Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Marcin Ociepa o swojej politycznej drodze i Janusz…
2019-12-23, 10:01 Autor: Maciej Wajler

Marcin Ociepa o swojej politycznej drodze i Janusz Kowalski o sytuacji w Muzeum Czynu Powstańczego na Górze Św. Anny

Marcin Ociepa o swojej politycznej drodze
Marcin Ociepa, wiceminister obrony narodowej
– Słowo klucz to „technologie”, które wcześniej były pod moją pieczą w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii, a teraz będą w MON – mówił w porannej rozmowie „W cztery oczy” Marcin Ociepa, niedawno powołany na stanowisko wiceministra obrony narodowej.
– Różne są wyobrażenia na temat pracy ministerialnej, ale w znacznej mierze, jeżeli ktoś ma poczucie służby publicznej, to jest do dyspozycji premiera, jeśli chodzi o zadania, które należy brać na siebie. Dostałem taką propozycję, żeby z większym zaangażowaniem wesprzeć polską armię jeśli chodzi o innowacyjność, badania i rozwój i wykorzystanie środków, które na to mamy i po prostu to zadanie przyjąłem – mówił Ociepa.

Nasz gość powiedział, że nie była to jedyna propozycja. Przypomnijmy, w przestrzeni medialnej pojawiały się informacje jakoby miał wejść do Ministerstwa Spraw Zagranicznych. – To są uprzejme, ale jednak spekulacje – powiedział Marcin Ociepa.

– To nie jest nadzwyczajna zmiana w tym sensie, że mieliśmy wybory. Zgodnie z prawem, jak wszyscy ministrowie złożyłem dymisję, premier miał 3 miesiące, by je przyjąć, mojej nie przyjął, tylko przydzielił mi nowe obowiązki w Ministerstwie Obrony Narodowej. To wyjątkowy resort i służba Polsce, która ma przecież ponad 1000 lat chlubnej tradycji. Przed nami wiele wyzwań. Nieraz podkreślałem, że świat pędzi do przodu i wielkim wyzwaniem jest przygotowanie administracji do tych spraw i to samo, a może nawet bardziej dotyczy obronności – wyjaśnia.

Gościa rozmowy „ W cztery oczy” pytaliśmy też o trwające prace nad Strategią Rozwoju Województwa Opolskiego, a także o orędzie Marszałka Senatu prof. Tomasza Grodzkiego.
Janusz Kowalski o sytuacji w Muzeum Czynu Powstańczego na Górze św. Anny
Janusz Kowalski, wiceminister w resorcie aktywów państwowych
– To jest czystka – mówił w „Poglądach i osądach” Janusz Kowalski, wiceminister aktywów państwowych, który złożył u ministra kultury interpelację ws. sytuacji w Muzeum Czynu Powstańczego na Górze św. Anny. Przypomnijmy, placówka została do końca roku zamknięta. Powodem jest reorganizacja jej pracy, z czym wiążą się zwolnienia pracowników.

– Jest 1,5 roku przed wspaniałą rocznicą wybuchu III powstania śląskiego i bitwy o Górę św. Anny, bo ta bitwa była pod koniec maja 1921 roku. Teraz mamy stulecie I powstania śląskiego z 1919 roku. Dyrektor MŚO Monika Ożóg jest krytykowana przez swoje poprzedniczki, m.in. panią Urszulę Zajączkowską, które na pewno nie mają związku z polityką, bo są to merytoryczne osoby i nagradzane – zaznaczył wiceminister.

– Te wszystkie działania, które mają na celu reorganizację, stawiają pod znakiem zapytania bytność placówki. Temu trzeba powiedzieć stanowcze „nie”. Dla nas, Polaków, jest ważna walka naszych rodaków, aby ta część wróciła na stałe po kilkuset latach zaborów. Nie wszystko się udało, ale bitwa przesądziła, zmieniono werdykt plebiscytu na Górnym Śląsku i większa część przemysłu węglowego wróciła do Polski. O tym należy pamiętać. Zwróciłem się do ministra kultury z interpelacją poselską, aby rozważyć interwencję i być może współprowadzić tę ważną placówkę – mówił Kowalski.

Naszego gościa pytaliśmy też o sytuację wokół SOR-u w Szpitalu Wojewódzkim przy ul. Katowickiej w Opolu.
Z Marcinem Ociepą rozmawia Joanna Matlak
Z Januszem Kowalskim rozmawia Joanna Matlak

Zobacz także

2021-11-14, godz. 08:30 Bogdan Zwoliński o boomie związanym z branżą budowlaną Mimo rosnących cen materiałów budowlanych, również na Opolszczyźnie trwa boom związany z tą branżą. Zmieniają się przepisy dotyczące tej działalności… » więcej 2021-11-13, godz. 08:30 Wacław Bortnik o brakach kadrowych w inspekcji weterynaryjnej Nie tylko w przychodniach zdrowia znaczącym problemem zaczyna być deficyt młodych lekarzy. Kłopoty kadrowe ma też inspekcja weterynaryjna. Jej działalność… » więcej 2021-11-11, godz. 08:30 Jerzy Wrębiak o zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich W Narodowe Święto Niepodległości rozmowa „W cztery oczy” poświęcona była zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich. O związane… » więcej 2021-11-07, godz. 08:30 Tadeusz Piątkowski o 25-leciu działalności Środowiskowego Domu Samopomocy w Prudniku 25-lecie działalności obchodzi Środowiskowy Dom Samopomocy w Prudniku. Był pierwszy na Opolszczyźnie. Tego typu placówki dziennego pobytu są ośrodkami… » więcej 2021-11-06, godz. 08:30 Adriana Dziaczyszyn o różnych aspektach funkcjonowania i realizowania projektów przez Lokalne Grupy Działania Od 15 lat funkcjonują Lokalne Grupy Działania. Zrzeszają przedstawicieli sektora publicznego, prywatnego oraz pozarządowego. Za pośrednictwem LGD samorządy… » więcej 2021-11-01, godz. 08:30 Marcin Żukowski o poszukiwaniu miejsc spoczynku osób poległych w walkach o niepodległość i zjednoczenie Polski Początek listopada to czas zadumy, kiedy w szczególny sposób wspominamy tych, którzy walczyli o wolność i niepodległość naszej Ojczyzny. Ich mogiły są… » więcej 2021-10-31, godz. 08:30 Elżbieta Oficjalska o tym, że obok tradycji katolickiej przez wieki funkcjonowały wierzenia ludowe i gusła Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny mają wyjątkowe miejsce w naszym kalendarzu. W tym czasie szczególnie odwiedzamy mogiły bliskich, zapalamy znicze, kładziemy… » więcej 2021-10-30, godz. 08:30 Prof. Jan Żaryn m.in. o postawie opolskich hierarchów w komunistycznych czasach W sobotni poranek zapraszamy do wysłuchania wywiadu z prof. Janem Żarynem, znanym historykiem, znawcą historii Kościoła Katolickiego w Polsce XX wieku. Był… » więcej 2021-10-24, godz. 08:30 Katarzyna Czochara o aktywności sejmowej oraz protestach lekarzy i nauczycieli O aktywność sejmową oraz protesty lekarzy i nauczycieli zapytaliśmy w niedzielny poranek Katarzynę Czocharę, posłankę Prawa i Sprawiedliwości. Pokieruje… » więcej 2021-10-23, godz. 08:35 Piotr Bujak o tematyce ekologicznej i dotyczącej ochrony zabytków w gminie Głogówek Tematyka ekologiczna i dotycząca ochrony zabytków zdominowała poranną rozmowę „W cztery oczy” z Piotrem Bujakiem, burmistrzem Głogówka. Władze gminy… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »