Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Dr inż. Ireneusz Hetmańczyk z Politechniki Opolskiej…
2020-04-25, 08:30 Autor: Witold Żurawicki

Dr inż. Ireneusz Hetmańczyk z Politechniki Opolskiej o hałasie samochodowym, jego wpływie na otoczenie i metodach jego ograniczania

Politechnika Opolska [fot. Wiktoria Palarczyk]
Politechnika Opolska [fot. Wiktoria Palarczyk]
- Nasze normy skali hałasu dla pojazdów rzeczywiście są stare - przyznał nasz rozmówca, który podkreślił, że podstawowym żródłem hałasu jest właśnie komunikacja. I wprawdzie najwyższe wartości są domeną lotnictwa, to jednak właśnie samochody - jako najpopularniejszy środek transportu - najbardziej wpływają na poziom hałasu wokół nas.
- Polskie normy w tej mierze są znacznie bardziej liberalne od norm na przykład francuskich czy niemieckich - przyznał dr inż I. Hetmańczyk - Ale pamiętajmy, że Polska nie produkuje swoich silników, albo je importujemy, albo produkujemy na licencjach.

Rzecz jasna żródłem hałasu samochodowego przede wszystkim są silniki oraz układy przeniesienia napędu. Stare silniki dieslowskie generowały ogromne ilości decybeli. Dzisiejsze - często można już porównywać z benzynowymi. Oczywiście najcichsze są hybrydy, a przede wszystkim samochody wyłącznie elektryczne, ale do ich upowszechnienia w skali, która spowodowałaby znacznie obniżenie hałasu komunikacyjnego jeszcze daleka droga.

Nie bez znacznie jest wiek auta: stare egzemplarze mają silniki znacznie głośniejsze. Ale w grę wchodzi także naturalne z wiekiem samochodu poluzowanie jego różnych elementów, które również generuje hałas. Najbardziej wymownym przykładem jest tutaj skrzypienie elementów kokpitu. Ważny więc jest wiek samochodu (tutaj niestety nie mamy dobrych doświadczeń związanych z importem starych aut z zagranicy), ale także jego wyposażenie. Powyżej pewnej prędkości hałas wywołany toczeniem się samochodu jest większy od wywoływanego przez silnik. Stąd znaczenie jakości choćby opon samochodowych - wybierajmy te z kategorii "ciche". W ekologii ekonomia ma znaczenie - po prostu obniżanie progu hałasu kosztuje.

Każdy kierowca ma wpływ na poziom hałasu choćby poprzez operowanie pedałem gazu. Utrzymując silnik niepotrzebnie na wysokich obrotach, rujnujemy nasze aparaty słuchu. Warto o tym pamiętać przez okrągły rok, nie tylko 25 kwietnia, gdy przypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Hałasu.

Zobacz także

2021-05-01, godz. 08:30 Wojciech Rajchel o obchodach Święta Pracy Kiedyś wielkie pochody na ulicach miast, dziś musi wystarczyć złożenie kwiatów… Opolski OPZZ mimo pandemii chce przypominać o Święcie Pracy i planuje… » więcej 2021-04-24, godz. 09:00 Monika Bartel o stacjonarnych punktach do samospisu internetowego w Narodowym Spisie Ludności 1 kwietnia uruchomiliśmy punkt do samospisu internetowego w Opolu w Urzędzie statystycznym przy ul. Kołłątaja 5B. Cieszył się dużym zainteresowaniem, uruchomiliśmy… » więcej 2021-04-18, godz. 08:25 Monika Bartel o tym, dlaczego tak mało mieszkańców Opolszczyzny wzięło udział w Narodowym Spisie Ludności 6.56% mieszkańców Opolszczyzny spisało się w Narodowym Spisie Ludności i Mieszkań. Odsetek w kraju wynosi 8%, więc mamy trochę mniej osób spisanych niż… » więcej 2021-04-17, godz. 08:20 Violetta Porowska o Konkursie dla Kół Gospodyń Wiejskich, nad którym patronat ma Małżonka Prezydenta RP W niedzielę mija termin wysyłania zgłoszeń do o Konkursu dla Kół Gospodyń Wiejskich o Nagrodę Małżonki Prezydenta RP. - Zarówno Pani Prezydentowa… » więcej 2021-04-11, godz. 08:30 Marek Witek o podejściu Polaków do cudzoziemców Czy się boimy, czy akceptujemy, czy jesteśmy otwarci wobec cudzoziemców? Odpowiedzi na te pytania znajdą się w badaniu, które będą realizować naukowcy… » więcej 2021-04-10, godz. 08:30 Magdalena Kalicka o katastrofie smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 roku To już 11 lat. 10 kwietnia 2010 roku pod Smoleńskiem zginęło 96 osób: załoga TU-154 i polska delegacja z prezydentem Lechem Kaczyńskim na czele. O poranku… » więcej 2021-04-05, godz. 08:30 Bogdan Jasiński o staraniach, aby wielkanocne procesje konne wpisać na krajową listę niematerialnego dziedzictwa k… - Mamy przygotowane orzeczenia grup uczestniczących w wielkanocnych procesjach konnych, jesteśmy na etapie pisania wniosku - powiedział w poranne rozmowie "W… » więcej 2021-04-04, godz. 08:20 Ks. prof. Robert Skrzypczak o tym, gdzie szukać otuchy, gdy wokół tyle śmierci Wielkanoc to czas świętowania zwycięstwa życia nad śmiercią, lecz w dobie koronawirusa zaczynamy wątpić, bo śmierci dookoła jest zbyt dużo. Gdzie i… » więcej 2021-04-03, godz. 08:20 Marek Cholewa o planowanych wycinkach lasów Gościem porannej rozmowy był Marek Cholewa, nadleśniczy z Nadleśnictwa Opole, którego zapytaliśmy o krążącą po Internecie mapkę z planowanymi lub realizowanymi… » więcej 2021-03-28, godz. 08:40 Monika Bartel o ułatwieniach przy spisie powszechnym Już za kilka dni, bo 1 kwietnia rusza spis powszechny. Każdy ma obowiązek spisać się samemu, przez internet. - Przygotowaliśmy wsparcie dla osób ze szczególnymi… » więcej
678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »