Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rafał Tkacz o tym, jak będziemy mogli zagłosować…
2020-06-08, 08:53 Autor: Joanna Matlak

Rafał Tkacz o tym, jak będziemy mogli zagłosować w zbliżających się wyborach prezydenckich

Rafał Tkacz [fot. Justyna Krzyżanowska]
Rafał Tkacz [fot. Justyna Krzyżanowska]
Rafał Tkacz, dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego
- Te wybory są o tyle inne, że podpisy, które zostały zebrane w wyborach 10 maja zachowują swoją ważność. Czyli kandydaci, którzy wtedy się zarejestrowali, składają tylko oświadczenie o chęci startu. Zbiórka podpisów dotyczy tych, którzy wcześniej nie startowali. Oni muszą zebrać 100 tys. podpisów do 10 czerwca - mówił w porannej rozmowie „W cztery oczy” Rafał Tkacz, dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego.
Zebrane podpisy poparcia pod konkretną kandydaturą należy złożyć do PKW. Jakie podpisy będą uznane? - Prawidłowo złożony podpis to podpis wyborcy, czyli osoby uprawnionej do głosowania, gdzie imię i nazwisko jest czytelne, jest PESEL i adres z wpisu do rejestru wyborców. Kandydaci, którzy byli zarejestrowani w wyborach 10 maja nie powinni zbierać żadnych podpisów – powiedział nasz gość.

Dodajmy, że PKW zarejestrowała 22 komitety ze zgłoszonych 25, a obowiązek zbiórki podpisów dotyczy 16 komitetów z nowymi kandydatami.

Przy każdych wyborach istotna jest kwestia spisu i rejestru wyborców.

- Rejestr wyborców jest tam gdzie jesteśmy zameldowano na pobyt stały i nie poczyniliśmy żadnych ruchów przy poprzednich wyborach aby to zmienić. I przez to jesteśmy automatycznie dopisani do spisu wyborców – tłumaczył Rafał Tkacz.

- Jeśli jednak poczyniliśmy jakiś ruch i np. w wyborach parlamentarnych w 2019 roku, dopisywaliśmy się do spisu wyborców, to przy obecnych wyborach wrócimy do spisu w którym mieszkamy, ponieważ to było jednorazowe. Jeżeli jednak w poprzednich latach dopisaliśmy się do rejestru, który jest stały na wszystkie wybory, to będziemy właśnie w tym spisie w którym się dopisaliśmy – mówił dyrektor opolskiej delegatury KBW.

Do spisu można dopisać się do 5 dnia przed dniem wyborów czyli do 23 czerwca. – Zgłaszamy się do urzędu i prosimy o dopisanie do spisu, można to też zrobić za pośrednictwem strony ePUAP – mówił Tkacz. Dodał też że chcąc dopisać się do rejestru, musimy spełnić warunek zamieszkania na danym terenie.

Zamiar głosowania korespondencyjnego zgłaszamy do 16 czerwca, czyli na 12 dni przed wyborami. Termin jest wydłużony dla osób w kwarantannie czy izolacji. Jest to odpowiednio 23 i 26 czerwca. Wtedy głosujemy za pomocą pakietów wyborczych.

- Pakiet dostarczy nam do naszej skrzynki pocztowej pracownik poczty lub gminy kilka dni prze wyborami. Tutaj jest bardzo ważna kwestia: przy poprzednich wyborach miało być tak, że pakiety wyborcze już wypełnione wrzucamy do specjalnych skrzynek pocztowych czy też urn. Teraz tego nie będzie. Teraz musimy wrzucić wypełnione pakiety do piątku, przed dniem wyborów do 26 czerwca do dowolnej skrzynki pocztowej, która znajduje się na terenie naszej gminy, tam gdzie jesteśmy wpisani do spisu wyborców – mówił nasz gość.

Zobacz także

2021-11-14, godz. 08:30 Bogdan Zwoliński o boomie związanym z branżą budowlaną Mimo rosnących cen materiałów budowlanych, również na Opolszczyźnie trwa boom związany z tą branżą. Zmieniają się przepisy dotyczące tej działalności… » więcej 2021-11-13, godz. 08:30 Wacław Bortnik o brakach kadrowych w inspekcji weterynaryjnej Nie tylko w przychodniach zdrowia znaczącym problemem zaczyna być deficyt młodych lekarzy. Kłopoty kadrowe ma też inspekcja weterynaryjna. Jej działalność… » więcej 2021-11-11, godz. 08:30 Jerzy Wrębiak o zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich W Narodowe Święto Niepodległości rozmowa „W cztery oczy” poświęcona była zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich. O związane… » więcej 2021-11-07, godz. 08:30 Tadeusz Piątkowski o 25-leciu działalności Środowiskowego Domu Samopomocy w Prudniku 25-lecie działalności obchodzi Środowiskowy Dom Samopomocy w Prudniku. Był pierwszy na Opolszczyźnie. Tego typu placówki dziennego pobytu są ośrodkami… » więcej 2021-11-06, godz. 08:30 Adriana Dziaczyszyn o różnych aspektach funkcjonowania i realizowania projektów przez Lokalne Grupy Działania Od 15 lat funkcjonują Lokalne Grupy Działania. Zrzeszają przedstawicieli sektora publicznego, prywatnego oraz pozarządowego. Za pośrednictwem LGD samorządy… » więcej 2021-11-01, godz. 08:30 Marcin Żukowski o poszukiwaniu miejsc spoczynku osób poległych w walkach o niepodległość i zjednoczenie Polski Początek listopada to czas zadumy, kiedy w szczególny sposób wspominamy tych, którzy walczyli o wolność i niepodległość naszej Ojczyzny. Ich mogiły są… » więcej 2021-10-31, godz. 08:30 Elżbieta Oficjalska o tym, że obok tradycji katolickiej przez wieki funkcjonowały wierzenia ludowe i gusła Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny mają wyjątkowe miejsce w naszym kalendarzu. W tym czasie szczególnie odwiedzamy mogiły bliskich, zapalamy znicze, kładziemy… » więcej 2021-10-30, godz. 08:30 Prof. Jan Żaryn m.in. o postawie opolskich hierarchów w komunistycznych czasach W sobotni poranek zapraszamy do wysłuchania wywiadu z prof. Janem Żarynem, znanym historykiem, znawcą historii Kościoła Katolickiego w Polsce XX wieku. Był… » więcej 2021-10-24, godz. 08:30 Katarzyna Czochara o aktywności sejmowej oraz protestach lekarzy i nauczycieli O aktywność sejmową oraz protesty lekarzy i nauczycieli zapytaliśmy w niedzielny poranek Katarzynę Czocharę, posłankę Prawa i Sprawiedliwości. Pokieruje… » więcej 2021-10-23, godz. 08:35 Piotr Bujak o tematyce ekologicznej i dotyczącej ochrony zabytków w gminie Głogówek Tematyka ekologiczna i dotycząca ochrony zabytków zdominowała poranną rozmowę „W cztery oczy” z Piotrem Bujakiem, burmistrzem Głogówka. Władze gminy… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »