Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowy z Lucjanem Dzumlą i red. Krzysztofem Og…
2019-05-30, 09:36 Autor: Marek Świercz

Rozmowy z Lucjanem Dzumlą i red. Krzysztofem Ogioldą

Lucjan Dzumla o plebiscycie Mosty Dialogu
Lucjan Dzumla, dyrektor Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej
– Kapituła Mostów Dialogu spotyka się dziś po raz pierwszy, by przedyskutować czwartą edycję tego plebiscytu, w którym honorujemy osoby zasłużone dla promocji wielokulturowości. Sam konkurs ogłosimy na początku czerwca, gala, podczas której wręczymy statuetki, odbędzie się prawdopodobnie w październiku – mówił w rozmowie „W cztery oczy” Lucjan Dzumla, dyrektor Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej. Mosty Dialogu to wspólna inicjatywa DWPN oraz samorządu województwa opolskiego. Najważniejsze, Złote Mosty, często trafiały do postaci o wymiarze ponadregionalnym, ale pozostały nagrody - do lokalnych społeczników zaangażowanych w kreowanie atmosfery współpracy między różnymi nacjami. Dlatego z jednej strony mamy kanclerza Helmuta Kohla i premiera Tadeusza Mazowieckiego (laureaci pierwszej edycji z 2010 roku) czy arcybiskupa Alfonsa Nossola (laureat drugiej edycji z 2013 roku), a z drugiej dyrygenta i animatora kulturalnego Huberta Prochotę, szkołę dwujęzyczną z Solarni czy Stowarzyszenie Dolina Małej Panwi. Naszego gościa pytaliśmy o bieżącą działalność DWP. Jak mówi Dzumla, Dom utrzymuje się z dotacji podmiotowych niemieckiego i polskiego ministerstwa spraw wewnętrznych, ale większość pieniędzy na realizowane projekty pozyskuje w konkursach ogłaszanych przez instytucje rządowe czy samorządowe.
Z red. Krzysztofem Ogiolda rozmawia Marek Świercz
Red. Krzysztof Ogiolda, publicysta Nowej Trybuny Opolskiej
– Jeśli patrzymy na stosunki polsko-niemieckie, to w zależności od naszego punktu widzenia możemy stwierdzić, że szklanka jest do połowy pusta lub do połowy pełna. Na pewno mamy trwały kompromis na poziomie politycznym, co pokazała nieudana próba stworzenia koalicji bez Mniejszości Niemieckiej po wyborach samorządowych w 2010 roku. Na poziomie relacji sąsiedzkich bywa pewnie różnie, ale mam wrażenie, że są raczej dobre. A tym, co ludzie wypisują w internecie, nie należy się przejmować, bo internet wyciąga z nas to, co najgorsze – stwierdził w „Poglądach i osądach” red. Krzysztof Ogiolda, publicysta Nowej Trybuny Opolskiej, który o środowisku Mniejszości Niemieckiej pisze od kilkudziesięciu lat. Nasz gość przyznaje, że Polaków i Niemców dzieli historia, ale dodaje, że jest to nieuniknione. – Takie wydarzenia jak powstania śląskie zawsze będą opisywane i oceniane różnie, bo różna jest o nich pamięć. Historiografia niemiecka postrzega je jako swego rodzaju rebelię i nazywa „powstaniami polskimi”, dając do zrozumienia, że ważniejsza od Katowic była Warszawa. Polscy historycy, i słusznie, piszą jednak o powstaniach śląskich – stwierdził Ogiolda. Naszego gościa zapytaliśmy o przyszłość Mniejszości Niemieckiej. W jego ocenie to, że starsze pokolenie odeszło, znacząco nie osłabiło opolskich Niemców. – Jan Lenort, jeden z ojców założycieli, ocenia, że ubyło 120 tysięcy pierwszych działaczy, tych nazywanych „rycerzami pierwszej godzony”. Spadła także liczba członków TSKN – z ponad 40 do niespełna 30 tysięcy. Ale ci młodsi działacze różnią się od starszego pokolenia, lepiej znają język niemiecki, są bardziej pragmatyczni. O ile założyciele TSKN mieli poczucie utraty i odzyskania niemieckości, co budziło silne sentymenty, to ich następcy traktują już obecność polskich Niemców w naszym życiu jako coś normalnego – tłumaczy Ogiolda.

Zobacz także

2021-02-20, godz. 08:30 Agnieszka Okupniak o konkursie "Opolska Marka" - Celem konkursu jest wyłonienie najlepszych produktów usług, inicjatyw pracodawców z regionu ale też szeroka promocja przedsiębiorców – mówiła w porannej… » więcej 2021-02-14, godz. 08:25 Aleksander Iszczuk o rankingu najlepszych szkół średnich, w którym wysoko uplasowały się dwa licea i dwa technika… - Jest niewątpliwie trudniej, ale konkursy i olimpiady są nadal organizowane - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" Aleksander Iszczuk, naczelnik… » więcej 2021-02-13, godz. 08:25 Bernard Gaida o międzynarodowej inicjatywie obywatelskiej Minority SafePak odnośnie praw mniejszości Ponad milion podpisów zebranych w całej Unii Europejskiej nie pomogło. Inicjatywa obywatelska stworzona w Federacyjnej Unii Narodowości Europejskich nie została… » więcej 2021-02-07, godz. 08:35 Maciej Kalski o projekcie „Opolskie staże z PO WER-em” – Cel projektu jest taki, by poprzez udział w stażu zawodowym, trwającym do 6 miesięcy, zainteresowani podnieśli swoje kompetencje i kwalifikacje zawodowe… » więcej 2021-02-06, godz. 08:35 Monika Bartel o tym, jakie warunki trzeba spełnić by pracować przy Narodowym Spisie Ludności i Mieszkań – Do głównych zadań rachmistrza spisowego będzie należeć przeprowadzenie wywiadów bezpośrednich lub telefonicznych w zależności od aktualnej sytuacji… » więcej 2021-01-31, godz. 08:27 Małgorzata Kozak o bezpłatnym dowozie osób starszych na miejsce szczepień przeciw COVID-19 - 20 osób poprosiło Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie o pomoc w dotarciu do punktu szczepień. To niewiele. 10 osób to byli seniorzy o znacznym stopniu niepełnosprawności… » więcej 2021-01-30, godz. 08:20 Mariusz Grochowski o tym, jak wygląda rehabilitacja ozdrowieńców w szpitalu MSWiA w Głuchołazach - Od 1 września rehabilitacji zostało poddanych ponad 500 pacjentów. W ponad 90% są bardzo dobre wyniki prowadzonych modeli rehabilitacji - powiedział w porannej… » więcej 2021-01-24, godz. 08:25 Marcin Żukowski o tablicy w Braciszowie, która upamiętni biskupa Antoniego Adamiuka Mija 21 lat od jego śmierci i wciąż jest wspominany i doceniany - biskup Antoni Adamiuk zostanie upamiętniony w poniedziałek w parku w Braciszowie w gminie… » więcej 2021-01-23, godz. 08:25 Roman Kolek o stanie opolskiej psychiatrii Będzie dodatkowe 220 mln złotych na psychiatrię dziecięcą w 2021 roku. Premier Mateusz Morawiecki przekazał, że będą to pieniądze przeznaczone między… » więcej 2021-01-17, godz. 08:30 Tomasz Maciaś o tym, jak pandemiczny 2020 rok wpłynął na działalność i inwestycje OTBS-u Gościem niedzielnego poranka był Tomasz Maciaś, prezes Opolskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego, którego zapytamy o to, jak pandemiczny 2020 rok wpłynął… » więcej
89101112
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »