Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Arkadiusz Wiśniewski i Stanisław Rakoczy o sytuacji…
2019-11-29, 09:47 Autor: Maciej Wajler

Arkadiusz Wiśniewski i Stanisław Rakoczy o sytuacji SOR-u na Katowickiej i turystyce w naszym regionie

Arkadiusz Wiśniewski o sytuacji SOR-u na Katowickiej i turystyce w naszym regionie
Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola
- Debata na temat SOR-u na Katowickiej niesie ze sobą niestety smutne wnioski, bardzo niebezpieczne dla miasta i mieszkańców całego województwa, bo wychodzi na to, że od lutego nastąpi drastyczne pogorszenie dostępu do systemu ratownictwa medycznego, tego kluczowego w przypadku ofiar wypadków drogowych czy pożarów. Do tej pory dwa szpitale świadczyły w Opolu te usługi, teraz jeden chce z nich zrezygnować.
Próbowaliśmy wczoraj Zarząd Województwa, marszałka Romana Kolka, który odpowiada za ochronę zdrowia, także dyrekcję szpitala przy ulicy Katowickiej namówić, żeby nie rezygnowali ze świadczenia tych usług. Ale wnioski są smutne, bo marszałek po prostu uznał, że nie ma sensu, że trzeba SOR zamknąć i zamienić w izbę przyjęć, co doprowadzi do tego, że wszyscy pacjenci trafią teraz do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego. Tam się szykuje armageddon - mówił w rozmowie "W cztery oczy" prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski, podkreślając, że za apelem w sprawie utrzymania SOR-u na Katowickiego zagłosowali zgodnie wszyscy opolscy radni, niezależnie od swoich politycznych preferencji.
Jak mówi nasz gość, w przypadku pacjentów kwalifikowanych do zawiezienia na SOR karetka powinna mieć na to raptem kilka minut, tymczasem tu pojawia się czarny scenariusz, w którym dowieziony na czas poszkodowany czeka na pomoc przed szpitalem nawet kilka godzin.
- W tej kryzysowej sytuacji dyrektor USK też ma prawo zamienić SOR w izbę przyjęć i wtedy może się okazać, że jesteśmy w najgorszej sytuacji w Polsce - mówi Wiśniewski. - Niepokojące jest to, że ci, którzy o tym decydują, tak łatwo ten temat odpuszczają. Władze województwa nie czują tego zagrożenia albo czują się tu zupełnie niewinne.
Naszego gościa pytaliśmy także o radykalne podwyżki, o których także dyskutowano na czwartkowej sesji.
- Czy są nieuchronne? To dziś problem wszystkich samorządów w Polsce. Rosną koszty ogólne, rosną także koszty funkcjonowania systemy odbioru śmieci. Jeśli zależy nam na jakości, musi ona kosztować - tłumaczy prezydent. - Kolejny problem to segregacja. Gdyby Polacy dali się do niej przekonać, te koszty byłyby zdecydowanie niższe.
Z prezydentem Opola rozmawialiśmy także o obcokrajowcach, których - jak mówi - Opole, w którym mamy bezrobocie na sanitarnym poziomie 3 procent, najniższym w historii - po prostu potrzebujemy, by uzupełnić luki na rynku pracy.
Stanisław Rakoczy o sytuacji SOR-u na Katowickiej i turystyce w naszym regionie
Stanisław Rakoczy, prezesa Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej
- Oczywiście rozmawiamy na Zarządzie Województwa na temat SOR-u na Katowickiej, to jeden z tematów, który spędza nam sen z powiek. Natomiast to rozporządzenia ministra zdrowia praktycznie załatwiło SOR na Katowickiej i tutaj żadne nasze działania nie pomogą. Nie możemy znaleźć odpowiedniej liczby lekarzy, nie możemy spełnić wymagań technicznych nałożonych przez to rozporządzenie, choć chętnie byśmy to zrobili, bo rozumiemy, jak SOR jest potrzebny. Ale nikt nie weźmie na siebie odpowiedzialności za życie i zdrowie pacjentów, którzy mają zostać zaopiekowani w określonym terminie, skoro nie da się tego zrobić. Marszałek Kolek robi wszystko co może, by SOR ocalić, i uwagi krytyczny pod jego adresem uważam za głęboko krzywdzące - mówił w "Poglądach i osądach" Stanisław Rakoczy, wicemarszałek regionu.
Nasz gość to także prezes Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, która w środę odebrała pierwszą nagrodę w kraju w konkursie dotyczącym organizowanej od sześciu lat akcji "Polska zobacz więcej. Weekend za pół ceny".
- Chodzi o to, by namówić przedsiębiorstwa z branży turystycznej, by w jakiś wybrany weekend zeszły z ceny i tym samym ściągnęły do siebie liczniejsze grono turystów. Bo to znakomita promocja. My zostaliśmy nagrodzeni za przyrost: w tamtym roku w akcji wzięło udział 10 opolskich firm, w tym w wiosennej edycji 30 a w jesiennej - 27. To 300 procent wzrostu, nikt takiego przyrostu nie odnotował. Co więcej, te firmy pytano, kto je namówił. W naszym przypadku niemal wszystkie firmy z Opolszczyzny wskazały na nas - mówi Rakoczy.
Ta główna nagroda to 30 tys zł, które zostaną wydane na zorganizowanie wiosną w przyszłego roku w Opolu konferencji reklamującej tę akcję.
Nasz gość mówi, że cieszy go, że w nowym rządzie działka turystyczna trafiła do nowego ministerstwa rozwoju, choć osobiście widziałby ją raczej w ministerstwie gospodarki.
- Jeśli zamek w Mosznej odwiedza co roku 250 tysięcy osób, to łatwo policzyć, jaki to dochód przynosi - mówi. - Jeszcze nie wszyscy nasi samorządowcy zdają sobie sprawę z gospodarczego potencjału turystyki, ale to się stopniowo zmienia. W końcu są na świecie kraje, dla których turystyka jest naczelną gałęzią gospodarki.

Zobacz także

2021-03-27, godz. 08:30 Maciej Stefański o drugiej edycji naboru programu Moja Woda Program Moja Woda cieszy się w regionie dużym zainteresowaniem. W poniedziałek 22 marca ruszył drugi nabór wniosków. - Po niecałym tygodniu naboru mamy… » więcej 2021-03-21, godz. 09:00 Monika Bartel o szczegółach Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań Wielkimi krokami zbliża się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań, porannego gościa zapytaliśmy więc o szczegóły. Monika Bartel, rzecznik Urzędu… » więcej 2021-03-20, godz. 09:00 Teresa Barańska o ostatniej debacie w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej i konkursie dla samorządów Pro Familia… Gościem porannej rozmowy była wicewojewoda opolski Teresa Barańska, którą zapytaliśmy o ostatnią debatę w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej… » więcej 2021-03-14, godz. 08:35 Monika Bartel o tym, jak dokonać Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań przez internet Za dwa tygodnie rozpocznie się Narodowy Spis Powszechny Spis Ludności i Mieszkań. - 1 kwietnia na stronie spis.gov.pl zostanie udostępniona aplikacja spisowa… » więcej 2021-03-13, godz. 08:35 Marek Tomków o zestawieniu najbardziej wpływowych osób w systemie ochrony zdrowia a także o szczepionkach przeciwko… Marek Tomków prezes Prezes Opolskiej Okręgowej Rady Aptekarskiej i wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej awansował na 46. miejsce w rankingu najbardziej wpływowych… » więcej 2021-03-07, godz. 08:45 Michał Kramarz o aplikacji "Opole Plus" Gościem porannej rozmowy „W cztery oczy” był Michał Kramarz, zastępca naczelnika Biura Obsługi Inwestora w Urzędzie Miasta Opola, który opowiadał o… » więcej 2021-03-06, godz. 08:45 Piotr Ciona o XI edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla Dzieci Gościem porannej rozmowy „W cztery oczy” był Piotr Ciona, zastępca dyrektora KRUS w Opolu, który przedstawił szczegóły kolejnego konkursu skierowanego… » więcej 2021-02-28, godz. 08:25 Damian Kolarczyk o tym, dlaczego Park Naukowo Technologiczny przystąpił do Polskiej Chmury Park Naukowo-Technologiczny w Opolu dołączył do Polskiej Chmury. - Polska Chmura to porozumienie wiodących dostawców usług chmurowych - wyjaśnił w porannej… » więcej 2021-02-27, godz. 08:25 Monika Bartel o tym, jak wyglądały szkolenia kandydatów na rotmistrzów Monika Bartel z Urzędu Statystycznego Dobiegają końca szkolenia kandydatów na rachmistrzów. W województwie opolskim rachmistrzów potrzeba około 400, zgłosiło… » więcej 2021-02-21, godz. 08:30 Antoni Konopka o sieci Dziedzictwa Kulinarnego Opolszczyzny - Sieć dziedzictwa kulinarnego to realizacja pewnego pomysłu, który też przewija się w naszym kraju, kiedy mówimy o tym, że trzeba zbliżyć konsumenta… » więcej
7891011
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »