Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Lucjan Dzumla i Waldemar Gielzok o nauczaniu języka…
2019-11-22, 11:11 Autor: Marek Świercz

Lucjan Dzumla i Waldemar Gielzok o nauczaniu języka niemieckiego

Lucjan Dzumla o sobotniej konferencji „Niemiecki ma znaczenie”
Lucjan Dzumla, dyrektor Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej
– Pomysł tej konferencji narodził się w Instytucie Goethego, czyli instytucji, która zajmuje się promocją i nauczaniem języka niemieckiego. Chcielibyśmy tym wydarzeniem podkreślić korzyści ze znajomości tego języka, zwłaszcza u nas w regionie. My, jako Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej, chętnie się w tę inicjatywą zaangażowaliśmy, bo od lat działamy na rzecz tego, by język niemiecki był w szkołach jak najczęściej i jak najlepiej uczony, bo to też jest istotne, żeby zadbać o jakość nauczania – mówił w rozmowie „W cztery oczy” Lucjan Dzumla, dyrektor DWPN, pytany o sobotnią konferencję „Niemiecki ma znaczenie”.
Nasz gość dodaje, że ilość uczniów uczących się w Polsce języka niemieckiego spada. Nadal to ponad 2 miliony osób i niemiecki pozostaje drugim, po angielskim, najpopularniejszym językiem obcym, niemniej tendencja jest spadkowa.

– To dosyć niepokojący trend. Czemu się tak dzieje? Być może jest to efekt poprawy sytuacji gospodarczej. Gdy ta sytuacja jest zła, ludzie chętnie uczą się języka obcego kraju, do którego mogą pojechać do pracy. Gdy się poprawia, motywacja jest mniejsza – mówi Dzumla. – Chcemy temu przeciwdziałać, bo uważamy, że znajomość języka niemieckiego jest ważna i potrzebna – dodaje.

Dzumla mówi także, że niemieckiego jako języka mniejszości uczy się kilkadziesiąt tysięcy osób.

– Ale tu sytuacja jest bardzo dynamiczna, bo w tym roku szkolnym zmieniono interpretację przepisów oświatowych i uczniowie klas siódmych i ósmych nie mogą się uczyć niemieckiego równocześnie jako języka mniejszości i nowożytnego języka obcego. Zwłaszcza w województwie śląskim odnotowujemy dynamiczne działania kuratorium – tłumaczy.

Z naszym gościem rozmawialiśmy także o kolejnej edycji Mostów Dialogu – laureatów poznamy 17 grudnia, ale już dziś wiadomo, że nagrody specjalne otrzymają prof. Dorota Simonides oraz Rita Sussmuth, była przewodnicząca Bundestagu.

Dzumla w imieniu DWPN zaprosił tuż na dwa spotkania w przyszłym tygodniu. W poniedziałek odbędzie się debata na temat państwa opiekuńczego a w środę z opolanami spotka się syryjski uciekinier, przeciwnik rządów Asada, Firas Alshater. Obie imprezy w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu.
Waldemar Gielzok o tym, dlaczego spada liczba uczniów uczących się języka niemieckiego jako języka mniejszości
Waldemar Gielzok, prezes Niemieckiego Towarzystwa Oświatowego
– Spada ilość uczniów uczących się języka niemieckiego jako języka mniejszości. To skutek odmiennej niż do tej pory interpretacji przepisów przez resort edukacji. Po reformie weszła w życie zasada, że w siódmej i ósmej klasie uczniowie muszą się uczyć drugiego, po angielskim, obcego języka nowożytnego. Zdaniem ministerstwa, takim językiem nie może być język niemiecki, którego uczą się od pierwszej klasy jako języka mniejszości. Dla dyrektorów to problem, bo musieliby znaleźć na rynku nauczyciela kolejnego języka obcego, francuskiego, włoskiego czy hiszpańskiego. Sugerują więc rodzicom, by zrezygnowali z nauki niemieckiego jako języka mniejszości i wybiorą niemiecki jako obcy. Problem w tym, że wtedy dzieciaki, które mają za sobą sześć lat nauki języka, zaczynają się go uczyć od podstaw, co jest kiepskim rozwiązaniem – mówił w „Poglądach i osądach” Waldemar Gielzok, prezes Niemieckiego Towarzystwa Oświatowego.

Spór o interpretację przepisów trwa od dawna. W poprzednim roku szkolnym obowiązywała dawna interpretacja, od września resort oświaty postawił jednak na swoim.

– Oczywiście może się pojawić zarzut, że byłyby dzieci uprzywilejowane, które miałyby więcej lekcji niemieckiego, ale przypominam, że z tej możliwości może skorzystać każdy uczeń, nie tylko przedstawiciel mniejszości – podkreślił nasz gość.

Warto przypomnieć, że akurat ta kwestia budziła kiedyś wątpliwości – Najwyższa Izba Kontroli zwróciła uwagę, że korzystanie z oferty adresowanej przede wszystkim do środowisk mniejszości przez uczniów, którzy nie mają niemieckich korzeni, może być uznana za pewną formę naciągania państwa polskiego (bo takie zajęcia wiążą się z dodatkową subwencją).

– Mogę zrozumieć ten argument, ale muszę podkreślić, że jest to prawo każdego obywatela, każdy może z tej szansy skorzystać, nikt nie ma prawa prześwietlać mu rodzinnych korzeni – mówi prezes Niemieckiego Towarzystwa Oświatowego.

Naszego gościa zapytaliśmy także o to, jak duży jest odsetek uczniów, którzy wynoszą znajomość języka niemieckiego z domu.

– Nie znam takich badań. Na pewno nie jest on wystarczający, ale na organizowanych przez DWPN spotkaniach rodzin dwujęzycznych pojawia się coraz więcej uczestników. I to cieszy – mówi Gielzok.
Z Lucjanem Dzumlą rozmawia Marek Świercz
Z Waldemarem Gielzokiem rozmawia Marek Świercz

Zobacz także

2020-11-29, godz. 08:25 Sebastian Szczurek o zwolnieniu z opłacania składek To niemalże ostatni moment na złożenie wniosku o zwolnienie z opłacania składek, więc poniedziałkowego terminu powinni przypilnować przedsiębiorcy z branży… » więcej 2020-11-28, godz. 08:15 Marek Trejda o zagrożeniach i prawach konsumenta Jak się nie naciąć, na co uważać podczas szału zakupów? Otwarcie galerii, a także Black Week może prowokować do szybkich, ale i nieprzemyślanych zakupów…… » więcej 2020-11-27, godz. 09:14 Tomasz Zawadzki o zmianach w rozkładach jazdy autobusów Porannym gościem Radia Opole był Tomasz Zawadzki, naczelnik Wydziału Komunikacji w opolskim ratuszu. Rozmawialiśmy o zmianach w rozkładach jazdy autobusów… » więcej 2020-11-26, godz. 08:40 Zbigniew Kubalańca o kondycji finansowej opolskich instytucji kulturalnych O kondycji finansowej opolskich instytucji kulturalnych i konkursie na dyrektora Muzeum Śląska Opolskiego rozmawialiśmy o poranku z wicemarszałkiem regionu… » więcej 2020-11-25, godz. 09:10 Tomasz Kostuś o "Czarnej Księdze PiS" – Stawię się na debacie, jestem do dyspozycji wojewody i tych, którzy chcieliby się zmierzyć z rozliczeniem Zjednoczonej Prawicy, ale uważam, że to nie… » więcej 2020-11-24, godz. 08:42 Grzegorz Adamczyk o zakazie handlu w niedzielę Powoli przyzwyczajamy się, że niedziela jest dniem wolnym. Chcemy, by praca w ten dzień była dopuszczalna tylko tam, gdzie jest to konieczne. Handel można… » więcej 2020-11-23, godz. 09:15 Violetta Porowska o ostatnich obradach sejmu oraz o „Czarnej Księdze PiS” – To było jasne i oczywiste, kara zawieszenia ma ten atrybut, że kiedyś się kończy – mówiła w porannej rozmowie „W cztery oczy” Violetta Porowska… » więcej 2020-11-20, godz. 09:12 Roman Kolek o sytuacji w centrum rehabilitacji w Korfantowie Z wielkim zaskoczeniem przyjąłem tę informację - powiedział w porannej rozmowie Roman Kolek, wicemarszałek województwa, zapytany o to jak przyjął informację… » więcej 2020-11-19, godz. 11:45 Grzegorz Czapla z OIP w Opolu o pracy w trakcie pandemii – Obecnie bardzo dużo pracy mamy w związku z napływającymi pytaniami dotyczącymi np. pracy zdalnej podczas kwarantanny – powiedział w porannej rozmowie… » więcej 2020-11-18, godz. 09:27 Ks. Arnold Dreschler o trudnej sytuacji w jakiej znaleźli się podopieczni Caritas jak i pielęgniarki środowiskowe – Dysponujemy 140 pielęgniarkami dyplomowanymi, 10% z nich jest na kwarantannie. Pielęgniarek nam stale brakuje, ale epidemia na nas specjalnie nie odcisnęła… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »