Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Dr Zbigniew Bereszyński i dr Tomasz Greniuch o wprowadzenie…
2019-12-13, 11:23 Autor: Marek Świercz

Dr Zbigniew Bereszyński i dr Tomasz Greniuch o wprowadzenie stanu wojennego na Opolszczyźnie i działaniach IPN o tym wydarzeniu

Dr Zbigniew Bereszyński o tym, jak wyglądało wprowadzenie stanu wojennego na Opolszczyźnie
Dr Zbigniew Bereszyński, legendarny opozycjonista i historyk, od lat bada dzieje opozycji w czasach PRL
– Pracowałem na moją monografią rewolucji solidarnościowej około 10 lat od chwili podjęcia decyzji, że zmierzę się z tym tematem. Kwerendy w zasobach IPN to właściwie równe 10 lat. Z dokumentami związkowymi było gorzej, bo zachowało się ich niewiele, może poza archiwami w cementowni Górażdże. W innych, choćby w archiwum regionu, ciężko było coś znaleźć. Związek nie jest bogaty w archiwa. Ta monografia nie jest do czytania od deski, ma być swego rodzaju przewodnikiem po tamtych czasach. Czy książka wzbudziła kontrowersje? Niestety, jest tak że część ma mi za złe, że piszę o tamtych czasach obudowały się różnymi mitami i legendami i chwalą się tym, czego wcale nie robiły – mówił w rozmowie „W cztery oczy” dr Zbigniew Bereszyński, legendarny opozycjonista i historyk, od lat bada dzieje opozycji w czasach PRL. Jak mówi, pracuje teraz nad kolejną pozycją, w której mniej będzie tematów pisanych a więcej – materiałów ikonograficznych. – To będzie uzupełnienie pierwszej monografii. Badam także politykę gospodarczą PRL w latach 70., bo to od jej załamania zaczęły się prawdziwe kłopoty komuny – dodał.
Jak mówi nasz gość, służba bezpieczeństwa próbowała nie tylko rozpracować środowiska opozycyjne, zastraszyć i pozyskać współpracowników, ale także – skłócić i zdezintegrować środowisko.

– Mamy klasyczny przykład dwóch postaci, które zostały moralnie zniszczone przez SB. To Jan Całka i Karol Smoczkiewicz, jednemu i drugiemu wyrobiono opinię agenta SB, niektórzy do dzisiaj, choć minęło tyle lat, doskonale znane są dokumenty i wiadomo, jak było naprawdę, powielają te pomówienia. Całka miał szczęście, że dożył do momentu, gdy sprawa została wyjaśniona na podstawie materiałów IPN, ale Smoczkiewicz tego nie dożył i do końca życia chodził z piętnem agenta SB – mówi Bereszyński.

Nasz gość przyznaje, że stan wojenny był w naszym regonie spokojniejszy niż w ościennych regionach, ale podkreśla, że nie wynikało to z braku bojowej postawy naszych działaczy, ale z braku wielkiego przemysłu, który wszędzie był zapleczem silnych organizacji podziemnych,

– W nocy w 12 na 13 grudnia internowano 69 osób, do końca stanu wojennego 157. Ci najbardziej oporni byli przerzucani z jednego ośrodka internowania do drugiego, czasem na końcu kraju – mówi Bereszyński.

Nasz gość dodaje, że na górny Śląskiem analogicznymi działaniami operacyjnymi esbecy objęli rodzącą się mniejszość niemiecką.
Dr Tomasz Greniuch o tym, jak działania związane ze stanem wojennym prowadzi IPN
Dr Tomasz Greniuch, naczelnik opolskiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej
– Cały czas operujemy pojęciem „symboliczny”: symboliczny wyrok, symboliczny kozioł ofiarny. Powinniśmy skończyć z tą sferą symboliki i mitologii i realnie zająć się rozliczeniem stanu wojennego, tego okresu okupacji państwa przez obce mocarstwo i jego kolaborantów. Zadam panu redaktorowi pytanie, kto był pierwszym demokratycznym prezydentem Polski? Wojciech Jaruzelski, prawda? I znów mamy odpowiedzi: i tak, i nie. Znów możemy się spierać, relatywizować historię. Ten okres jest stosunkowo świeży, mamy świadków, którzy pamiętają tamte zdarzenia. Nadal żyją zbrodniarze, którzy podnieśli rękę na własny naród. Jeszcze jest okazja, żeby zdefiniować ofiary i zdefiniować katów. W sposób straszliwy rozwodniliśmy tę historię – mówił w „Poglądach i osądach” dr Tomasz Greniuch, naczelnik opolskiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej.

Nasz gość mówi, że zostaliśmy zalani komunistyczną propagandą o dzielnym Ludowym Wojsku Polskim, które wyszło na ulice, że uchronić nas przed anarchią, wojną domową i interwencją wojsko Związku Radzieckiego.

– Także dzisiaj takie głosi się słyszy. Po raz pierwszy od dawna w polskim parlamencie są pogrobowcy tamtego systemu, którzy uważają stan wojenny za coś pozytywnego w naszej historii – oburza się Greniuch. – I to nie jest tylko problem SLD czy młodej lewicy, bo to szerszy problem, niechęci do rozliczenia tamtych zdarzeń. Zginęło ponad sto osób, ale były także szykany moralne, zawodowe, prześladowano bliskich opozycjonistów.

Jak mówi Greniuch, IPN ma także zadania edukacyjne mi chce do tego celu wykorzystać dzisiejszą rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. Dzisiaj zapraszam wszystkich, między godziną 17 a 20, na wieczernicę Solidarności na Placu Wolności, przy pomniku Żołnierzy Wyklętych. Wystosowałem też zaproszenia do 60 opozycjonistów, przedstawicieli wszystkich ugrupowań i mam głęboką nadzieję, że większość z nich przyjdzie, że opowiedzieć opolanom, przede wszystkim tym młodym, jak wyglądały wydarzenia z grudnia 1981 roku. Będzie gorąca herbata, będzie grochówka i przede wszystkim będzie prawdziwie patriotyczna atmosfera – zachęca nasz gość.

Naszego gościa zapytaliśmy także o działalność pionu śledczego IPN. Greniuch przyznaje, że to trudny wątek, bo przy takim a nie innym prawie i takim a nie innym podejściu polskiego wymiaru sprawiedliwości bardzo trudno jest uzyskać dowody, sformułować akty oskarżenia i uzyskać wyroki. Jak twierdzi, większość spraw jest po prostu umarzana.

Zobacz także

2021-03-27, godz. 08:30 Maciej Stefański o drugiej edycji naboru programu Moja Woda Program Moja Woda cieszy się w regionie dużym zainteresowaniem. W poniedziałek 22 marca ruszył drugi nabór wniosków. - Po niecałym tygodniu naboru mamy… » więcej 2021-03-21, godz. 09:00 Monika Bartel o szczegółach Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań Wielkimi krokami zbliża się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań, porannego gościa zapytaliśmy więc o szczegóły. Monika Bartel, rzecznik Urzędu… » więcej 2021-03-20, godz. 09:00 Teresa Barańska o ostatniej debacie w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej i konkursie dla samorządów Pro Familia… Gościem porannej rozmowy była wicewojewoda opolski Teresa Barańska, którą zapytaliśmy o ostatnią debatę w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej… » więcej 2021-03-14, godz. 08:35 Monika Bartel o tym, jak dokonać Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań przez internet Za dwa tygodnie rozpocznie się Narodowy Spis Powszechny Spis Ludności i Mieszkań. - 1 kwietnia na stronie spis.gov.pl zostanie udostępniona aplikacja spisowa… » więcej 2021-03-13, godz. 08:35 Marek Tomków o zestawieniu najbardziej wpływowych osób w systemie ochrony zdrowia a także o szczepionkach przeciwko… Marek Tomków prezes Prezes Opolskiej Okręgowej Rady Aptekarskiej i wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej awansował na 46. miejsce w rankingu najbardziej wpływowych… » więcej 2021-03-07, godz. 08:45 Michał Kramarz o aplikacji "Opole Plus" Gościem porannej rozmowy „W cztery oczy” był Michał Kramarz, zastępca naczelnika Biura Obsługi Inwestora w Urzędzie Miasta Opola, który opowiadał o… » więcej 2021-03-06, godz. 08:45 Piotr Ciona o XI edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla Dzieci Gościem porannej rozmowy „W cztery oczy” był Piotr Ciona, zastępca dyrektora KRUS w Opolu, który przedstawił szczegóły kolejnego konkursu skierowanego… » więcej 2021-02-28, godz. 08:25 Damian Kolarczyk o tym, dlaczego Park Naukowo Technologiczny przystąpił do Polskiej Chmury Park Naukowo-Technologiczny w Opolu dołączył do Polskiej Chmury. - Polska Chmura to porozumienie wiodących dostawców usług chmurowych - wyjaśnił w porannej… » więcej 2021-02-27, godz. 08:25 Monika Bartel o tym, jak wyglądały szkolenia kandydatów na rotmistrzów Monika Bartel z Urzędu Statystycznego Dobiegają końca szkolenia kandydatów na rachmistrzów. W województwie opolskim rachmistrzów potrzeba około 400, zgłosiło… » więcej 2021-02-21, godz. 08:30 Antoni Konopka o sieci Dziedzictwa Kulinarnego Opolszczyzny - Sieć dziedzictwa kulinarnego to realizacja pewnego pomysłu, który też przewija się w naszym kraju, kiedy mówimy o tym, że trzeba zbliżyć konsumenta… » więcej
7891011
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »