Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Martyna Nakonieczny i Zbigniew Kubalańca o budżecie…
2019-12-17, 09:52 Autor: Joanna Matlak

Martyna Nakonieczny i Zbigniew Kubalańca o budżecie na 2020 rok

Martyna Nakonieczny "W cztery oczy" (17.12.2019)
Martyna Nakonieczny, przewodnicząca klubu radnych PiS w sejmiku województwa.
- Pierwszy raz radni nowej kadencji pracowali nad budżetem, on był całkowicie stworzony przez nich, chociaż w naszym przypadku mówienie o tym, że się popracowało jest trochę na wyrost, bo większość naszych wniosków zostanie odrzucona. Nie możemy poprzeć budżetu, który nas jak województwo nie rozwija. Nie możemy poprzeć 80 mln długu, którym się ten budżet skończy – mówiła w porannej rozmowie „W 4 oczy” Martyna Nakonieczny, przewodnicząca klubu radnych PiS w sejmiku województwa, pytana o przyszłoroczny budżet województwa.

Radna zwróciła uwagę, że wiele wniosków i zadań, które opozycja chciała wpisać do budżetu na rok 2020 przepadły bądź zostały uwzględnione tylko w małych fragmentach.Mowa np. o wniosku radnej Teresy Cegleckiej-Zielonki o przebudowie i dobudowaniu rond w centrum Namysłowa czy przebudowie drogi Nysa-Korfantów. Chodzi o też o ścieżkę rowerową między Nysą a Jarnołtówkiem. – Uważam, że potrzebą województwa jest ciągnięcie tej drogi rowerowej i jego dalsze połączenie z drogami czeskimi, które cieszą się popularnością także wśród Polaków- mówiła Nakonieczny. - Ale np. przepadł wniosek, który za moim pośrednictwem chciał złożyć starostwa powiatu nyskiego. Dotyczył dofinansowania i wspierania osób niesamodzielnych i bezdomnych. Chodzi o taki punkt pomocy przedmedycznej, który jednak pewnie bez pomocy marszałka będzie funkcjonował. Przepadł wniosek Joanny Czochary, który dotyczył wsparcia przez marszałka Wojewódzkiego Dnia Flagi, który dobre kilka lat odbywa się w Moszczance. Odmowy tłumaczono brakiem pieniędzy, inną kolejnością bądź po prostu nieprzydatnością – mówiła Nakonieczny.

Radna mówiła też o tym, że budżet nie odpowiada na pytanie, co się stanie gdy będzie mniej pieniędzy z Unii. Stwierdziła, że to ostatni dzwonek, żeby znaleźć jakieś rozwiązanie.

Opowiedziała też o swoim pomyśle, który w innych województwach funkcjonuje pod nazwą „Beczka plus”. Radna złożyła interpelację w tej sprawie. – Marszałek nie planuje się tym zająć i tedziałania przekierował na samorządy powiatowe i gminne. Jest potrzeba wpisać to w strategię województwa, przecież nad nią pracujemy i już trzeba zabiegać o pozyskanie środków na następną perspektywę. Marszałek i wojewoda mogą dodawać pieniądze, kiedy będzie klęska suszy, a można temu przecież zapobiegać.

Radna mówiła, że poprzez przydomowe beczki, tworzenie ogrodów deszczowych, aż po tworzenie większych rozwiązań retencyjnych dotyczących pól można zbierać wodę i samorząd mógłby udzielać na to dotacji. – Skoro chronimy powietrze to chrońmy wodę. Tak robi Kraków, Wrocław czy Sopot – mówiła Nakonieczny.

Martyna Nakonieczny na koniec uznała, że „w budżecie nie potrafimy sobie odpowiedzieć na pytanie czy stawiamy bardziej na turystykę, przemysł czy może na rolnictwo. – Ciągle stoimy w rozkroku, a my musimy pokazywać, że stać nas na więcej. Dobrze, że marszałek rozdaje stypendia dla młodzieży, ale co z tego jak nie zostają na opolskich uczelniach – mówiła.
Zbigniew Kubalańca "W cztery oczy" (17.12.2019)
Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek regionu.

- Takie prawo opozycji i klubu PiS. Szkoda, że nie chcą poprzeć jednego z najlepszych budżetów samorządu województwa odtąd samorząd istnieje. To 550 mln złotych i jest to jeden z najbardziej rekordowych budżetów w historii naszego samorządu – mówił w „Poglądach i osądach” Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa.

- W ubiegłym roku budżet województwa wyniósł 570 mln złotych. – Patrząc przez pryzmat środków unijnych jest troszeczkę mniejszy, ale mniejsze jest też zadłużenie i deficyt. Jako samorząd postanowiliśmy się rozprawić z zadłużeniem, które zmniejszy się o 20% - mówił Kubalańca a zapytany o wydatki wymienił np. 160 mln złotych dla Zarządu Dróg Wojewódzkich, dodatkowo pieniądze na Marszałkowską Inicjatywę Sołecką, remont Teatru, Marszałkowski Budżet Obuywatelski czy stypendia dla młodzieży.


Odnosząc się do odrzuconych wniosków radnych, jak np. wniosek radnej Joanny Czochary z PiS o wsparcie przy organizacji Święta Flagi, powiedział, że jest to organizowane przez stowarzyszenie a dla nich są konkursy. – Byłoby to nie fair w stosunku do setek klubów sportowych, instytucji kultury i instytucji turystycznych, którzy zajmują się wolontariatem. Oni startują w równej rywalizacji, a tylko dlatego, że coś jest rekomendowane przez radną PiS ma mieć pieniądze na tacy? Do takich sytuacji jako marszałkowie dopuścić nie możemy – mówił Kubalańca.


Pytany o retencję firmowaną przez przewodniczącą Martynę Nakonieczny stwierdził, że to ciekawy pomysł na krytykę samorządu. – Pragnę tylko przypomnieć, że prawie 3 lata temu rząd PiS zlikwidował Wojewódzkie Zarządy Melioracji i Urządzeń Wodnych, zabrał im kompetencje w zakresie zarządzania wodą, stworzył Wody Polskie i to one jako instytucja rządu odpowiadają za wszystko co się w tym temacie w regionie dzieje – mówił Kubalańca.

Z Martyną Nakonieczny rozmawia Joanna Matlak
Ze Zbigniewem Kubalańcą rozmawia Joanna Matlak

Zobacz także

2021-02-20, godz. 08:30 Agnieszka Okupniak o konkursie "Opolska Marka" - Celem konkursu jest wyłonienie najlepszych produktów usług, inicjatyw pracodawców z regionu ale też szeroka promocja przedsiębiorców – mówiła w porannej… » więcej 2021-02-14, godz. 08:25 Aleksander Iszczuk o rankingu najlepszych szkół średnich, w którym wysoko uplasowały się dwa licea i dwa technika… - Jest niewątpliwie trudniej, ale konkursy i olimpiady są nadal organizowane - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" Aleksander Iszczuk, naczelnik… » więcej 2021-02-13, godz. 08:25 Bernard Gaida o międzynarodowej inicjatywie obywatelskiej Minority SafePak odnośnie praw mniejszości Ponad milion podpisów zebranych w całej Unii Europejskiej nie pomogło. Inicjatywa obywatelska stworzona w Federacyjnej Unii Narodowości Europejskich nie została… » więcej 2021-02-07, godz. 08:35 Maciej Kalski o projekcie „Opolskie staże z PO WER-em” – Cel projektu jest taki, by poprzez udział w stażu zawodowym, trwającym do 6 miesięcy, zainteresowani podnieśli swoje kompetencje i kwalifikacje zawodowe… » więcej 2021-02-06, godz. 08:35 Monika Bartel o tym, jakie warunki trzeba spełnić by pracować przy Narodowym Spisie Ludności i Mieszkań – Do głównych zadań rachmistrza spisowego będzie należeć przeprowadzenie wywiadów bezpośrednich lub telefonicznych w zależności od aktualnej sytuacji… » więcej 2021-01-31, godz. 08:27 Małgorzata Kozak o bezpłatnym dowozie osób starszych na miejsce szczepień przeciw COVID-19 - 20 osób poprosiło Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie o pomoc w dotarciu do punktu szczepień. To niewiele. 10 osób to byli seniorzy o znacznym stopniu niepełnosprawności… » więcej 2021-01-30, godz. 08:20 Mariusz Grochowski o tym, jak wygląda rehabilitacja ozdrowieńców w szpitalu MSWiA w Głuchołazach - Od 1 września rehabilitacji zostało poddanych ponad 500 pacjentów. W ponad 90% są bardzo dobre wyniki prowadzonych modeli rehabilitacji - powiedział w porannej… » więcej 2021-01-24, godz. 08:25 Marcin Żukowski o tablicy w Braciszowie, która upamiętni biskupa Antoniego Adamiuka Mija 21 lat od jego śmierci i wciąż jest wspominany i doceniany - biskup Antoni Adamiuk zostanie upamiętniony w poniedziałek w parku w Braciszowie w gminie… » więcej 2021-01-23, godz. 08:25 Roman Kolek o stanie opolskiej psychiatrii Będzie dodatkowe 220 mln złotych na psychiatrię dziecięcą w 2021 roku. Premier Mateusz Morawiecki przekazał, że będą to pieniądze przeznaczone między… » więcej 2021-01-17, godz. 08:30 Tomasz Maciaś o tym, jak pandemiczny 2020 rok wpłynął na działalność i inwestycje OTBS-u Gościem niedzielnego poranka był Tomasz Maciaś, prezes Opolskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego, którego zapytamy o to, jak pandemiczny 2020 rok wpłynął… » więcej
89101112
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »