Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Prof. Marek Masnyk o kalendarium zbliżających się…
2020-01-27, 09:31 Autor: Joanna Matlak

Prof. Marek Masnyk o kalendarium zbliżających się wyborów rektora i członków Senatu oraz o minionym roku na UO

Prof. Marek Masnyk o kalendarium zbliżających się wyborów rektora i członków Senatu oraz o minionym roku na UO
– Jeśli zostanę zgłoszony przez Senat albo grupę elektorów bądź Radę Uczelni to tak. Te kwestie reguluje statut uczelni – mówił w porannej rozmowie „W cztery oczy” prof. Marek Masnyk, rektor Uniwersytetu Opolskiego, pytany o to czy będzie chciał ponownie zostać rektorem. Przypomnijmy, na UO rozpoczęła się procedura wyborcza. Jest na początkowym etapie, do 14 lutego potrwają bowiem wybory członków Uczelnianego Kolegium Elektorów.
Przyjmowanie zgłoszeń kandydatów na stanowisko rektora potrwa od 13 do 17 marca, następnie 19 marca nastąpi zaopiniowanie kandydatów przez Senat, a w dniach od 20 do 24 marca nastąpi wskazanie kandydatów na rektora przez Radę Uniwersytetu. W ostatnim dniu marca odbędzie się zebranie otwarte kandydatów, a zebranie wyborcze w celu wybrania zostanie zwołane na 7 kwietnia.

Rektor Masnyk wskazał, że ostatni rok był trudnym okresem. – Żegnam tamten rok bez żalu, bo nie było dobry rok dla środowiska akademickiego jako całości. Wiele było emocji, sporo napięć, a to nie sprzyjało budowie dobrej atmosfery. Od półtora roku tworzyliśmy nową jakość na uniwersytecie, bo ustawa 2.0 latem 2018 roku otworzyła nowy etap dla szkolnictwa wyższego – mówił prof. Masnyk.

Nasz gość wskazał, że przed Uniwersytetem Opolskim stoją poważne dwa wyzwania. – Po pierwsze chcemy zamknąć projekt, o którym się mówi od 3-4 lat, czyli pomologię prószkowską. Dzisiaj na platformie elektronicznej otwierane są koperty od oferentów, którzy przystąpili do przetargu na wykonanie projektu. Chcemy mieć przestrzeń do prowadzenia badań, edukowania w zakresie biologii, botaniki. Nazwaliśmy ją Międzynarodowe Centrum Naukowo-Rozwojowe na rzecz Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego – powiedział nasz gość i wskazał kolejne wyzwanie, czyli budowę dużego laboratorium IT dla studentów informatyki i pracowników.

– Studenci chętnie podejmują takie studia, są potem duże możliwości podjęcia pracy i to jest projekt, który będziemy realizować wspólnie z miastem – mówił prof. Masnyk.

W porannej rozmowie padło także pytanie o fiasko fuzji z Państwową Medyczną Wyższą Szkołą Zawodową w Opolu. – Proszę o to pytać rektora Halskiego i ministra Gowina. Mi się wydaje, że zrobiłem wszystko lub prawie wszystko co można było zrobić, by skłonić władze szkoły medycznej, by przekonać ministerstwo i władze regionu o sensowności łączenia potencjału naukowo-dydaktycznego. Z jakiś powodów, mi nieznanych, projekt został zamknięty latem ubiegłego roku. Instrumenty ma w ręku minister nauki i szkolnictwa wyższego. Może nastąpi jakaś refleksja u kolegów z PMWSZ. Jeszcze trzy tygodnie temu napisałem list do rektora Halskiego z zapytaniem, by ponownie rozważył ten projekt połączenia potencjału obydwu uczelni. Nie uzyskałem żadnej odpowiedzi – powiedział prof. Masnyk.

Zobacz także

2021-07-04, godz. 08:15 Ppłk Arkady Smoliński o tym, kto może zostać terytorialsem i na czym polega ta służba Trwa rekrutacja do Wojsk Obrony Terytorialnej 171. Batalionu Lekkiej Piechoty w Brzegu. Jak się zgłosić? Kto może zostać terytorialsem i na czym polega ta… » więcej 2021-07-03, godz. 08:15 Z lekarzem Weroniką Juruć o akcji szczepień i o tym, dlaczego wariant delta koronawirusa jest tak groźny Zainteresowanie szczepieniami zmniejszyło się, a do Europy dotarł bardziej zaraźliwy wariant koronawirusa. Aby uniknąć czwartej fali pandemii konieczne jest… » więcej 2021-06-27, godz. 08:35 Monika Bartel o naborach uzupełniających na rachmistrzów spisowych Trwają nabory uzupełniające na rachmistrzów spisowych. Prowadzone są w 20 gminach województwa opolskiego. - Część zrezygnowała, a powody są również… » więcej 2021-06-26, godz. 08:30 Podkom. Karol Brandys o tym, jak bezpiecznie podróżować zarówno samochodem, jak i autokarem Gdyby nie to, że dzieci miały zapięte pasy bezpieczeństwa, mogło by to skończyć się dużo gorzej, łącznie z ofiarami śmiertelnymi - powiedział podkomisarz… » więcej 2021-06-20, godz. 08:30 Aleksander Iszczuk o założeniach polityki oświatowej w Opolu na najbliższe 10 lat - Patrząc na rozwój świata, który się kurczy. Władanie językami jest furtką, więc jest oczywiste, żeby zadbać o to, żeby języki obce były znane absolwentom… » więcej 2021-06-19, godz. 08:30 Monika Bartel o sytuacji demograficznej w regionie Od połowy lat 90-tych notuje się systematyczny spadek populacji w województwie opolskim. Rezultatem tych zmian spadek liczby mieszkańców regionu w ostatnich… » więcej 2021-06-13, godz. 08:35 Jakub Roszuk o trwającym zarybianiu opolskich akwenów Porannym gościem rozmowy "W cztery oczy" był Jakub Roszuk, dyrektor biura opolskiego oddziału Polskiego Związku Wędkarskiego. Nasz gość opowiedział o trwającym… » więcej 2021-06-12, godz. 08:36 Dorota Piechowicz-Witoń o 8. edycji Budżetu Obywatelskiego Opola Porannym gościem była Dorota Piechowicz-Witon, która powiedziała nam o ósmej edycji Budżetu Obywatelskiego Opola. Właśnie ruszył pierwszy etap, czyli… » więcej 2021-06-05, godz. 08:20 Dr Sabina Kubiciel-Lodzińska o konkursie "Opolska firma przyjazna cudzoziemcom" Gościem porannej rozmowy była dr Sabina Kubiciel-Lodzińska z Politechniki Opolskiej, którą zapytaliśmy, jaki jest profil pracodawcy przyjaznego cudzoziemcom… » więcej 2021-06-03, godz. 09:00 Janusz Wójcik, działacz Solidarności o pierwszych częściowo wolnych wyborach 4 czerwca 1989. Janusz Wójcik, działacz Solidarności pomagał w organizowaniu tego wydarzenia. - To nie jest prawda, że tylko wydarzenia w Gdańsku i Warszawie pozwoliły… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »