Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Arkadiusz Wiśniewski o zakupie elektrycznych autobusów…
2020-02-03, 09:20 Autor: Joanna Matlak

Arkadiusz Wiśniewski o zakupie elektrycznych autobusów, remoncie dworca PKS oraz wysokości opłat za odbiór odpadów w Opolu

Arkadiusz Wiśniewski o remoncie dworca PKS w Opolu i zakupie elektrycznych autobusów
- Myślimy, żeby pójść w kierunku własnej instalacji międzygminnej z której byśmy korzystali. Do tej pory rozważaliśmy wejście na rynek odbioru śmieci, ale królem na rynku jest ten, kto ma instalację. Chcieliśmy spowodować, żeby na rynku było więcej konkurencji – powiedział w porannej rozmowie „W 4 oczy” Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola, którego pytaliśmy o cel ostatniego spotkania władz Opola z przedstawicielami sąsiednich gmin.
Przypomnijmy, kryzys w systemie odbioru odpadów w Opolu pojawił się w związku z drastyczną podwyżką cen jakie zaproponował Remondis. Początkowo umowy nie podpisano, między dwiema stronami trwały rozmowy, a finalnie podpisano porozumienie, które będzie obowiązywało do końca marca br. Porozumienie zakłada, że miasto płaci 410 złotych za tonę odpadów. Władze Opola szukają jednak alternatywnych rozwiązań, by nie być więźniem monopolistycznego rynku, stąd pomysł na zorganizowanie spotkania z sąsiednimi samorządami, aby porozmawiać o problemie.

W spotkaniu uczestniczyło kilkanaście samorządów, wśród nich przedstawiciele Gogolina, Dąbrowy, Komprachcic czy Ozimka. – Zaprosiłem wójtów i burmistrzów ościennych gmin, żebyśmy wymienili się doświadczeniami, powiedzieli jak kształtują się ceny na rynku i jakie mamy rozwiązania. Jesteśmy na tej samej części rynku, bo kilkanaście samorządów jest uzależnionych od tego co się dzieje na RIPOK-u na ul. Podmiejskiej w Opolu – mówił prezydent Wiśniewski.

Nasz gość powiedział jednak, że koszt budowy spalarni to setki milionów złotych. – Żeby to było opłacalne musi też być odpowiedni strumień odpadów idący w tysiące ton śmieci. W samym Opolu wytwarza się około 60 tysięcy ton śmieci. Ale technologia się rozwija. Nie można tego jednak zrobić w kilka miesięcy, ani w dwa lata, ale sytuacja pokazała, że tu nie ma wolnego rynku, rynek jest ułożony pod kilku odbiorców. Monopolizacja doprowadziła do podnoszenia cen świadczonych usług - powiedział prezydent.

Zdaniem naszego gościa systemem powinien zająć się parlament i rząd, bo problem jest ogólnokrajowy.

Prezydenta Opola pytaliśmy także o zakup 5 elektrycznych autobusów, które za około półtora roku będą obsługiwały pasażerów linii nr 25. Miasto niedawno podpisało umowę na unijne dofinansowanie tego zakupu w wysokości 14 mln złotych. Całość to 20 mln.

Zobacz także

2021-07-04, godz. 08:15 Ppłk Arkady Smoliński o tym, kto może zostać terytorialsem i na czym polega ta służba Trwa rekrutacja do Wojsk Obrony Terytorialnej 171. Batalionu Lekkiej Piechoty w Brzegu. Jak się zgłosić? Kto może zostać terytorialsem i na czym polega ta… » więcej 2021-07-03, godz. 08:15 Z lekarzem Weroniką Juruć o akcji szczepień i o tym, dlaczego wariant delta koronawirusa jest tak groźny Zainteresowanie szczepieniami zmniejszyło się, a do Europy dotarł bardziej zaraźliwy wariant koronawirusa. Aby uniknąć czwartej fali pandemii konieczne jest… » więcej 2021-06-27, godz. 08:35 Monika Bartel o naborach uzupełniających na rachmistrzów spisowych Trwają nabory uzupełniające na rachmistrzów spisowych. Prowadzone są w 20 gminach województwa opolskiego. - Część zrezygnowała, a powody są również… » więcej 2021-06-26, godz. 08:30 Podkom. Karol Brandys o tym, jak bezpiecznie podróżować zarówno samochodem, jak i autokarem Gdyby nie to, że dzieci miały zapięte pasy bezpieczeństwa, mogło by to skończyć się dużo gorzej, łącznie z ofiarami śmiertelnymi - powiedział podkomisarz… » więcej 2021-06-20, godz. 08:30 Aleksander Iszczuk o założeniach polityki oświatowej w Opolu na najbliższe 10 lat - Patrząc na rozwój świata, który się kurczy. Władanie językami jest furtką, więc jest oczywiste, żeby zadbać o to, żeby języki obce były znane absolwentom… » więcej 2021-06-19, godz. 08:30 Monika Bartel o sytuacji demograficznej w regionie Od połowy lat 90-tych notuje się systematyczny spadek populacji w województwie opolskim. Rezultatem tych zmian spadek liczby mieszkańców regionu w ostatnich… » więcej 2021-06-13, godz. 08:35 Jakub Roszuk o trwającym zarybianiu opolskich akwenów Porannym gościem rozmowy "W cztery oczy" był Jakub Roszuk, dyrektor biura opolskiego oddziału Polskiego Związku Wędkarskiego. Nasz gość opowiedział o trwającym… » więcej 2021-06-12, godz. 08:36 Dorota Piechowicz-Witoń o 8. edycji Budżetu Obywatelskiego Opola Porannym gościem była Dorota Piechowicz-Witon, która powiedziała nam o ósmej edycji Budżetu Obywatelskiego Opola. Właśnie ruszył pierwszy etap, czyli… » więcej 2021-06-05, godz. 08:20 Dr Sabina Kubiciel-Lodzińska o konkursie "Opolska firma przyjazna cudzoziemcom" Gościem porannej rozmowy była dr Sabina Kubiciel-Lodzińska z Politechniki Opolskiej, którą zapytaliśmy, jaki jest profil pracodawcy przyjaznego cudzoziemcom… » więcej 2021-06-03, godz. 09:00 Janusz Wójcik, działacz Solidarności o pierwszych częściowo wolnych wyborach 4 czerwca 1989. Janusz Wójcik, działacz Solidarności pomagał w organizowaniu tego wydarzenia. - To nie jest prawda, że tylko wydarzenia w Gdańsku i Warszawie pozwoliły… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »