Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Szymon Ogłaza i Martyna Nakonieczny o wymianie przewozów…
2019-10-29, 10:09 Autor: Joanna Matlak

Szymon Ogłaza i Martyna Nakonieczny o wymianie przewozów kolejowych z woj. śląskim i sytuacji powyborczej

o wymianie przewozów kolejowych z woj. śląskim i sytuacji powyborczej
Szymon Ogłaza, członek zarządu województwa
- My jesteśmy organizatorem przewozów na terenie województwa. Wiadomo, że są takie połączenia stykowe, czyli że trzeba wyjechać za swoje województwa. I żeby nie rozliczać się za każdym razem z sąsiednim województwem czasami dochodzi do powierzeń, a więc do wymiany z województwem śląskim. To jest umowa na rok, bo od grudnia 2020 roku będziemy mieli nową umowę z Przewozami Regionalnymi, którą teraz negocjujemy, więc uchwała, która dzisiaj będzie przyjmowana na sesji sejmiku, będzie obowiązywała tylko do czasu obowiązywania dzisiejszej umowy - mówił w porannej rozmowie „W cztery oczy” Szymon Ogłaza, członek zarządu województwa. Dodajmy, że radni sejmiku śląskiego podobną uchwałę już przyjęli.
- Stawki biletów są zbliżone, ale to co najważniejsze - liczymy trochę na to, że może trochę poprawi się tabor, który obsługuje linie od Lublina do Kluczborka. Być może Koleje Śląskie będą używały lepszego taboru - dodał Ogłaza.

Nasz gość jest także członkiem opolskich struktur Platformy Obywatelskiej. Zapytaliśmy go o powyborcze rozliczenia w ramach partii, a także zbliżające się styczniowe wybory na przewodniczącego PO.

- Wybory regionalne odbywały się u nas dwa lata temu na przełomie roku, czyli planowo odbędą za dwa lata będą, choć nie można wykluczyć, że jeśli się okaże, że rozstrzygnięcie na poziomie krajowym przyniesie nowe otwarcie lub po prostu nawet przewodniczący zechce zaproponować taką zmianę to Rada Krajowa może skrócić kadencje na tym niższym poziomie. Choć nie sądzę, bo najważniejszym wyzwaniem są wybory prezydenckie, a tu potrzeba konsolidacji - ocenił Ogłaza.

Czy w Platformie nastał czas rozliczeń? W partii słyszalne są bowiem głosy niezadowolenia, bo w ostatnich wyborach parlamentarnych Koalicja Obywatelska zdobyła 4 mandaty, a Zjednoczona Prawica 5. - Dzisiaj mamy posiedzenie zarządu regionu, na którym będziemy podsumowywać kampanię wyborczą. Jeśli będą takie głosy to będziemy dyskutować na ten temat, bo jesteśmy partią, która raczej prowadzi wewnętrzny dialog. Ale mam też wrażenie, że atmosfera jest podkręcana przez dziennikarzy. Mnie strasznie irytują w doniesieniach prasowych tzw. anonimowi działacze PO. Bo jeśli ktoś ma jakieś zastrzeżenie czy uwagi to powinien to robić oficjalnie. Po pierwsze nie przez media, ale na zarządzie regionu, a jeśli w mediach to pod nazwiskiem - mówił Ogłaza.
Martyna Nakonieczny o sytuacji powyborczej w sejmiku województwa
Martyna Nakonieczny, przewodnicząca klubu radnych PiS w sejmiku województwa
- Poprzemy tę uchwałę z dwóch względów. Od tego jest samorząd, żeby ułatwiać mieszkańcom dojazdy i komunikację, żeby rzeczywiście nie było sytuacji, że na granicy województwa należy się przesiadać. Druga ważna kwestia to to, że droga Opole- Częstochowa będzie fragmentem tzw. 8 szprychy, czyli elementu, który będzie się łączyć z Centralnym Portem Komunikacyjnym. Chodzi o to, żeby docelowo, bo projekt jest do 2035 r., każdy mieszkaniec Opolszczyzny miał nie dalej niż 30 km do działającej stacji. W sumie w skali kraju te „szprychy” mają zapewnić dostęp do kolei 13 mln mieszkańców. Poszłabym dalej niż marszałek i trzymałabym się tego przejęcia na tej trasie, bo te linie będą dofinansowane przez rząd, więc dla nas to czysta korzyść, bo dla mieszkańców Nysy dojazd do Warszawy z 4 godzin 48 minut skróci się do 3 godzin, a to robi różnicę. Trzeba się więc tego trzymać i nie pozwolić odebrać tych linii - mówiła Martyna Nakonieczny, przewodnicząca klubu radnych PiS w sejmiku województwa.

W porannej rozmowie poruszona została też kwestia ostatnich wyborów parlamentarnych. Z klubem PiS w sejmiku pożegna się Marcin Ociepa, który zdobył mandat posła. - Jego miejsce zajmie Ryszard Szram, doradca wojewody opolskiego. Jeszcze dziś na sesji nie będzie jako radny, ale obiecał że przyjdzie przywitać się z klubem. Przesadzimy się trochę, zrobimy porządki techniczne i zaczniemy prace w nowym składzie - mówiła przewodnicząca Nakonieczny.

Zdaniem naszego gościa nadszedł czas, żeby w zarządzie województwa pojawiły się kobiety. - Wszyscy to wiemy, że formuła która jest w tej chwili i sposób zarządzania województwem, delikatnie rzecz ujmując, sprawdza się średnio - mówiła Nakonieczny i wspomniała o tzw. „półksiężycu biedy”. Jej zdaniem zachód województwa był zaniedbywany, a dbali o nie własnymi siłami tylko burmistrzowie i starostowie.
Z Szymonem Ogłazą rozmawia Joanna Matlak
Z Martyną Nakonieczny rozmawia Joanna Matlak

Zobacz także

2021-11-14, godz. 08:30 Bogdan Zwoliński o boomie związanym z branżą budowlaną Mimo rosnących cen materiałów budowlanych, również na Opolszczyźnie trwa boom związany z tą branżą. Zmieniają się przepisy dotyczące tej działalności… » więcej 2021-11-13, godz. 08:30 Wacław Bortnik o brakach kadrowych w inspekcji weterynaryjnej Nie tylko w przychodniach zdrowia znaczącym problemem zaczyna być deficyt młodych lekarzy. Kłopoty kadrowe ma też inspekcja weterynaryjna. Jej działalność… » więcej 2021-11-11, godz. 08:30 Jerzy Wrębiak o zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich W Narodowe Święto Niepodległości rozmowa „W cztery oczy” poświęcona była zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich. O związane… » więcej 2021-11-07, godz. 08:30 Tadeusz Piątkowski o 25-leciu działalności Środowiskowego Domu Samopomocy w Prudniku 25-lecie działalności obchodzi Środowiskowy Dom Samopomocy w Prudniku. Był pierwszy na Opolszczyźnie. Tego typu placówki dziennego pobytu są ośrodkami… » więcej 2021-11-06, godz. 08:30 Adriana Dziaczyszyn o różnych aspektach funkcjonowania i realizowania projektów przez Lokalne Grupy Działania Od 15 lat funkcjonują Lokalne Grupy Działania. Zrzeszają przedstawicieli sektora publicznego, prywatnego oraz pozarządowego. Za pośrednictwem LGD samorządy… » więcej 2021-11-01, godz. 08:30 Marcin Żukowski o poszukiwaniu miejsc spoczynku osób poległych w walkach o niepodległość i zjednoczenie Polski Początek listopada to czas zadumy, kiedy w szczególny sposób wspominamy tych, którzy walczyli o wolność i niepodległość naszej Ojczyzny. Ich mogiły są… » więcej 2021-10-31, godz. 08:30 Elżbieta Oficjalska o tym, że obok tradycji katolickiej przez wieki funkcjonowały wierzenia ludowe i gusła Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny mają wyjątkowe miejsce w naszym kalendarzu. W tym czasie szczególnie odwiedzamy mogiły bliskich, zapalamy znicze, kładziemy… » więcej 2021-10-30, godz. 08:30 Prof. Jan Żaryn m.in. o postawie opolskich hierarchów w komunistycznych czasach W sobotni poranek zapraszamy do wysłuchania wywiadu z prof. Janem Żarynem, znanym historykiem, znawcą historii Kościoła Katolickiego w Polsce XX wieku. Był… » więcej 2021-10-24, godz. 08:30 Katarzyna Czochara o aktywności sejmowej oraz protestach lekarzy i nauczycieli O aktywność sejmową oraz protesty lekarzy i nauczycieli zapytaliśmy w niedzielny poranek Katarzynę Czocharę, posłankę Prawa i Sprawiedliwości. Pokieruje… » więcej 2021-10-23, godz. 08:35 Piotr Bujak o tematyce ekologicznej i dotyczącej ochrony zabytków w gminie Głogówek Tematyka ekologiczna i dotycząca ochrony zabytków zdominowała poranną rozmowę „W cztery oczy” z Piotrem Bujakiem, burmistrzem Głogówka. Władze gminy… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »