Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rafał Tkacz o tym, jak będziemy mogli zagłosować…
2020-06-08, 08:53 Autor: Joanna Matlak

Rafał Tkacz o tym, jak będziemy mogli zagłosować w zbliżających się wyborach prezydenckich

Rafał Tkacz [fot. Justyna Krzyżanowska]
Rafał Tkacz [fot. Justyna Krzyżanowska]
Rafał Tkacz, dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego
- Te wybory są o tyle inne, że podpisy, które zostały zebrane w wyborach 10 maja zachowują swoją ważność. Czyli kandydaci, którzy wtedy się zarejestrowali, składają tylko oświadczenie o chęci startu. Zbiórka podpisów dotyczy tych, którzy wcześniej nie startowali. Oni muszą zebrać 100 tys. podpisów do 10 czerwca - mówił w porannej rozmowie „W cztery oczy” Rafał Tkacz, dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego.
Zebrane podpisy poparcia pod konkretną kandydaturą należy złożyć do PKW. Jakie podpisy będą uznane? - Prawidłowo złożony podpis to podpis wyborcy, czyli osoby uprawnionej do głosowania, gdzie imię i nazwisko jest czytelne, jest PESEL i adres z wpisu do rejestru wyborców. Kandydaci, którzy byli zarejestrowani w wyborach 10 maja nie powinni zbierać żadnych podpisów – powiedział nasz gość.

Dodajmy, że PKW zarejestrowała 22 komitety ze zgłoszonych 25, a obowiązek zbiórki podpisów dotyczy 16 komitetów z nowymi kandydatami.

Przy każdych wyborach istotna jest kwestia spisu i rejestru wyborców.

- Rejestr wyborców jest tam gdzie jesteśmy zameldowano na pobyt stały i nie poczyniliśmy żadnych ruchów przy poprzednich wyborach aby to zmienić. I przez to jesteśmy automatycznie dopisani do spisu wyborców – tłumaczył Rafał Tkacz.

- Jeśli jednak poczyniliśmy jakiś ruch i np. w wyborach parlamentarnych w 2019 roku, dopisywaliśmy się do spisu wyborców, to przy obecnych wyborach wrócimy do spisu w którym mieszkamy, ponieważ to było jednorazowe. Jeżeli jednak w poprzednich latach dopisaliśmy się do rejestru, który jest stały na wszystkie wybory, to będziemy właśnie w tym spisie w którym się dopisaliśmy – mówił dyrektor opolskiej delegatury KBW.

Do spisu można dopisać się do 5 dnia przed dniem wyborów czyli do 23 czerwca. – Zgłaszamy się do urzędu i prosimy o dopisanie do spisu, można to też zrobić za pośrednictwem strony ePUAP – mówił Tkacz. Dodał też że chcąc dopisać się do rejestru, musimy spełnić warunek zamieszkania na danym terenie.

Zamiar głosowania korespondencyjnego zgłaszamy do 16 czerwca, czyli na 12 dni przed wyborami. Termin jest wydłużony dla osób w kwarantannie czy izolacji. Jest to odpowiednio 23 i 26 czerwca. Wtedy głosujemy za pomocą pakietów wyborczych.

- Pakiet dostarczy nam do naszej skrzynki pocztowej pracownik poczty lub gminy kilka dni prze wyborami. Tutaj jest bardzo ważna kwestia: przy poprzednich wyborach miało być tak, że pakiety wyborcze już wypełnione wrzucamy do specjalnych skrzynek pocztowych czy też urn. Teraz tego nie będzie. Teraz musimy wrzucić wypełnione pakiety do piątku, przed dniem wyborów do 26 czerwca do dowolnej skrzynki pocztowej, która znajduje się na terenie naszej gminy, tam gdzie jesteśmy wpisani do spisu wyborców – mówił nasz gość.

Zobacz także

2021-05-01, godz. 08:30 Wojciech Rajchel o obchodach Święta Pracy Kiedyś wielkie pochody na ulicach miast, dziś musi wystarczyć złożenie kwiatów… Opolski OPZZ mimo pandemii chce przypominać o Święcie Pracy i planuje… » więcej 2021-04-24, godz. 09:00 Monika Bartel o stacjonarnych punktach do samospisu internetowego w Narodowym Spisie Ludności 1 kwietnia uruchomiliśmy punkt do samospisu internetowego w Opolu w Urzędzie statystycznym przy ul. Kołłątaja 5B. Cieszył się dużym zainteresowaniem, uruchomiliśmy… » więcej 2021-04-18, godz. 08:25 Monika Bartel o tym, dlaczego tak mało mieszkańców Opolszczyzny wzięło udział w Narodowym Spisie Ludności 6.56% mieszkańców Opolszczyzny spisało się w Narodowym Spisie Ludności i Mieszkań. Odsetek w kraju wynosi 8%, więc mamy trochę mniej osób spisanych niż… » więcej 2021-04-17, godz. 08:20 Violetta Porowska o Konkursie dla Kół Gospodyń Wiejskich, nad którym patronat ma Małżonka Prezydenta RP W niedzielę mija termin wysyłania zgłoszeń do o Konkursu dla Kół Gospodyń Wiejskich o Nagrodę Małżonki Prezydenta RP. - Zarówno Pani Prezydentowa… » więcej 2021-04-11, godz. 08:30 Marek Witek o podejściu Polaków do cudzoziemców Czy się boimy, czy akceptujemy, czy jesteśmy otwarci wobec cudzoziemców? Odpowiedzi na te pytania znajdą się w badaniu, które będą realizować naukowcy… » więcej 2021-04-10, godz. 08:30 Magdalena Kalicka o katastrofie smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 roku To już 11 lat. 10 kwietnia 2010 roku pod Smoleńskiem zginęło 96 osób: załoga TU-154 i polska delegacja z prezydentem Lechem Kaczyńskim na czele. O poranku… » więcej 2021-04-05, godz. 08:30 Bogdan Jasiński o staraniach, aby wielkanocne procesje konne wpisać na krajową listę niematerialnego dziedzictwa k… - Mamy przygotowane orzeczenia grup uczestniczących w wielkanocnych procesjach konnych, jesteśmy na etapie pisania wniosku - powiedział w poranne rozmowie "W… » więcej 2021-04-04, godz. 08:20 Ks. prof. Robert Skrzypczak o tym, gdzie szukać otuchy, gdy wokół tyle śmierci Wielkanoc to czas świętowania zwycięstwa życia nad śmiercią, lecz w dobie koronawirusa zaczynamy wątpić, bo śmierci dookoła jest zbyt dużo. Gdzie i… » więcej 2021-04-03, godz. 08:20 Marek Cholewa o planowanych wycinkach lasów Gościem porannej rozmowy był Marek Cholewa, nadleśniczy z Nadleśnictwa Opole, którego zapytaliśmy o krążącą po Internecie mapkę z planowanymi lub realizowanymi… » więcej 2021-03-28, godz. 08:40 Monika Bartel o ułatwieniach przy spisie powszechnym Już za kilka dni, bo 1 kwietnia rusza spis powszechny. Każdy ma obowiązek spisać się samemu, przez internet. - Przygotowaliśmy wsparcie dla osób ze szczególnymi… » więcej
678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »