Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rafał Tkacz o tym, jak będziemy mogli zagłosować…
2020-06-08, 08:53 Autor: Joanna Matlak

Rafał Tkacz o tym, jak będziemy mogli zagłosować w zbliżających się wyborach prezydenckich

Rafał Tkacz [fot. Justyna Krzyżanowska]
Rafał Tkacz [fot. Justyna Krzyżanowska]
Rafał Tkacz, dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego
- Te wybory są o tyle inne, że podpisy, które zostały zebrane w wyborach 10 maja zachowują swoją ważność. Czyli kandydaci, którzy wtedy się zarejestrowali, składają tylko oświadczenie o chęci startu. Zbiórka podpisów dotyczy tych, którzy wcześniej nie startowali. Oni muszą zebrać 100 tys. podpisów do 10 czerwca - mówił w porannej rozmowie „W cztery oczy” Rafał Tkacz, dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego.
Zebrane podpisy poparcia pod konkretną kandydaturą należy złożyć do PKW. Jakie podpisy będą uznane? - Prawidłowo złożony podpis to podpis wyborcy, czyli osoby uprawnionej do głosowania, gdzie imię i nazwisko jest czytelne, jest PESEL i adres z wpisu do rejestru wyborców. Kandydaci, którzy byli zarejestrowani w wyborach 10 maja nie powinni zbierać żadnych podpisów – powiedział nasz gość.

Dodajmy, że PKW zarejestrowała 22 komitety ze zgłoszonych 25, a obowiązek zbiórki podpisów dotyczy 16 komitetów z nowymi kandydatami.

Przy każdych wyborach istotna jest kwestia spisu i rejestru wyborców.

- Rejestr wyborców jest tam gdzie jesteśmy zameldowano na pobyt stały i nie poczyniliśmy żadnych ruchów przy poprzednich wyborach aby to zmienić. I przez to jesteśmy automatycznie dopisani do spisu wyborców – tłumaczył Rafał Tkacz.

- Jeśli jednak poczyniliśmy jakiś ruch i np. w wyborach parlamentarnych w 2019 roku, dopisywaliśmy się do spisu wyborców, to przy obecnych wyborach wrócimy do spisu w którym mieszkamy, ponieważ to było jednorazowe. Jeżeli jednak w poprzednich latach dopisaliśmy się do rejestru, który jest stały na wszystkie wybory, to będziemy właśnie w tym spisie w którym się dopisaliśmy – mówił dyrektor opolskiej delegatury KBW.

Do spisu można dopisać się do 5 dnia przed dniem wyborów czyli do 23 czerwca. – Zgłaszamy się do urzędu i prosimy o dopisanie do spisu, można to też zrobić za pośrednictwem strony ePUAP – mówił Tkacz. Dodał też że chcąc dopisać się do rejestru, musimy spełnić warunek zamieszkania na danym terenie.

Zamiar głosowania korespondencyjnego zgłaszamy do 16 czerwca, czyli na 12 dni przed wyborami. Termin jest wydłużony dla osób w kwarantannie czy izolacji. Jest to odpowiednio 23 i 26 czerwca. Wtedy głosujemy za pomocą pakietów wyborczych.

- Pakiet dostarczy nam do naszej skrzynki pocztowej pracownik poczty lub gminy kilka dni prze wyborami. Tutaj jest bardzo ważna kwestia: przy poprzednich wyborach miało być tak, że pakiety wyborcze już wypełnione wrzucamy do specjalnych skrzynek pocztowych czy też urn. Teraz tego nie będzie. Teraz musimy wrzucić wypełnione pakiety do piątku, przed dniem wyborów do 26 czerwca do dowolnej skrzynki pocztowej, która znajduje się na terenie naszej gminy, tam gdzie jesteśmy wpisani do spisu wyborców – mówił nasz gość.

Zobacz także

2021-12-26, godz. 08:30 Marcin Żukowski o przedświątecznej i świątecznej działalności wolontariuszy i harcerzy ZHR W Święta Bożego Narodzenia pamiętamy też o naszych rodakach żyjących za granicami Ojczyzny. To też czas, gdy wspieramy kombatantów, starsze osoby i polskie… » więcej 2021-12-25, godz. 08:30 Ks. Marek Dziony o lokalnych tradycjach i duchowym wymiarze Bożego Narodzenia Opolszczyzna jest wielokulturowym regionem. O lokalnych tradycjach i duchowym wymiarze Bożego Narodzenia rozmawialiśmy w sobotni, świąteczny poranek. Gościem… » więcej 2021-12-19, godz. 08:30 Dr Sabina Kubiciel-Lodzińska o postawie mieszkańców województwa opolskiego wobec cudzoziemców W związku z kryzysem na granicy polsko-białoruskiej problem migrantów jest jednym z tematów dnia medialnych przekazów. Wzbudza też spore emocje społeczne… » więcej 2021-12-18, godz. 08:30 Violetta Zalejska o tym, jak pandemia i obostrzenia odbiły się na instytucjach kulturalnych Do niedzieli potrwa Jarmark Bożonarodzeniowy w Strzelcach Opolskich. To jedna z ostatnich takich przedświątecznych imprez w regionie. Grudzień to też czas… » więcej 2021-12-12, godz. 12:11 Grzegorz Pukas o najnowszej publikacji dotyczącej ks. bp. Antoniego Adamiuka Gościem Radia Opole był Grzegorz Pukas Chorągwi Harcerzy Ziemi Opolskiej ZHR im. Witolda Pileckiego, który opowiedział o najnowszej publikacji dotyczącej… » więcej 2021-12-11, godz. 08:30 Sebastian Szczurek o najnowszym raporcie dotyczącym umów o dzieło ZUS opublikował raport dotyczący umów o dzieło. Choć budzi obawy przedsiębiorców, to pokazuje kilka ciekawych danych. O nich opowiadał w sobotni poranek… » więcej 2021-12-05, godz. 09:21 Monika Feret o opolskiej akcji „Zostań Świętym Mikołajem - Oddaj krew” Po raz 10 organizowana jest w Opolu akcja „Zostań Świętym Mikołajem - Oddaj krew”. Podczas tego wydarzenia w poprzednich latach zbierano blisko 40 litrów… » więcej 2021-12-03, godz. 13:51 Radosław Roszkowski o szczegółach przedsięwzięć na pograniczu opolsko-czeskim Wraz z nową perspektywą finansową Unii Europejskiej pojawia się możliwość poprawy infrastruktury drogowej i kolejowej na pograniczu opolsko-czeskim. O unijne… » więcej 2021-11-21, godz. 08:30 Marek Dziony ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Bialskiej o książce o historii Białej Po blisko stu latach przetłumaczono z niemieckiego i wydano wyjątkową książkę „Historia miasta Białej na Górnym Śląsku”. Tekst tej publikacji oparty… » więcej 2021-11-20, godz. 08:30 Stefan Wacław o o sukcesach i problemach dotyczących upraw i hodowli zwierząt w regionie Opolscy rolnicy należą do krajowej czołówki producentów tego sektora gospodarki. Wpływ na to ma też otoczenie tej branży m.in. instytucje udzielające… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »