Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Zdzisław Dzwonnik o zakazie wstępu do lasów i…
2020-04-22, 08:31 Autor: Maciej Wajler

Zdzisław Dzwonnik o zakazie wstępu do lasów i trudnych warunkach atmosferycznych

Zdzisław Dzwonnik [fot. Joanna Matlak]
Zdzisław Dzwonnik [fot. Joanna Matlak]
- Jeśli utrzymają się wysokie temperatury i wilgotność spadnie to jest taki obowiązek wprowadzenia zakazu wstępu do lasów, chcielibyśmy tego uniknąć i miejmy nadzieję, że warunki atmosferyczne trochę się poprawią - mówił w porannej rozmowie „W 4 oczy” Zdzisław Dzwonnik, nadleśniczy z Nadleśnictwa Opole, pytany czy w najbliższych dniach możemy się spodziewać ponownego zakazu wstępu do lasów.
Zakaz wstępu do lasów wprowadza się jeżeli przez pięć kolejnych dni wilgotność ściółki nie przekracza 10 %, w tej chwili ta wilgotność utrzymuje się w graniach około 13-15%. Pomiar wilgotności ściółki jest mierzony codziennie rano.

- Cały czas prowadzimy dyżury na terenie Nadleśnictwa Opole. Mamy 4 wieże z których prowadzi się obserwacje lasu, a W Polskiej Nowej Wsi mamy śmigłowiec i Dromadera i reagujemy natychmiast jeśli tylko pokaże się dym – mówił nadleśniczy Dzwonnik.



Od poniedziałku 20 kwietnia rząd zniósł ograniczenie zakazu wejścia do lasów z powodu epidemii koronawirusa. Nadleśniczy powiedział, że nie zaobserwowano wzmożonego ruchu w lasach. - Społeczeństwo jest coraz bardziej zdyscyplinowane i służby penetrujące mówiły o sporadycznych przypadkach i pojkedynczych osobach. Las jest dla ludzi, ale ważne jest zachowanie środków bezpieczeństwa – mówił Dzwonnik i przypomniał, żeby przebywając w lesie unikać otwartego ognia czy rzucania niedopałkami papierosów.



Prawdopodobnie w maju na terenie czterech nadleśnictw w Brzegu, Namysłowie, Oleśnie i Opolu mają zostać przeprowadzone opryski za pomocą lotniczej aparatury ULV montowanej na dromaderze.



- Wstępnie przewidziano opryski na 1,5 tys. ha, ale ta powierzchnia może ulec zmianie. Decyzję co do oprysku podejmie zespół ochrony lasu, który na bieżąco monitoruje rujki chrabąszczy. Chrabąszcz majowy i dębowy uszkadza aparat asymilacyjny, co powoduje usychanie drzewostanu i jeśli chrabąszczy jest w nadmiarze to musimy z nimi walczyć – mówił nadleśniczy Dzwonnik i dodał, że opryski nie są groźne dla zwierząt i ludzi, jednak cały proces może się wiązać z tymczasowym zakazem wstępu do lasów.

Zobacz także

2021-02-20, godz. 08:30 Agnieszka Okupniak o konkursie "Opolska Marka" - Celem konkursu jest wyłonienie najlepszych produktów usług, inicjatyw pracodawców z regionu ale też szeroka promocja przedsiębiorców – mówiła w porannej… » więcej 2021-02-14, godz. 08:25 Aleksander Iszczuk o rankingu najlepszych szkół średnich, w którym wysoko uplasowały się dwa licea i dwa technika… - Jest niewątpliwie trudniej, ale konkursy i olimpiady są nadal organizowane - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" Aleksander Iszczuk, naczelnik… » więcej 2021-02-13, godz. 08:25 Bernard Gaida o międzynarodowej inicjatywie obywatelskiej Minority SafePak odnośnie praw mniejszości Ponad milion podpisów zebranych w całej Unii Europejskiej nie pomogło. Inicjatywa obywatelska stworzona w Federacyjnej Unii Narodowości Europejskich nie została… » więcej 2021-02-07, godz. 08:35 Maciej Kalski o projekcie „Opolskie staże z PO WER-em” – Cel projektu jest taki, by poprzez udział w stażu zawodowym, trwającym do 6 miesięcy, zainteresowani podnieśli swoje kompetencje i kwalifikacje zawodowe… » więcej 2021-02-06, godz. 08:35 Monika Bartel o tym, jakie warunki trzeba spełnić by pracować przy Narodowym Spisie Ludności i Mieszkań – Do głównych zadań rachmistrza spisowego będzie należeć przeprowadzenie wywiadów bezpośrednich lub telefonicznych w zależności od aktualnej sytuacji… » więcej 2021-01-31, godz. 08:27 Małgorzata Kozak o bezpłatnym dowozie osób starszych na miejsce szczepień przeciw COVID-19 - 20 osób poprosiło Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie o pomoc w dotarciu do punktu szczepień. To niewiele. 10 osób to byli seniorzy o znacznym stopniu niepełnosprawności… » więcej 2021-01-30, godz. 08:20 Mariusz Grochowski o tym, jak wygląda rehabilitacja ozdrowieńców w szpitalu MSWiA w Głuchołazach - Od 1 września rehabilitacji zostało poddanych ponad 500 pacjentów. W ponad 90% są bardzo dobre wyniki prowadzonych modeli rehabilitacji - powiedział w porannej… » więcej 2021-01-24, godz. 08:25 Marcin Żukowski o tablicy w Braciszowie, która upamiętni biskupa Antoniego Adamiuka Mija 21 lat od jego śmierci i wciąż jest wspominany i doceniany - biskup Antoni Adamiuk zostanie upamiętniony w poniedziałek w parku w Braciszowie w gminie… » więcej 2021-01-23, godz. 08:25 Roman Kolek o stanie opolskiej psychiatrii Będzie dodatkowe 220 mln złotych na psychiatrię dziecięcą w 2021 roku. Premier Mateusz Morawiecki przekazał, że będą to pieniądze przeznaczone między… » więcej 2021-01-17, godz. 08:30 Tomasz Maciaś o tym, jak pandemiczny 2020 rok wpłynął na działalność i inwestycje OTBS-u Gościem niedzielnego poranka był Tomasz Maciaś, prezes Opolskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego, którego zapytamy o to, jak pandemiczny 2020 rok wpłynął… » więcej
89101112
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »