Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Mirosław Pietrucha o zagrożeniu epidemicznym, obecnej…
2020-05-25, 08:47 Autor: Joanna Matlak

Mirosław Pietrucha o zagrożeniu epidemicznym, obecnej działalności Elektrowni i suszy

Mirosław Pietrucha [fot. Justyna Krzyżanowska]
Mirosław Pietrucha [fot. Justyna Krzyżanowska]
- Podjęliśmy działania, które nawet wyprzedzały regulacje krajowe, jeśli chodzi np. o oddzielenie poszczególnych grup pracowników. Mówimy też o środkach ochrony osobistej. Wymiana informacji została sprowadzona tylko do środków łączności elektronicznej czy telefonicznej. Specyfika naszej pracy jest szczególnie istotna. Produkt przez nas wytwarzany, a więc energia i ciepło, jest istotny dla gospodarki narodowej – mówił w porannej rozmowie „W cztery oczy” Mirosław Pietrucha, dyrektor Elektrowni Opole.
Elektrownia Opole jest wyjątkowym zakładem pracy na terenie Opolszczyzny. Zatrudnia ponad 1000 osób, a do tego należy też doliczyć pracowników innych firm, którzy na co dzień prowadzą czynności serwisowe czy remontowe. – W sumie na co dzień w Elektrowni Opole przebywa grubo ponad 2 tys. osób - powiedział Pietrucha.

Przypomnijmy, że pod koniec kwietnia okazało się, że jeden z pracowników EO jest zarażony koronawirusem. W tej chwili pracownik jest już zdrowy. – Objęliśmy procedurami nie tylko osobę z pozytywnym wynikiem, ale także wszystkich współpracowników, które np. w transporcie do zakładu mogły mieć kontakt z tą osobą – powiedział nasz gość.

Naszego gościa pytaliśmy też o zagrożenie suszą, która może poważnie utrudnić prowadzenie działalności przez elektrownię.

Mirosław Pietrucha uspokajał. - Susza to rzeczywiście duże wyzwanie dla każdej elektrowni konwencjonalnej, ale w naszym przypadku mamy szczęśliwą sytuację. Wodę do celów technologicznych pozyskujemy z ujęcia Małej Panwi i właśnie ta część jest zasilana bezpośrednio zbiornikiem w Turawie. Standardowo zapas retencyjny jest utrzymywany na 60 – 80%, taka jest retencja maksymalna i to jest gwarancja, że elektrownia ma odpowiednie zabezpieczenie. Retencja to jeden element, ale drugim jest własny system racjonalnego podejścia do wykorzystania wody łącznie z własnymi zbiornikami zapasowymi – mówił Pietrucha.

Naszego gościa pytaliśmy też o budowę farmy fotowoltaicznej w Groszowicach, na terenie należącym do elektrowni.

Zobacz także

2021-11-14, godz. 08:30 Bogdan Zwoliński o boomie związanym z branżą budowlaną Mimo rosnących cen materiałów budowlanych, również na Opolszczyźnie trwa boom związany z tą branżą. Zmieniają się przepisy dotyczące tej działalności… » więcej 2021-11-13, godz. 08:30 Wacław Bortnik o brakach kadrowych w inspekcji weterynaryjnej Nie tylko w przychodniach zdrowia znaczącym problemem zaczyna być deficyt młodych lekarzy. Kłopoty kadrowe ma też inspekcja weterynaryjna. Jej działalność… » więcej 2021-11-11, godz. 08:30 Jerzy Wrębiak o zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich W Narodowe Święto Niepodległości rozmowa „W cztery oczy” poświęcona była zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich. O związane… » więcej 2021-11-07, godz. 08:30 Tadeusz Piątkowski o 25-leciu działalności Środowiskowego Domu Samopomocy w Prudniku 25-lecie działalności obchodzi Środowiskowy Dom Samopomocy w Prudniku. Był pierwszy na Opolszczyźnie. Tego typu placówki dziennego pobytu są ośrodkami… » więcej 2021-11-06, godz. 08:30 Adriana Dziaczyszyn o różnych aspektach funkcjonowania i realizowania projektów przez Lokalne Grupy Działania Od 15 lat funkcjonują Lokalne Grupy Działania. Zrzeszają przedstawicieli sektora publicznego, prywatnego oraz pozarządowego. Za pośrednictwem LGD samorządy… » więcej 2021-11-01, godz. 08:30 Marcin Żukowski o poszukiwaniu miejsc spoczynku osób poległych w walkach o niepodległość i zjednoczenie Polski Początek listopada to czas zadumy, kiedy w szczególny sposób wspominamy tych, którzy walczyli o wolność i niepodległość naszej Ojczyzny. Ich mogiły są… » więcej 2021-10-31, godz. 08:30 Elżbieta Oficjalska o tym, że obok tradycji katolickiej przez wieki funkcjonowały wierzenia ludowe i gusła Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny mają wyjątkowe miejsce w naszym kalendarzu. W tym czasie szczególnie odwiedzamy mogiły bliskich, zapalamy znicze, kładziemy… » więcej 2021-10-30, godz. 08:30 Prof. Jan Żaryn m.in. o postawie opolskich hierarchów w komunistycznych czasach W sobotni poranek zapraszamy do wysłuchania wywiadu z prof. Janem Żarynem, znanym historykiem, znawcą historii Kościoła Katolickiego w Polsce XX wieku. Był… » więcej 2021-10-24, godz. 08:30 Katarzyna Czochara o aktywności sejmowej oraz protestach lekarzy i nauczycieli O aktywność sejmową oraz protesty lekarzy i nauczycieli zapytaliśmy w niedzielny poranek Katarzynę Czocharę, posłankę Prawa i Sprawiedliwości. Pokieruje… » więcej 2021-10-23, godz. 08:35 Piotr Bujak o tematyce ekologicznej i dotyczącej ochrony zabytków w gminie Głogówek Tematyka ekologiczna i dotycząca ochrony zabytków zdominowała poranną rozmowę „W cztery oczy” z Piotrem Bujakiem, burmistrzem Głogówka. Władze gminy… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »