Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Małgorzata Adamska i Michał Wojczyszyn o innowacjach…
2019-12-12, 10:02 Autor: Joanna Matlak

Małgorzata Adamska i Michał Wojczyszyn o innowacjach i wsparciu dla przedsiębiorców

Małgorzata Adamska o ostatnim w tym roku naborze dla firm na innowacyjne technologie
Małgorzata Adamska, dyrektor OCRG ds. wyboru projektów
- Nabór jest skierowany do najszerszej grupy przedsiębiorców, bo to jest jedyny nabór w którym duży przedsiębiorca także może ubiegać się o dofinansowanie –mówiła w porannej rozmowie „W 4 oczy” Małgorzata Adamska, dyrektor OCRG ds. wyboru projektów.

Nabór rozpoczyna się 30 grudnia i potrwa do 13 stycznia. – Alokacja na działanie to prawie 15 mln złotych, a co istotne dla przedsiębiorcy jest limit na maksymalną i minimalną kwotę wsparcia. Minimum to 500 tys. złotych, a max 1,5 mln złotych – mówiła dyrektor Adamska.

Przedstawicielka OCRG wskazała, że istnieją trzy typy projektów na które można pozyskać fundusze. – Pierwszy typ to utworzenie centrum badawczo – rozwojowego, laboratorium, chodzi o prace remontowe, budowlane, wyposażenie czyli po prostu infrastrukturę.

- Drugi projekt to wszelkiego rodzaju procesy powstawania innowacji, my mówimy „od pomysłu do przemysłu”. To badania, które musi przeprowadzić przedsiębiorca, są to prace pilotażowe. Trzeci typ projektu jest zarezerwowany dla MŚP, czyli duży przedsiębiorca nie może z tego skorzystać. Chodzi o etap wdrożenia, czyli gdy np. powstanie jakaś linia pilotażowa albo prototyp produktu.

Dodajmy, że w czterech poprzednich naborach na innowacje do dofinansowania wybrano łącznie 72 projekty.
Michał Wojczyszyn o sile polskich i opolskich startupów
Michał Wojczyszyn z Parku Naukowo Technologicznego w Opolu i przedstawiciel Fundacji Startup Poland w woj. opolskim
- Tegoroczny raport objął ankietą ponad 1230 spółek technologicznych. To ponad 200 ankiet więcej niż rok temu, ale co ważniejsze 30krotnie więcej niż przy badaniu sprzed 5 lat – mówił Michał Wojczyszyn w programie „Poglądy i osądy” pytany o raport przygotowany przez Fundację Startup Poland, która zbadała rynek startupów w Polsce.

Naszego gościa pytaliśmy o wnioski płynące z raportu. Fundacja zbadała w 5-letnim okresie działanie spółek technologicznych, zarówno tych które najlepiej się rozwinęły i te które rozwijały się trochę gorzej.

- Podzieliliśmy je na dwie grupy: grupę championów i pretendentów. I wyłaniają się z tego 3 wnioski. Pierwsze co wyróżnia te grupy jest to, że wśród osób zarządzających startupami w które championów są głównie osoby z tytułem magistra, w grupie pretendentów są osoby z tytułem doktora, to osoby po habilitacji lub mają tytuł profesorski. Z tego klaruje się drugi wniosek, że osoby zarządzające tymi najlepszymi startupami mają mix kompetencji, mamy dużo osób z wykształceniem humanistycznym – tłumaczył nasz gość.

Ponadto, startupy „championy” zatrudniają osoby zza granicy. – Wniosek z tego jest taki, że jeśli ktoś skupi się tylko i wyłącznie na technologii, nie będzie w stanie zauważyć ważnych aspektów, które determinują wzrost startupu – podkreślił Wojczyszyn.

Patrząc na opolskie startupy, okazuje się że pod względem ich ilości w regionie, Opolszczyzna zajmuje 11 miejsce. – Natomiast jeśli trochę odwrócić ten wykres, tzn. przeliczyć ilość startupów na liczbę mieszkańców w regionie, to wynika, że 1 startup przypada na 6 tys. mieszkańców Opolszczyzny, co już plasuje nas na 6 miejscu, tuż za czołową piątką.

Nasz gość wskazał, że 65 polskich startupów ma siedziby w 5 czołowych ośrodkach akademickich w Polsce i jest to Warszawa, Wrocław, Kraków, Lublin i Trójmiasto. W opolskim jest więcej spółek technologicznych niż w woj. śląskim, podkarpackim czy wielkopolskim.

Zobacz także

2021-05-30, godz. 08:25 Marcin Sagan o zasadach, jakie będę obowiązywały na Opolskim Parku Sportu - Latem 2019 roku zakładaliśmy, że Opolski Park Sportu oddamy jesienią 2021. Nie ma jesieni, jest wiosna i zbliża się lato, więc udało nam się to zrobić… » więcej 2021-05-29, godz. 08:25 Hanna Sterniuk-Mościcka o najnowszych statystykach dotyczących Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2… - 1/3 tego czasu spisowego już za nami. Na Opolszczyźnie spisało się prawie 23 proc. ludności, to sporo, bo jesteśmy powyżej średniej krajowej. W Polsce… » więcej 2021-05-23, godz. 08:30 Rafał Tkacz o zmianach na stanowiskach radnych, wójtów i burmistrzów w województwie opolskim 22 przypadki zmiany na stanowisku wójta, burmistrza lub radnego gminy czy powiatu nastąpiły w ciągu ostatnich 15 miesięcy, czyli w czasie pandemii. Część… » więcej 2021-05-22, godz. 08:30 Monika Bartel o wygranych w loterii i aktualnych statystykach związanych ze spisem 18% mieszkańców Opolszczyzny spisało się już w trwającym spisie powszechnym ludności i mieszkań. Największy odsetek spisanych jest w gminie Wilków to… » więcej 2021-05-16, godz. 08:30 Piotr Metz o koncercie upamiętniającym III Powstanie Śląskie "Moja ziemio wyśniona" to tytuł koncertu, który zabrzmi wieczorem w opolskim amfiteatrze z okazji setnej rocznicy III Powstania Śląskiego. - Zagrają w… » więcej 2021-05-15, godz. 08:30 Hanna Sterniuk-Mościcka o możliwości samospisu przez internet i informacjach dotyczących loterii - Mamy 45 dzień spisu powszechnego, na Opolszczyźnie spisało się niewiele ponad 15 procent mieszkańców - powiedziała w porannej rozmowie "W cztery oczy"… » więcej 2021-05-09, godz. 08:19 Tobiasz Nykamowicz o tym, czy Opolszczyzna jest przyjazna rowerzystom Czy Opolszczyzna jest przyjazna rowerzystom? Jak rozwijać sieć tras rowerowych w naszym regionie? O tym rozmawialiśmy z Tobiaszem Nykamowiczem, inżynierem… » więcej 2021-05-08, godz. 08:18 Piotr Mielec o tym, czy branża turystyczna jest w stanie odrobić straty po lockdownie Od dziś działalność wznawiają hotele, a w kolejnych tygodniach harmonogram luzowania obostrzeń zakłada odmrażanie restauracji i sfer fitness. Czy lato… » więcej 2021-05-03, godz. 08:30 Dr Bartosz Kuświk o wybuchu III powstania śląskiego W nocy z 2 na 3 maja 1921 roku doszło do wybuchu III powstania śląskiego. Jak wyglądał poranek powstańców? Jakie były poszczególne fazy powstania? O tym… » więcej 2021-05-02, godz. 08:30 Jerzy Czerwiński o Dniu Flagi Narodowej i Dniu Polaków za granicą Towarzyszy Polakom w ważnych chwilach, zarówno podczas wzniosłych wydarzeń jak i w dniach żałoby np. po stracie wybitnych rodaków – mowa o fladze narodowej… » więcej
56789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »