Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Dr inż. Ireneusz Hetmańczyk z Politechniki Opolskiej…
2020-04-25, 08:30 Autor: Witold Żurawicki

Dr inż. Ireneusz Hetmańczyk z Politechniki Opolskiej o hałasie samochodowym, jego wpływie na otoczenie i metodach jego ograniczania

Politechnika Opolska [fot. Wiktoria Palarczyk]
Politechnika Opolska [fot. Wiktoria Palarczyk]
- Nasze normy skali hałasu dla pojazdów rzeczywiście są stare - przyznał nasz rozmówca, który podkreślił, że podstawowym żródłem hałasu jest właśnie komunikacja. I wprawdzie najwyższe wartości są domeną lotnictwa, to jednak właśnie samochody - jako najpopularniejszy środek transportu - najbardziej wpływają na poziom hałasu wokół nas.
- Polskie normy w tej mierze są znacznie bardziej liberalne od norm na przykład francuskich czy niemieckich - przyznał dr inż I. Hetmańczyk - Ale pamiętajmy, że Polska nie produkuje swoich silników, albo je importujemy, albo produkujemy na licencjach.

Rzecz jasna żródłem hałasu samochodowego przede wszystkim są silniki oraz układy przeniesienia napędu. Stare silniki dieslowskie generowały ogromne ilości decybeli. Dzisiejsze - często można już porównywać z benzynowymi. Oczywiście najcichsze są hybrydy, a przede wszystkim samochody wyłącznie elektryczne, ale do ich upowszechnienia w skali, która spowodowałaby znacznie obniżenie hałasu komunikacyjnego jeszcze daleka droga.

Nie bez znacznie jest wiek auta: stare egzemplarze mają silniki znacznie głośniejsze. Ale w grę wchodzi także naturalne z wiekiem samochodu poluzowanie jego różnych elementów, które również generuje hałas. Najbardziej wymownym przykładem jest tutaj skrzypienie elementów kokpitu. Ważny więc jest wiek samochodu (tutaj niestety nie mamy dobrych doświadczeń związanych z importem starych aut z zagranicy), ale także jego wyposażenie. Powyżej pewnej prędkości hałas wywołany toczeniem się samochodu jest większy od wywoływanego przez silnik. Stąd znaczenie jakości choćby opon samochodowych - wybierajmy te z kategorii "ciche". W ekologii ekonomia ma znaczenie - po prostu obniżanie progu hałasu kosztuje.

Każdy kierowca ma wpływ na poziom hałasu choćby poprzez operowanie pedałem gazu. Utrzymując silnik niepotrzebnie na wysokich obrotach, rujnujemy nasze aparaty słuchu. Warto o tym pamiętać przez okrągły rok, nie tylko 25 kwietnia, gdy przypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Hałasu.

Zobacz także

2021-02-20, godz. 08:30 Agnieszka Okupniak o konkursie "Opolska Marka" - Celem konkursu jest wyłonienie najlepszych produktów usług, inicjatyw pracodawców z regionu ale też szeroka promocja przedsiębiorców – mówiła w porannej… » więcej 2021-02-14, godz. 08:25 Aleksander Iszczuk o rankingu najlepszych szkół średnich, w którym wysoko uplasowały się dwa licea i dwa technika… - Jest niewątpliwie trudniej, ale konkursy i olimpiady są nadal organizowane - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" Aleksander Iszczuk, naczelnik… » więcej 2021-02-13, godz. 08:25 Bernard Gaida o międzynarodowej inicjatywie obywatelskiej Minority SafePak odnośnie praw mniejszości Ponad milion podpisów zebranych w całej Unii Europejskiej nie pomogło. Inicjatywa obywatelska stworzona w Federacyjnej Unii Narodowości Europejskich nie została… » więcej 2021-02-07, godz. 08:35 Maciej Kalski o projekcie „Opolskie staże z PO WER-em” – Cel projektu jest taki, by poprzez udział w stażu zawodowym, trwającym do 6 miesięcy, zainteresowani podnieśli swoje kompetencje i kwalifikacje zawodowe… » więcej 2021-02-06, godz. 08:35 Monika Bartel o tym, jakie warunki trzeba spełnić by pracować przy Narodowym Spisie Ludności i Mieszkań – Do głównych zadań rachmistrza spisowego będzie należeć przeprowadzenie wywiadów bezpośrednich lub telefonicznych w zależności od aktualnej sytuacji… » więcej 2021-01-31, godz. 08:27 Małgorzata Kozak o bezpłatnym dowozie osób starszych na miejsce szczepień przeciw COVID-19 - 20 osób poprosiło Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie o pomoc w dotarciu do punktu szczepień. To niewiele. 10 osób to byli seniorzy o znacznym stopniu niepełnosprawności… » więcej 2021-01-30, godz. 08:20 Mariusz Grochowski o tym, jak wygląda rehabilitacja ozdrowieńców w szpitalu MSWiA w Głuchołazach - Od 1 września rehabilitacji zostało poddanych ponad 500 pacjentów. W ponad 90% są bardzo dobre wyniki prowadzonych modeli rehabilitacji - powiedział w porannej… » więcej 2021-01-24, godz. 08:25 Marcin Żukowski o tablicy w Braciszowie, która upamiętni biskupa Antoniego Adamiuka Mija 21 lat od jego śmierci i wciąż jest wspominany i doceniany - biskup Antoni Adamiuk zostanie upamiętniony w poniedziałek w parku w Braciszowie w gminie… » więcej 2021-01-23, godz. 08:25 Roman Kolek o stanie opolskiej psychiatrii Będzie dodatkowe 220 mln złotych na psychiatrię dziecięcą w 2021 roku. Premier Mateusz Morawiecki przekazał, że będą to pieniądze przeznaczone między… » więcej 2021-01-17, godz. 08:30 Tomasz Maciaś o tym, jak pandemiczny 2020 rok wpłynął na działalność i inwestycje OTBS-u Gościem niedzielnego poranka był Tomasz Maciaś, prezes Opolskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego, którego zapytamy o to, jak pandemiczny 2020 rok wpłynął… » więcej
89101112
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »