Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowa z Maciejem Milewskim o zmianach w przepisach…
2019-12-06, 10:09 Autor: Joanna Matlak

Rozmowa z Maciejem Milewskim o zmianach w przepisach ruchu drogowego oraz Tomaszem Zawadzkim o karcie Opolce

Maciej Milewski o zmianach w przepisach ruchu drogowego
Maciej Milewski z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Opolu
- Sytuacja w których dochodzi do znacznego spowolnienia ruchu są codziennością. Jeśli mamy kilka pasów ruchu, to może dość do sytuacji, że nagle jeden z pasów będzie się kończył; czy to z powodu jakiejś przeszkody, czy z powodu wypadku albo po prostu będzie zanikał. I od tej pory zaczynały isę różne problemy, zastanawialiśmy się czy ktoś nas wpuści czy nie i to w dużej mierze zależało od kultury osobistej. Teraz jest taka sytuacja, że kierowca która jedzie tym pasem, który się kończy może wjechać i to już nie będzie zależało od kultury. Kierowca jadący tym wolnym pasem będzie miał obowiązek wpuszczania tego kierowcy, który jedzie pasem zanikającym – tłumaczył podinspektor Milewski.

Jeżeli pas zanika z prawej strony to musimy wpuścić tego kierowcę, który jedzie z prawej strony. Nie musimy tego robić na 100 metrów przed przeszkodą, tylko gdy dojedziemy do jego końca. Jeśli mamy 3 pasy, my jedziemy środkiem a prawy i lewy pas zanikają, to najpierw puszczamy kierowcę z prawej, potem tego z lewej – tłumaczył nasz gość.

- Jeśli 3 pasy i prawy i lewy zanikają bądź są dwie przeszkody ,to najpierw puszczamy kierowcę z prawej a potem tego z lewej, to dosyć zrozumiale i jasne – mówił policjant.

Jak z kolei stworzyć korytarz życia? Na drodze z dwoma pasami ruchu w jednym kierunku jadący lewym pasem mają obowiązek zjechać jak najbliżej lewej krawędzi jezdni, a jadący prawym pasem – jak najbliżej prawej krawędzi jezdni.

Podinspektor Milewski mówił dziś także o zmianach w przepisach dotyczących kontroli drogowej. Rewolucji w tym zakresie nie ma, ale warto wiedzieć, że od listopada policjanci mogą zatrzymywać się podczas kontroli w miejscach zabronionych, pod warunkiem, że nie zagraża to bezpieczeństwu drogowego.

Z kolei od nowego roku kierowca będzie miał obowiązek umożliwić funkcjonariuszowi sprawdzenie stanu licznika.
Tomasz Zawadzki o karcie Opolka
Tomasz Zawadzki, naczelnik wydziału transportu z Urzędu Miasta Opola
- Wszyscy kierowcy którzy stoją w korku na ul. Niemodlińskiej na dwóch pasach, zmieściliby się do jednego autobusu. Miasto nie jest z gumy, dobudowanie kolejnych pasów niczego nie spowoduje – mówił w porannej rozmowie Tomasz Zawadzki, naczelnik wydziału transportu w opolskim.

Naszego gościa pytaliśmy o nowe udogodnienia dla pasażerów MZK i trwającą od kilku lat rewolucję w transporcie miejskim.

- Rewolucja zaczęła się od początku wymiany taboru, mamy najmłodszy tabor w Polsce, średnia wieku autobusu to 4 lata, wszędzie jest klimatyzacja i to są atuty, które powinny skłonić nas do korzystania. Wprowadzamy biletomaty, wprowadzamy specjalne karty – mówił Zawadzki.

Opolska Karta Autobusowa tzw. „Opolka” jest dostępna od 4 grudnia i zastąpi bilety okresowe w formie papierowej. Jest też e-portmonetką, czyli nośnikiem elektronicznych biletów jednorazowych. Kartę wystarczy zasilić odpowiednią kwotą i w kasowniku skasować wybrany bilet.

Dodajmy, że papierowe bilety będą sprzedawane do 13 grudnia.

Zobacz także

2021-05-01, godz. 08:30 Wojciech Rajchel o obchodach Święta Pracy Kiedyś wielkie pochody na ulicach miast, dziś musi wystarczyć złożenie kwiatów… Opolski OPZZ mimo pandemii chce przypominać o Święcie Pracy i planuje… » więcej 2021-04-24, godz. 09:00 Monika Bartel o stacjonarnych punktach do samospisu internetowego w Narodowym Spisie Ludności 1 kwietnia uruchomiliśmy punkt do samospisu internetowego w Opolu w Urzędzie statystycznym przy ul. Kołłątaja 5B. Cieszył się dużym zainteresowaniem, uruchomiliśmy… » więcej 2021-04-18, godz. 08:25 Monika Bartel o tym, dlaczego tak mało mieszkańców Opolszczyzny wzięło udział w Narodowym Spisie Ludności 6.56% mieszkańców Opolszczyzny spisało się w Narodowym Spisie Ludności i Mieszkań. Odsetek w kraju wynosi 8%, więc mamy trochę mniej osób spisanych niż… » więcej 2021-04-17, godz. 08:20 Violetta Porowska o Konkursie dla Kół Gospodyń Wiejskich, nad którym patronat ma Małżonka Prezydenta RP W niedzielę mija termin wysyłania zgłoszeń do o Konkursu dla Kół Gospodyń Wiejskich o Nagrodę Małżonki Prezydenta RP. - Zarówno Pani Prezydentowa… » więcej 2021-04-11, godz. 08:30 Marek Witek o podejściu Polaków do cudzoziemców Czy się boimy, czy akceptujemy, czy jesteśmy otwarci wobec cudzoziemców? Odpowiedzi na te pytania znajdą się w badaniu, które będą realizować naukowcy… » więcej 2021-04-10, godz. 08:30 Magdalena Kalicka o katastrofie smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 roku To już 11 lat. 10 kwietnia 2010 roku pod Smoleńskiem zginęło 96 osób: załoga TU-154 i polska delegacja z prezydentem Lechem Kaczyńskim na czele. O poranku… » więcej 2021-04-05, godz. 08:30 Bogdan Jasiński o staraniach, aby wielkanocne procesje konne wpisać na krajową listę niematerialnego dziedzictwa k… - Mamy przygotowane orzeczenia grup uczestniczących w wielkanocnych procesjach konnych, jesteśmy na etapie pisania wniosku - powiedział w poranne rozmowie "W… » więcej 2021-04-04, godz. 08:20 Ks. prof. Robert Skrzypczak o tym, gdzie szukać otuchy, gdy wokół tyle śmierci Wielkanoc to czas świętowania zwycięstwa życia nad śmiercią, lecz w dobie koronawirusa zaczynamy wątpić, bo śmierci dookoła jest zbyt dużo. Gdzie i… » więcej 2021-04-03, godz. 08:20 Marek Cholewa o planowanych wycinkach lasów Gościem porannej rozmowy był Marek Cholewa, nadleśniczy z Nadleśnictwa Opole, którego zapytaliśmy o krążącą po Internecie mapkę z planowanymi lub realizowanymi… » więcej 2021-03-28, godz. 08:40 Monika Bartel o ułatwieniach przy spisie powszechnym Już za kilka dni, bo 1 kwietnia rusza spis powszechny. Każdy ma obowiązek spisać się samemu, przez internet. - Przygotowaliśmy wsparcie dla osób ze szczególnymi… » więcej
678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »