanie więcej – powiedział Wach.

Nasz gość zwrócił też uwagę na wysoką nadwyżkę operacyjną i sukcesywne oddłużanie się województwa.

Zobacz także

2021-02-20, godz. 08:30 Agnieszka Okupniak o konkursie "Opolska Marka" - Celem konkursu jest wyłonienie najlepszych produktów usług, inicjatyw pracodawców z regionu ale też szeroka promocja przedsiębiorców – mówiła w porannej… » więcej 2021-02-14, godz. 08:25 Aleksander Iszczuk o rankingu najlepszych szkół średnich, w którym wysoko uplasowały się dwa licea i dwa technika… - Jest niewątpliwie trudniej, ale konkursy i olimpiady są nadal organizowane - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" Aleksander Iszczuk, naczelnik… » więcej 2021-02-13, godz. 08:25 Bernard Gaida o międzynarodowej inicjatywie obywatelskiej Minority SafePak odnośnie praw mniejszości Ponad milion podpisów zebranych w całej Unii Europejskiej nie pomogło. Inicjatywa obywatelska stworzona w Federacyjnej Unii Narodowości Europejskich nie została… » więcej 2021-02-07, godz. 08:35 Maciej Kalski o projekcie „Opolskie staże z PO WER-em” – Cel projektu jest taki, by poprzez udział w stażu zawodowym, trwającym do 6 miesięcy, zainteresowani podnieśli swoje kompetencje i kwalifikacje zawodowe… » więcej 2021-02-06, godz. 08:35 Monika Bartel o tym, jakie warunki trzeba spełnić by pracować przy Narodowym Spisie Ludności i Mieszkań – Do głównych zadań rachmistrza spisowego będzie należeć przeprowadzenie wywiadów bezpośrednich lub telefonicznych w zależności od aktualnej sytuacji… » więcej 2021-01-31, godz. 08:27 Małgorzata Kozak o bezpłatnym dowozie osób starszych na miejsce szczepień przeciw COVID-19 - 20 osób poprosiło Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie o pomoc w dotarciu do punktu szczepień. To niewiele. 10 osób to byli seniorzy o znacznym stopniu niepełnosprawności… » więcej 2021-01-30, godz. 08:20 Mariusz Grochowski o tym, jak wygląda rehabilitacja ozdrowieńców w szpitalu MSWiA w Głuchołazach - Od 1 września rehabilitacji zostało poddanych ponad 500 pacjentów. W ponad 90% są bardzo dobre wyniki prowadzonych modeli rehabilitacji - powiedział w porannej… » więcej 2021-01-24, godz. 08:25 Marcin Żukowski o tablicy w Braciszowie, która upamiętni biskupa Antoniego Adamiuka Mija 21 lat od jego śmierci i wciąż jest wspominany i doceniany - biskup Antoni Adamiuk zostanie upamiętniony w poniedziałek w parku w Braciszowie w gminie… » więcej 2021-01-23, godz. 08:25 Roman Kolek o stanie opolskiej psychiatrii Będzie dodatkowe 220 mln złotych na psychiatrię dziecięcą w 2021 roku. Premier Mateusz Morawiecki przekazał, że będą to pieniądze przeznaczone między… » więcej 2021-01-17, godz. 08:30 Tomasz Maciaś o tym, jak pandemiczny 2020 rok wpłynął na działalność i inwestycje OTBS-u Gościem niedzielnego poranka był Tomasz Maciaś, prezes Opolskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego, którego zapytamy o to, jak pandemiczny 2020 rok wpłynął… » więcej
89101112
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »