Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Mariusz Grochowski i Jacek Monkiewicz o planowanej…
2019-11-06, 08:50 Autor: Marek Świercz

Mariusz Grochowski i Jacek Monkiewicz o planowanej restrukturyzacji Brzeskiego Centrum Medycznego

Mariusz Grochowski o planowanej restrukturyzacji Brzeskiego Centrum Medycznego
Mariusz Grochowski, brzeski powiatowy radny PiS
- Brzeskie Centrum Medyczne potrzebuje naprawy, ale to, co zostało zapisane w programie naprawczym, to nie jest to, czego BCM w tej chwili potrzebuje. Szpital potrzebuje przede wszystkim pieniędzy na spłatą zobowiązań wymagalnych, bo ich suma, jak nas poinformował dyrektor placówki, to 5,7 miliona złotych. To sporo. Wdrożenie programu naprawczego, jeśli w ogóle przyniesie efekty, a ja mam tu wiele wątpliwości, nie przyniesie takich oszczędności, żeby można było spłacić te przeterminowane zobowiązania - mówił w rozmowie "W cztery oczy" Mariusz Grochowski, brzeski powiatowy radny PiS a zarazem były dyrektor Brzeskiego Centrum Medycznego.
Zdaniem naszego gościa, w programie nie uwzględniono wzrostu wynagrodzenia zasadniczego od nowego roku, który dla szpitala oznaczać ma wzrost kosztów o co 1,2 miliona złotych (a nawet więcej, jeśli wziąć uwagę presję płacową ze strony pracowników wykwalifikowanych, którzy także będą oczekiwali podwyżek).

- Dodam, że jeśli zostanie zlikwidowana nocna i świąteczna opieka medyczna w Grodkowie, to znacznie częściej będą tam jeździły karetki z Brzegu, co także wpłynie na poziom kosztów - dodaje Grochowski. - A tu w grę wchodzą odległości rzędu 50 kilometrów.

W ocenie naszego gościa, należałoby przede wszystkim pozyskać finansowanie zewnętrzne (jak dodał, blok operacyjny w BCM jest budowany ze środków własnych powiatu i kredytów), co robi większość powiatów w Polsce.

- Mamy także w województwie opolskim przykłady, że powiat spłaca zobowiązania szpitala i dopiero wtedy wdraża program naprawczy - mówi Grochowski.
Jego zdaniem, wielu dobrych pomysłów na ograniczenie kosztów, na przykład poprzez przeniesienie działalności pewnych oddziałów do innych obiektów (co pozwoliłoby na sprzedaż albo dzierżawę zwolnionych pomieszczeń), nie zrealizowano, bo wymagałoby to zainwestowania pieniędzy, których nie było, bo BCM musiał spłacać najbardziej pilne zobowiązania.

Naszego gościa zapytaliśmy także, czy kontrakt dla BCM jest, a tak twierdził jego następca Krzysztof Konik, po prostu za niski.

- Kontrakty ustalano w latach 90. i nasze dzisiejsze problemy to w jakiejś mierze pochodna tamtych wyliczeń. Bo różnice w kontraktach były bardzo duże - twierdzi nasz gość.
Jacek Monkiewicz o planie naprawczym BCMu
Jacek Monkiewicz, starosta brzeski
- W Brzeskim Centrum Medycznym mamy podobne problemy, jak inne placówki medyczne nie tylko na terenie całego województwa, ale i całego kraju, Problemy kadrowe no i przede wszystkim problemy finansowe. Zadłużenie, ale - co gorsza - niebilansowanie się bieżącej działalności. To jest największa bolączka. Niedofinansowanie służby zdrowia to stały problem, ale ostatnio bardziej dotkliwy, bo dynamicznie rosną płace i koszty stałe - mówił w "Poglądach i osądach" starosta brzeski Jacek Monkiewicz, tłumacząc powody wdrożenia w BCM programu naprawczego. Rada Powiatu Brzeskiego przyjęła ten program na ostatniej sesji stosunkiem głosów 13 do 6.

Jak mówi nasz gość, to już kolejny program naprawczy. Jak podkreśla, niektóre z nich były znacznie bardziej radykalne (proponowano na przykład likwidację wszystkich oddziałów zabiegowych) niż ten uchwalony teraz. Rzecz w tym, że nie były realizowane.
Monkiewicz przypomniał, że istniało ryzyko, że firma cateringowa dostarczająca posiłki pacjentom zrezygnuje ze współpracy z BCM.

- Zaległości sięgały czerwca zeszłego roku, czyli jeszcze poprzedniej kadencji - dodał. - Mieliśmy nóż na gardle, firma pisemnie wypowiedziała nam umowę. Gdybyśmy szybko nie zadziałali, od 1 listopada posiłków by nie było.

Jak tłumaczy Monkiewicz, program naprawczy zakłada nieuniknione cięcia, które mają dać rocznie około 1 900 tysięcy złotych oszczędności, co pozwolić ma na zbilansowanie działalności BCM. Zlikwidowany zostanie całodobowy oddział psychiatryczny (w zamian ma zostać rozwinięta rehabilitacja neurologiczna, otwarty ma zostać oddział paliatywny), nocna i świąteczna opieka medyczna w Grodkowie (choć tu w planach są rozmowy z burmistrzem Grodkowa w kwestii ewentualnego współfinansowania takich usług), badania bakteriologiczne zostaną zlecone na zewnątrz, będą też istotne cięcia kadrowe w administracji BCM.

- Chcemy położyć duży nacisk na świadczenia nielimitowane - mówi Monkiewicz. - Ale jestem ostrożny w szacunkach, bo przed nami zwiększenie płacy minimalnej, co oznacza, że pojawią się z pewnością nowe oczekiwania podwyżek. Może się okazać, że nie będzie tak fajnie, jak nam się wydaje. Ale nie możemy czekać, musimy zacząć działać.

Dodajmy, że powiat kończy budowę bloku operacyjnego, dla powiatu to łączny koszt około 19 milionów złotych. - Wszystko z naszych środków a tak naprawdę z kredytu - dodaje Monkiewicz.

Zobacz także

2021-10-17, godz. 08:30 Marek Cholewa o rekreacji i gospodarce leśnej O rekreacji i gospodarce leśnej rozmawialiśmy w niedzielnym programie „W cztery oczy”. Zaproszenie do rozmowy przyjął Marek Cholewa, nadleśniczy Nadleśnictwa… » więcej 2021-10-16, godz. 08:30 Paweł Szymkowicz o jesiennym natężeniu ruchu turystycznego na górskim pograniczu opolsko-czeskim oraz w stolicy naszego… Gościem sobotniego programu „W cztery oczy” był Paweł Szymkowicz z Głuchołaz, licencjonowany przewodnik sudecki i po Pradze. Rozmawialiśmy o jesiennym… » więcej 2021-10-08, godz. 15:02 Z Anną Tarką o dbaniu o zdrowie psychiczne O zdrowiu psychicznym mówimy coraz częściej, zwłaszcza w kontekście pandemii, dlatego w Światowym Dniu Zdrowia Psychicznego rozmawialiśmy z psychologiem… » więcej 2021-10-08, godz. 17:58 MIchał Kalinowski o Kongresie zjednoczeniowym lewicowych partii Po wielu perturbacjach i przeszkodach Lewica wreszcie ma być zjednoczona. Właśnie dziś (09.10) w Warszawie odbędzie się Kongres zjednoczeniowy lewicowych… » więcej 2021-10-03, godz. 08:30 Monika Bartel o tym, kiedy poznamy pierwsze wyniki spisu powszechnego - W styczniu planowana jest konferencja demograficzna, na której ogłoszone będą pierwsze wyniki spisu powszechnego - powiedziała Monika Bartel z Urzędu Statystycznego… » więcej 2021-10-02, godz. 08:30 Dorota Piechowicz-Witoń o szczegółach konsultacji w sprawie fajerwerków - Od kilku lat w okolicy Sylwestra trwa internetowa dyskusja o fajerwerkach. Dla mieszkańców to ważny temat. Widać, że są mieszkańcy, którzy są za fajerwerkami… » więcej 2021-09-26, godz. 09:30 Antoni Konopka o drugim naborze w konkursie UMWO dla organizacji pozarządowych W Urzędzie Marszałkowskim w Opolu trwa drugi nabór w konkursie dla organizacji pozarządowych. Maksymalna kwota do zdobycia to 12 tys. zł, ale w puli jest… » więcej 2021-09-25, godz. 09:00 Dorota Piechowicz-Witoń o starcie głosowania w 8. edycji Budżetu Obywatelskiego Gościem porannej rozmowy była Dorota Piechowicz-Witoń naczelnik Centrum Dialogu Obywatelskiego w Opolu, z którą rozmawialiśmy o starcie głosowania w 8 edycji… » więcej 2021-09-19, godz. 08:30 Adam Leszczyński m.in. o Tygodniu Zrównoważonego Transportu - Pierwszy rajd rowerowy odbył się rok temu, kiedy wybudowaliśmy most im Joachima Halupczoka łączący ul. Krapkowicką z wyspą Bolko. Było to fantastyczne… » więcej 2021-09-18, godz. 08:30 Barbara Pawlos o Krainie Zdrowych Dzieci i Teleplatformie Pierwszego Kontaktu - Kraina Zdrowych Dzieci, to pomysł, który dyrekcja NFZ chciała już dawno zorganizować - powiedziała Barbara Pawlos, rzecznik opolskiego oddziału Narodowego… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »